Skaistā orhideja jeb falenopsis - kā to kopt, lai augs labi jūtas un ilgi zied
foto: Unsplash
Noderīgi ikdienā

Skaistā orhideja jeb falenopsis - kā to kopt, lai augs labi jūtas un ilgi zied

100 Labi padomi

"100 Labi Padomi"

Orhideja falenopsis, zieds – taurenis, patīk daudziem. Taču runas par eksotiskā auga sarežģīto kopšanu, lai falenopsis pastāvīgi ziedētu, attur iegādāties kādu podiņu, lai pārliecinātos, vai patiešām tas tā ir.

Falenopša (Phalaenopsis) nosaukums cēlies no latīņu vārdiem Phal – naktstauriņš un opsis – izskats. Tā to 19. gadsimta sākumā nosauca holandiešu botāniķis Karls Ludvigs fon Blūme – no attāluma augs patiešām atgādina spilgtu taureņu bariņu, kas sasēduši uz stieples. Dabā orhidejas falenopši aug Filipīnās, Austrālijā un Dienvidaustrumāzijā. Ir vairāk nekā 60 šo orhideju dzimtas augu sugu. Vairums falenopšu sugu ir maza vai vidēja auguma, un tikai dažas ir lielas.

foto: Unsplash

Orhidejas mēdz dēvēt par parazītaugiem, taču tā īsti nav patiesība. Dabā tās dzīvo uz koku stumbriem, iegūstot barības vielas no augu atlikumiem, kas iesprūduši mizā, bet mitrumu – no gaisa. Kokus orhidejas izmanto tikai kā balstus, nevis parazitē uz tiem. Ne velti pie mums falenopsim vislabāk patīk augt podiņā ar vidēja izmēra priežu mizu mulču vai sfagnu sūnām. Falenopšus uzskata par pieticīgākajām no visām orhidejām, taču to mājas dzīvē jāievēro galvenās prasības, lai jūsu kopdzīve sekmētos skaistiem ziediem, – pareizais mitrums, pusēna un gaismas piekļuve saknēm (tās ir zaļas – tāpēc, ka arī piedalās fotosintēzē).

Kā nopirkt labu falenopsi? 

Vislabāk pērc falenopsi ziedēšanas laikā un skaties, lai lapas būtu veselīgas krāsas, bez sažuvušiem galiem, gaļīgas, ar vaskainu spīdumu. Gaisa saknēm jābūt veselīgām, stingrām, bez sausuma un puvuma pazīmēm. Substrātā augam jāsēž blīvi: ja mazliet pakustināsi, sajutīsi, cik cieši tas iesakņojies augsnē. Savukārt ziediem cieši jāturas pie ziedkāta, jābūt ar spilgtu krāsojumu, bez slimību pazīmēm.

foto: Shutterstock

Kā kopt falenopsi?

Ja ievērosi dažus svarīgus kopšanas nosacījumus, panāksi, ka falenopsis ziedēs ne tikai pāris mēnešus gadā, bet daudz ilgāk.

■ Nopērc īpašu grunti un caurspīdīgu podu! Orhidejai ir gaisa saknes, kuras dabā tikai daļēji pieķeras koka mizai un dažādiem negludumiem, ierokoties sūnās. Tās piedalās fotosintēzē, tāpēc slēpt saknes podā nedrīkst – vismaz daļēji tām jābūt ārā. Turklāt podam ir jābūt caurspīdīgam – lai gaisma tiktu pie saknēm (tādi podi nopērkami jebkurā specializētā veikalā). Orhidejai vajadzīgs arī īpašs substrāts – sūnu, mizu, ogļu, kūdras, oļu un gliemežvāku maisījums. Vislabāk iegādāties specializētu grunti orhidejām; pašiem tādu samaisīt būs grūti.

■ Turi saulainā pusēnā! Dabā orhidejas atrodas mūžīgā milzīgo koku pusēnā, taču tajā pašā laikā pietiekami saulainajos subtropos, tātad vietai, kur mājās stāv falenopsis, jābūt gaišai, taču ne tiešos saules staros, kuri var apdedzināt ziedus. Turklāt orhidejas pierod pie savas vietas un slikti panes pārvietošanu.

■ Turi pastāvīgi mitru, bet bieži nelaisti! Kā subtropu iemītniekam falenopsim nepieciešams mitrums pareizās devās. Puķkopji iesaka apakštraukā ielikt sūnas un turēt tās vienmēr mitras vai novietot līdzās mitrinātāju. Taču laistīt orhideju nevajag biežāk kā reizi nedēļā – kad substrāts kļūst sauss; citādi apakšējās saknes sāks pūt. Un atceries – saknes nekādā gadījumā nedrīkst atrasties ūdenī, tāpēc ūdeni no apakštrauka pēc laistīšanas izlej!

Mēslo pareizi! Ņem orhideju komplekso mēslojumu! Taču mēslojumi atšķiras ar minerālu pielietojumu – ziedēšanas laikā vajag vairāk kālija un fosfora ziedu spilgtumam un daudzumam, atpūšoties – vairāk slāpekļa, bet nepārcenties ar to, citādi puķei augs tikai lapas!

Kā pārstādīt falenopsi?

To vajadzētu darīt ne biežāk kā reizi trijos gados. Labāk – pavasarī pēc ziedēšanas. Neekonomē, ņem pilnīgi jaunu substrātu, jo vecajā var būt slimības. Uzmanīgi notīri saknes no grunts paliekām, kārtīgi aplūko un nogriez bojātās (tumšās, sausās, puvušās, nodzeltējušās) daļas. Griezuma vietas apstrādā ar antiseptiķi vai kālija permanganāta šķīdumu, uzber aktivēto ogli. Jaunā poda dibenā noteikti ieber drenāžu, ieliec augu un apber ar substrātu, taču ne blīvi – lai saknes varētu elpot.

Ar ko slimo falenopsis?  

Kaprīzais subtropu augs slimo, ja to nepareizi kopsi, – orhidejai var piemesties gan vīrusu, gan bakteriālās, gan visas mitruma radītās sēnīšu slimības, piemēram, antrakoze, miltrasa, rūsa. Lai nepieļautu slimību attīstību, vēdini telpas, pārlieku nemitrini un neatstāj ūdens pilienus uz lapām.

Dzeltē lapas – nepareiza uzturēšanas temperatūra (parasti – pārāk zema), trūkst gaismas vai mitruma. Ja augam nepalīdzēsi, būs pagalam.

Lapas izstiepjas – trūkst gaismas, novājināta imunitāte.

Plankumi uz lapām, mozaīka uz stiebriem – vīrusu slimības. Nav ārstējamas, podu un substrātu izmet, augu sadedzini.

Tumši plankumi uz lapām, pārāk mīkstas lapas un saknes – bakteriālā plankumainība: slimās vietas izgriez līdz veselajiem audiem, piededzini ar jodu un apber ar ogles putekļiem. Ielaistā gadījumā apstrādā lapas un saknes ar fungicīdiem.

Puve uz lapām un saknēm – nav ievērots temperatūras režīms, īpaši, ja ir siltumnīcas efekts.

Laputis – lapas viegli nomazgā ar ziepjūdeni, pēc tam kārtīgi nožāvē. Reizēm nākas augu apstrādāt ar speciālajiem orhideju kaitēkļiem paredzētajiem preparātiem.

Tēmas