Stiprini imunitāti! Ko iesaka naturopāti?
Minam dažus augu izcelsmes līdzekļus, kuri atzīti par efektīviem palīgiem imunitātes stiprināšanai. Kaut arī vairums no tiem nopērkami aptiekās, mēs tos saucam par pārtikas piedevām – ar tiem nav aizstājami ne ārsta nozīmēti medikamenti, ne ikdienas maltītes. Un tieši tāpēc, pirms izvēlies kādu no tiem lietot, vispirms izpēti visu pieejamo informāciju, kā arī to, kas ir ražojis šos preparātus!
● Ardžuna koka mizas pulveris. Ājurvēdas tradicionālajā medicīnā to uzlūko par labāko sirds veselības profilakses līdzekli un iesaka ilgmūžības interesentiem. Emocionālā līmenī tas dziedējot salauztu sirdi, dodot tai drosmi un stiprinot gribu.
Ardžuna (Terminalia arjuna) aug Dienvidāzijā, visbiežāk, upju krastos; tas ir 20–25 metrus augsts koks. Interesanti, ka tā lapas maltītēm iecienījuši zīdtauriņi.
● Ašvaganda saknes pulveris. Ājurvēdā to vērtē tikpat augstu kā Ķīnas tradicionālajā medicīnā žeņšeņu. Viens no labākajiem atjaunojošajiem augu izcelsmes līdzekļiem kauliem, muskuļiem, reproduktīvajai un nervu sistēmai. Īpaši piemērots senioriem, kā arī tiem, kam vajadzīgs spēks, enerģija un izturība. Tas palielina organisma spējas pretoties stresam, veicina mierīgu miegu, uzlabo atmiņu, palīdz atjaunoties organismam.
Ašvaganda (Withania somnifera), zināms arī kā indiešu ženšeņš un ziemas ķirsis, ir neliels daudzgadīgs krūms, kas aug (to audzē) sausākajos un akmeņainākajos Indijas, Nepālas, Ķīnas un Jemenas reģionos.
● Isabgols jeb ceļtekas sēklapvalki. Līdzsvaro zarnu trakta darbību ar visām no tā izrietošajām sekām. Šķiedrvielām bagātie ceļtekas sēklapvalki, nonākot zarnu traktā, absorbē sevī toksīnus un nodrošina to izvadīšanu no organisma, kā arī nomierina iekaisušu zarnu trakta gļotādu.
Pārsvarā izmanto Indijā kultivētas ceļtekas (Isabgol jeb Psyllium husk) sēklapvalkus. Tā ir iecienīta veselīgo diētu cienītāju vidū; nereti to pievieno brokastu pārslām.
● Moringas lapu pulveris. Moringa ir viens no spēcīgākajiem veselību veicinošajiem augiem – tas satur 47 dažādus antioksidantus. Lapu pulveri lieto, lai stiprinātu imunitāti, spēcinātu ar anēmiju sirgstošos, palielinātu organisma izturību. Taču jāatceras, ka tas ir arī barojošs. Vēdiskajā tradīcijā moringas lapas pievieno lēcu ēdieniem (garšā atgādina mūsu mārrutku sīvumu). Iecienīts arī veselīgajos smūtijos, salātos, sautējumos.
Moringa (Moringa oleifera) ir sastopama ne tikai Dienvidāzijā, bet arī Āfrikā un pat Karību salās – tā ātri aug un spēj to darīt arī ļoti trūcīgā zemītē. Zināms arī kā bungu vālīšu koks (tas garo pākšu dēļ), mārrutku koks (saknes ožot līdzīgi), nemirstības koks. No sēklām spiež eļļu, bet tai ir jauks aromāts.
● Gugula sveķi. Guggulu sanskritā nozīmē ‘aizsargāties pret slimībām’; šie sveķi jau 600 gadus pirms Kristus ieteikti lietot, lai samazinātu kaiti, ko nu saucam par aterosklerozi. Mūsdienās gugula sveķus ir iecienījuši tie, kas vēlas samazināt slikto holesterīnu, lieko svaru un aptaukošanos, ir arī iedarbīgs līdzeklis pie dažādām locītavu problēmām.
Gugula, arī gugala, Mukula mirre (Commiphora wightii) aug no Ziemeļāfrikas līdz Centrālajai Āzijai – tas ir neliels koks vai krūms ar plānu mizu. Aromātiskos sveķus iegūst, iegriežot mizā, tāpat, kā tas notiek ar mūsu skujkokiem. Pēc izkaltēšanas sveķus var gan izmantot vīrakam, ekstraktam, gan pulverī (tas ir ļoti rūgts).
● Skudru koka miza. Pazīstamāks šis līdzeklis ir ar Pau d'Arco nosaukumu; iesaka lietot cilvēkiem ar novājinātu organismu, lai uzlabotu tā aizsargspējas, paaugstinātu pretestību pret apkārtējās vides ietekmi. Lielisks līdzeklis, kas palīdz iemigt un labi izgulēties, noregulē asinsspiedienu, uzlabo audu apasiņošanu.
