Mājas mīluļi rudenī atgriežas dzīvot telpās. Kas jāņem vērā īpašniekam?
Ierobežotā telpā, neierastās garlaicības mākti, dzīvnieki mēdz biežāk nekā ziemā izklaidēties pie ēdiena bļodas. Jāseko līdzi, lai mīlulis nepārēdas.
Mūsu mīluļi

Mājas mīluļi rudenī atgriežas dzīvot telpās. Kas jāņem vērā īpašniekam?

Jauns.lv

Mājas mīluļus, kuri vasaru ir pieraduši baudīt pārsvarā svaigā gaisā, rudens sezonā pie dzīves telpās vajadzētu radināt pakāpeniski. Pirms tam tie kārtīgi jāapkopj, lai vēlāk nerastos liekas problēmas ne pašiem dzīvniekiem, ne arī saimniekiem. Konsultē Mazo mājdzīvnieku kopas veidotāja Laura Liepiņa.

Pirmkārt, pēc dzīves brīvā dabā suņi un kaķi noteikti jāattārpo. Šim nolūkam veterinārajās aptiekās ir nopērkamas speciālas tabletes un citi preparāti. Saimniekiem vajadzētu zināt, kuri viņa mīlulim ir vispiemērotākie. Ja šādas pieredzes vēl nav, tad ieteicams aprunāties ar ārstu, lai turpmāk zinātu, kā rīkoties. Tāpat vēlams attīrīt kažoku – tas jāizmazgā un jāatbrīvo no nevēlamiem iemītniekiem, ja tādi ir. Tās nav tikai blusas vien, bet noteikti arī ērces.

Ja mājas mīluļiem, kas rudenī un ziemā dzīvo istabā, ir ierasts griezt nagus un vasarā tas nav darīts, tad, pārejot uz istabas režīmu, ir īstais laiks veikt šo procedūru. Tomēr ideālajā variantā, lai pārliecinātos par pilnīgu mīluļa veselību, būtu vēlams to atrādīt veterinārārstam. Mājas mīluļus dzīvei iekštelpās tātad būtu vēlams radināt pamazām, tas nozīmē – ik pa laikam vēl izlaist laukā ilgākā brīvsolī un tad pakāpeniski šo laiku samazināt. Tā dzīvnieks sapratīs, ka tā ir tikai pastaigā ārā, bet pēc tam jāatgriežas telpās. Katrā ziņā dzīvnieciņu iepriecinās kāda jauna rotaļlieta, un viņš vieglāk pieradīs pie vienmuļākas dzīves istabā. Jāseko arī līdzi, cik daudz barības viņš notiesā, – lai nepārēdas. Ierobežotā telpā, neierastās garlaicības mākti, dzīvnieki mēdz biežāk nekā ziemā izklaidēties pie ēdiena bļodas. Jārēķinās arī, ka rudenī dzīvnieki pastiprināti met spalvu. Tas vēl vairāk būs jūtams, pārejot no āra uz dzīvi telpās. Lai gan dzīvoklī nav vēsāks, tomēr mīluļa ķermenis vides izmaiņām attiecīgi piemēros arī kažoku.

Ko der ņemt vērā kaķa, truša un jūrascūciņas īpašniekam?

Radinot kaķi pie dzīves atpakaļ istabā, vajadzētu mincim atkārtoti ierādīt nagu asināmās vietas. Iespējams, ka, dzīvojoties pa āru, kaķis to ir piemirsis un tāpēc ieraduma pēc var sākt skrāpēties, kur pagadās. Tāpat būtu vēlams dzīvoklī sarūpēt kādu zaļumu, ko uzgrauzt, piemēram, speciāli izaudzējamo kaķu zālīti. Lai gan arī pārējos gadalaikos nenāktu par ļaunu piedāvāt kaķim viņa zāli, īpaši svarīgi to darīt pēc atgriešanās telpās, lai dzīvnieks ieraduma pēc nesāktu apstrādāt citus istabas augus. Tāpat, ja aprūpē ir kāds mazāks radījums, piemēram, jūrascūciņa vai trusis, kas vasarā dzīvojies ārā aplokā, arī istabā tas jācienā ar zālīti un citiem labumiem, kas bija brīvi pieejami dabā. Ne tikai trusīšiem un jūrascūciņām pašām, bet arī viņu vēderiem ir vajadzīgs laiks, lai pierastu pie jaunajiem apstākļiem.

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock