Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kuri līdzekļi palīdz stiprināt balss saites un novērst piesmakumu?
Shutterstock

Kuri līdzekļi palīdz stiprināt balss saites un novērst piesmakumu?

Noderīgi ikdienā
2019. gada 15. novembrī 07:18 2019. gada 15. novembrī 07:18
  100 labi padomi | "100 Labi Padomi"
Iesaka Apotheka sertificēta farmaceite Ivanda Krastiņa.

Balss ir viens no galvenajiem saziņas instrumentiem. Īpaši tiem cilvēkiem, kuri bieži stājas publikas priekšā, lasa lekcijas vai arī darbojas nozarē, kurā daudz jāsazinās ar apkārtējiem. Tāpat kā jebkura cita maņa, arī koptas balss saites sniedz komfortu un labu pašsajūtu, tādēļ ir būtiski par tām rūpēties, novērst piesmakumu balsī. Lūk, daži vienkārši paņēmieni, kā ikvienam rūpēties un kopt savas balss saites.

1. Par balsenes iekaisumu vēsta izteikta kņudoņas sajūta kaklā, nemitīgs klepus, pastiprināta krēpu veidošanās un aizsmakums, kas dažreiz izraisa pilnīgu balss zudumu. Ja zināms, ka būs nepieciešams uzstāties publikas priekšā ar runu vai dziedāt, ir vēlams jau laikus un profilaktiski rūpēties par balsi. Balss saites kustina muskulīši, kurus trenējot var nostiprināt. Vingrinājumus ierāda logopēdi vai fonopēdi, ko noteikti vajadzētu apmeklēt, ja profesija ir saistīta ar dziedāšanu vai oratora darbu. Balss saitēm ļoti svarīga ir to mitrināšana, tāpēc vajadzētu dzert 2–3 litrus ūdens dienā. Papildus var lietot hialuronskābi saturošas tabletes, kuras ilgstoši mitrinās balss saites. Noderīgi ir arī smiltsērkšķus saturoši eļļas aerosoli, kas labi ieeļļo mūsu balss saites.

2. Būtisks iemesls balss aparāta darbības traucējumiem ir smēķēšana – tabakas dūmi ir vistiešākie kairinātāji. Smēķētājiem ļoti bieži ir piesmakusi vai citādi izmainīta balss, kas liecina par patstāvīgu balsenes kairinājumu. Tas ar laiku var novest pie pavisam bēdīga iznākuma, tāpēc smēķētājiem ar stāžu būtu regulāri jāpārbaudās pie kakla ārsta (LOR) un jācenšas atbrīvoties no kaitīgā ieraduma.  

3. Ja balss jau ir aizsmakusi, vislabāk būtu pavisam atturēties no runāšanas vai dziedāšanas. Ievērot klusēšanu. Tādā situācijā palīdzēs kliņģerīšu, kumelīšu uzlējumu inhalācijas, noteikti jāņem vērā, ka tvaiki nedrīkst būt karsti. Var lietot tabletes ar hialuronskābi. Tabletes ar Islandes ķērpi mīkstinās aizsmakušo kaklu. Derēs arī pūšamie smiltsērkšķu eļļas aerosoli. Ik pa laikam vajadzētu padzerties siltu, bet ne karstu tēju, kam pievieno ingveru, kurkumu, citronu un medu. Alternatīva – silts piens ar medu un nedaudz sodas. Var palīdzēt arī dažādas homeopātiskās zāles (lieto atbilstoši lietošanas instrukcijai).

Citi šobrīd lasa

Zēns, kas negribēja būt pieaudzis - pirms desmit gadiem no šīs pasaules šķīrās Mārtiņš Freimanis 5
VIDEO: sieviete BBC tiešraidē šokē skatītājus ar grāmatu plauktā aizmirstu objektu 4
Garšas un smaržas zudums nav tik izteikts: noskaidroti biežākie Lielbritānijas lipīgā Covid-19 varianta simptomi 1
Pievienot komentāru

Горько! Памела Андерсон вышла замуж в шестой раз

Лебедь на привязи: Бритни Спирс испугала фанатов зловещим намеком