Skudru kokam (Tabebuia) ir desmitiem variāciju; tas aug no Meksikas līdz Karību jūras salām un Argentīnai un ir iecienīts kokmateriāls (to izmanto arī zīmuļiem), nektāraugs, bet tā mizas preparātus Amerikas Vēža asociācija iesaka lietot vēža profilaksei.
● Melno ķimeņu eļļa. Pravietis Muhameds esot teicis: “Turpiniet lietot melnās ķimenes, jo tās spēj ārstēt jebkuru slimību izņemot nāvi.” Orientālajā kultūrā melnās ķimenes lieto visa spektra vēderkaišu samazināšanai, žultsakmeņu profilaksei, nieru darbības un laktācijas stimulēšanai, dažādu infekciju un bronhu saslimšanu gadījumā, menstruālo traucējumu novēršanai, ādas un matu kopšanā. Mūsdienu pētījumi pierāda, ka melnajām ķimenēm tik tiešām saskaņā ar Avicennas uzskatiem piemīt spēja regulēt organisma uguni: kad organisms zaudē enerģiju un iekšējo uguni, tas zaudē arī spēju cīnīties pret toksīniem… Melnajām ķimenēm piemīt antibakteriālas, antihistamīnu, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības. Tāpēc tās kā palīglīdzekli izmantoto artrītam, gremošanas traucējumiem, elpceļu veselības uzlabošanai, kā arī salīdzinoši veiksmīgi – pie psoriāzes un ekzēmas.
Melnās ķimenes (Nigella sativa) sauc arī par melnsēklītēm (pareizāk – sējas melnsēklītēm) vai pat melno kuminu. Dabā aug Ziemeļāfrikā, Tuvajos Austrumos, Eiropas dienvidos, dārzā – arī Latvijā; tas ir viengadīgs aptuveni 20 centimetru augsts gundegu dzimtas augs, smalki plūksnainām lapām un gaišziliem vai baltiem ziediem, pēc tam veidojas pogaļa, kas pilna ar melnām mazām sēkliņām, kuras var izmantot arī kulinārijā (lieliskas uz tikko ceptām maizītēm!).
● Olīvu lapu ekstrakts. Olīvu lapās, arī eļļā, viens no galvenajiem aktīvajiem savienojumiem ir oleuropeīns – vienā kapsulā ir aptuveni 75 mg šīs vielas (tik daudz to atradīsi 37 litros olīveļļas). Oleuropeīns ir dabisks līdzeklis normāla asinsspiediena un asins cirkulācijas uzturēšanai, aizsargā pret brīvo radikāļu negatīvo ietekmi un palīdz uzturēt pareizu cukura un holesterīna līmeni asinīs.
Mūžzaļais olīvkoks (Olea europaea) ir viens no senākajiem Dienvideiropas kultūraugiem, kuru galvenokārt audzē eļļas iegūšanai, taču arī koksne ir dārga un bezgalizturīga. Vēl vajadzētu atcerēties burtu virknējumu skvalāns (angļu – squalane); šie lipīdi, ko iegūst no olīveļļas, ir līdzīgi tiem, ko ražo cilvēka ādas dziedzeri, nodrošinot elastību un mitruma līdzsvaru. Skaties pēc skvalāna sejas kopšanas līdzekļos!
● Kaķa nags jeb unkārija. Viens no spēcīgākajiem dabā sastopamajiem imunitāti stiprinošajiem augiem, efektivitātes ziņā pārspēj pat pazīstamo žeņšeņu un ehināciju. Piemērots lietošanai rudens drēgnumā, lai stiprinātu imunitāti pirms saaukstēšanās slimību un gripas sezonas. Kaķa nagu iesaka arī hroniska noguruma samazināšanai un lai palīdzētu organismam ātrāk atkopties pēc smagām slimībām, piemēram, Laimas slimības.
Kaķa nags (Uncaria tomentosa, angliski – cat’s claw) ir Amazones mežos un Peru zemienēs augoša liāna, kas koka stumbram un citiem augiem pieķeras kā ar asiem kaķa nadziņiem. Vietējie to plaši izmanto tautas medicīnā.
● Andrograpes pulveris. Augs palīdz uzturēt un stiprināt imūnsistēmu, nodrošina organisma aizsargspējas pret vīrusu infekcijām. Andrograpi iesaka cilvēkiem ar novājinātu imunitāti organisma vispārējā tonusa uzlabošanai un visa organisma spēcināšanai. Atsevišķi pētījumi norāda uz andrograpi kā efektīvu līdzekli vēža profilaksei.
Androgrape (Andrographis paniculata) Austrumu medicīnā ir tikpat populāra kā ehinācija Rietumu medicīnā. Aug Dienvidāzijas un Dienvidaustrumāzijas mitrajās un ēnainajās vietās, izmanto lapas un saknes.