Kā virtuvē var izmantot kadiķu ogas?
Kadiķis, iespējams, ir viena no spēcīgākajām garšvielām mūsu ziemeļnieku rīcībā. Kādreiz kadiķa zariņš ar ogām māju sargājis no raganām un mēra, tagad ogas izmanīgi pavāri pievieno smagam ēdienam – tas palīdz vēderam vieglāk pārstrādāt sutinātos kāpostus ar cauraudzīti...
Sena Hanzas savienības ķēkšu gudrība māca, ka kadiķogas der visiem ēdieniem ar gaļu, kas cēlusies no meža dzīvniekiem. Uz četrām porcijām šāda ēdiena rēķina 1 tējkaroti veselu vai 4–6 saspaidītas ogas (tā tās ir aromātiskākas, vieglāk saspaidīt ar platu nazi) – tās kopā ar pipariem, majorānu un laurlapām medījuma gaļai, teļa nierēm un aknām, jēra stilbam, dažādiem franču stila gaļas un subproduktu sutinājumiem piešķir romantisko “meža noti”.
Kadiķogas tradicionāli pievieno arī zivju marinādēm, sēnēm, skābētiem kāpostiem, taču arī dažādi karstie dzērieni ar vai bez alkohola kļūs bagātīgāki garšā. Jāņem vērā, ka ogu aromāts atraisās palēnām, tāpēc kadiķus jāpievieno ēdienam laikus, nevis pēdējā brīdī.
Visaromātiskākās kadiķogas ir pēc pirmā sala, tad tās arī jāvāc. Vienīgi – ja būs, ko vākt, jo šīs tumši zilās, saldenās ogas iemīļojuši putni. Ja labi izkaltētas un tās glabā vēsumā, tumsā un noslēgtā traukā, aromāts saglabāsies divus gadus. Taču, ja ogas nav izdevies savākt pašam, tās var iegādāties ne tikai specializētajos garšvielu veikalos, bet arī... aptiekās.