Gatavojam krājumus ziemai: ko, kā un cik daudz?
foto: Pixabay.com
Vispirms ir jāsaprot, kuras no dārza/meža veltēm tavā ģimenē ir visiecienītākās. Tās tad attiecīgi jāsaglabā lielākā daudzumā. Nav vērts saldēt vai konservēt visu pēc kārtas tikai tāpēc, ka to var vai kāds tā dara.
Noderīgi ikdienā

Gatavojam krājumus ziemai: ko, kā un cik daudz?

Jauns.lv

Liela daļa cilvēku uz ziemas krājumu veidošanu vairs “neiespringst”, jo ir taču lielveikali un tirdziņi, kur varam iegādāties, ko vien sirds kāro, un tik daudz, cik gribam. Taču – savs ir savs. Audzēts, lolots un galu galā – arī pagatavots tieši tā, kā mēs gribam. Ar lielāku vai mazāku sāls vai cukura daudzumu, tādām vai citādām garšvielām, termiski apstrādāts vai svaigs.

Tātad apskatīsim trīs galvenos jautājumus:

KO?

1. Noteikti ogas. Zemenes, avenes, ķiršus, mellenes, upenes, jāņogas un visas citas ogas, kuras aukstajos gada mēnešos pie mums nav izaudzējamas.

2. Vērtīgi saglabāt arī augļus – ābolus, bumbierus, dažādus eksotiskos augļus kā persikus vai melones.

3. Zaļumus: gan garšaugus – dilles, lokus, pētersīļus, koriandru un citus –, gan arī spinātus vai virziņkāpostus. Tie jebkurai maltītei piešķirs krāsu un svaigumu.

4. Daudzveidīgus dārzeņus. Ķirbis, kabacis, gurķi, tomāti, kāposti, zirnīši, pupiņas, sēnes – visi šie un vēl citi dārzeņi būs veselīgi un gardi maltīšu papildinātāji vai pamats, ko organisms noteikti novērtēs.

5. Zāļu tējas. Tas ir vēl viens produkts, kas nav gluži ēdams, bet tāpat lietojams uzturā, tāpēc dažādus ārstniecības augus un garšaugus ir vērts salasīt arī tēju pagatavošanai.

foto: Pixabay.com

KĀ?

Kā vislabāk saglabāt dabas veltes? Te nu vari eksperimentēt, kā vien vēlies. Saldēt, kaltēt vai konservēt var visdažādākajos veidos. Ir, protams, atšķirības gan no uzturvērtības viedokļa, gan arī no konsistences un garšas.

  • Piemēram, saldējot veselas ogas bez cukura, mēs iegūsim teju identisku produktu nesaldētam. Vienīgi ne visas ogas būs tikpat izskatīgas un saldas pēc atsaldēšanas, tāpēc dažām ogām (piemēram, zemenēm, avenēm) neliela cukura daudzuma pievienošana var atmaksāties.

Konservējot ir svarīgi neaizrauties ar cukura un sāls pievienošanu, bet kaltējot nevajadzēs pievienot pilnīgi neko.

CIK?

Cik daudz krājumu veidot – tas ir jautājums, uz kuru skaidri atbildēt ir grūti.

Vispirms ir jāsaprot, kuras no dārza/meža veltēm tavā ģimenē ir visiecienītākās. Tās tad attiecīgi jāsaglabā lielākā daudzumā. Nav vērts saldēt vai konservēt visu pēc kārtas tikai tāpēc, ka to var vai kāds tā dara.

Padomi:

  • Lieto glabāšanai neliela tilpuma traukus, lai nav vienā reizē jāatlaidina uzreiz kilograms produkta vai jāatver 3 litru burka, kuru nevar pagūt izlietot, pirms produkts sabojājas.
     
  • Žāvējot augļus un ogas, jārēķinās, ka iegūsi daudz mazāku daudzumu produkta, nekā sākotnēji izmantoji. No 3 kg svaigu aprikožu sanāks aptuveni 500 g žāvētu aprikožu, bet tādam pašam žāvētu plūmju daudzumam būs nepieciešami aptuveni 2 kg.
     
  • Žāvēt teorētiski var visas ogas, tikai jārēķinās, ka tās būs paskābas. Ja vēlies tās pievienot muslim vai konditorejas izstrādājumiem, kur pieliksi arī cukuru, ogas būs tieši laikā, bet ēšanai tāpat, iespējams, īsti nederēs.
     
  • Saldētus augļus un ogas pēc atlaidināšanas var ēst gan tāpat, gan pievienot dažādiem smūtijiem, gatavot ogu mērces un izmantot saldo ēdienu gatavošanā, piemēram, cepot plātsmaizes.