Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Kā iznīdēt tīteni - nevainīga izskata augu, kurš sagādā lielas problēmas dārzu īpašniekiem 12

Noderīgi ikdienā
2019. gada 12. oktobrī 20:23 2019. gada 12. oktobrī 20:23
  "100 Labi Padomi"
Tikt pie šī nevainīgā paskata ložņas ar baltajām vai viegli sārtenajām taurītēm (zied jūlijā un augustā, pat septembrī) ir ļoti viegli.

Sīku saknīti ar flokšu vai citu ziemciešu ceru var atnest laipnā kaimiņiene, kāda sēkliņa var būt iejaukusies starp sējamo puķu sēklām, putniņiem var izbirt, un apsveicu! – tev ir ilgi un pacietīgi risināma problēma!

Tīruma tītenis (Convolvulus arvensis), saukts arī par kazviju, ir daudzgadīgs neizvēlīgs augs, kas ir spējīgs aizrāpot vai uzrāpot pat četrus metrus! Turklāt tas ir tik dzīvelīgs, ka atliks vien zemē palikt sīkai saknītei (botāniķi uzskata, ka tīteņa sakņu sistēma var iesniegties pat četru metru dziļumā!), lai pēc laika tas atkal dzītu lapas.

Tāpēc nav brīnums, ka tas savā varā ir pārņēmis atkritumu izgāztuves, krāsmatas, ceļa, dzelzceļa un upju malas, kāpas un mazdārziņu žogus, īpaši, ja tie ir drāts pinuma. Tam tīk mitra, ne pārāk auglīga zemīte, arī konkurence pārāk nebiedē, jo ar laiku un bez grūtībām tas nomāks kaimiņus.

Tāpēc, ja vien nevēlies ar tīteni cīnīties gadiem, neļauj tam atdzīvināt vienmuļo drāšu žogu vai kādu citu mazāk daiļu vietu dārzā ar tām vienkāršajām un skaistajām taurītēm! Izziedējušām tām izbirs sēklas, kuru dīgtspēja saglabājas trīs, četrus un pat 50 gadus. Tāpēc izrauj tīteni, uzroc ap to zemi pēc iespējas dziļāk (lietpratēji iesaka 2 metru rādiusā) un skrupulozi izlasi visas saknes – tītenis vairojas arī veģetatīvi, un dzīs dzinumus pat no sakņu atliekām savu 40 centimetru dziļumā.

Šā iemesla dēļ nav efektīva metode tīteni apkarot, nosedzot skarto platību ar melno plēvi, jo, pirmkārt, tai tur būs jāstāv vairākus gadus, otrkārt, atliks tikai plēvei ieplīst vai pacelt kādu maliņu, lai tītenis to izmantotu. Tāpēc – uzroc (vai uzar) un izlasi nezāles; atkārto to vēl un vēl. Arī ar ķīmiskajiem preparātiem piemājas dārzā tīteni labāk nenīcināt, jo efekts visdrīzāk būs īslaicīgs; lielāku skādi nodarīsi citiem.

Kur izmantot? Vidusāzijā auga lapu pieliek pie indīgu čūsku kodienu vietām, bet ar lapas pulveri pārkaisa brūces. Tīruma tīteņa drogas, aplejot ar verdošu ūdeni, lieto, lai samazinātu drudzi.

Saistītās ziņas

Vai plastmasas puķes iederas kapos? Konsultē dārza stiliste 6
Uzšuj pats: maisiņš darbarīkiem, dārza vai pat galda piederumiem 3
9 praktiski veidi, kā mājā un dārzā izmantot veļas ziepes 7

Citi šobrīd lasa

"Mīlu viņu - jā!" emocionāli par šķiršanos paziņo populārais aktieru pāris Agate Muceniece un Pāvels Prilučnijs 5
"Bez tabu" vadītāja Evelīna Strazdiņa kļuvusi par piecu bērnu māmiņu 10
Infektologs: par situāciju Itālijā patlaban ir nopietnas bažas 4
Skatīt visus komentārus

Герцогиня Кэтрин избегает встречи с Меган: герцоги Кембриджские решили покинуть Лондон 1

После объявления о разводе Павел Прилучный забрал сына и уехал с ним на съемки