Tavam sapņu dārzam: izturīgās un ļoti skaistās klintenes
Klintenes pirms gadiem trīsdesmit bija viens no populārākajiem krūmiem zemos dzīvžogu stādījumos, taču mūsdienās pieprasījums pēc tām ir samazinājies. Tās atkal ir jāceļ saulītē, jo to daudzveidība šos krūmus ļauj ļoti plaši un interesanti izmantot apstādījumos.
Klintenes (Cotoneáster) ir vasarzaļi vai ziemzaļi, retāk mūžzaļi, lieli, arī pavisam klājeniski krūmi vai pat nelieli koki ar sīkiem pumpuriem. Lapas nelielas, olveida, ar īsu kātu, gludām malām un šaurām pielapēm, kas drīz nokrīt, pārsvarā virspusē tumši zaļas un spīdīgas, bet apakšpusē – samtainas. Rudenī lapas sārtojas.
Ziedēšanas laikā ir sīki ziedi – balti vai sārti, kārtoti vairogos vai slotiņās, kas nav īpaši krāšņi, taču ir labi medusaugi. Rudenī ienākas augļi nokrāsā no sarkana līdz melnam, dažām sugām auglīši ir kā neliels ābolītis ar vaska apsarmi un ir pat ēdami. Klinteņu ogas ziemā izskatās ne vien dekoratīvi, bet arī pievilina putnus.
Klinteņu ģintī ir ap piecdesmit sugu, no kurām septiņas aug savvaļā Eiropas mērenajā un subtropu joslā, bet Latvijā savvaļā aug četras klinteņu sugas – iesirmā, melnā, Austrumu un Skandināvijas klintene.
Klintenes pavairo ar ilgstoši stratificētām sēklām, bet labi pavairojas arī ar spraudeņiem.
Daudzas sugas ir ļoti dekoratīvas, dažas, piemēram, klājeniskās, izmanto smilšu un zemes nogāžu nostiprināšanai, no augstākiem un stāvākiem krūmiem veido dzīvžogus, jo klintenes labi padodas cirpšanai. Klintenes ir mazprasīgas augsnes ziņā, sausumizturīgas un lielākoties izturīgas pret salu, putekļiem un izplūdes gāzēm, tāpēc ļoti piemērotas pilsētu apstādījumiem.
Veci krūmi ir viegli atjaunojami ar radikālu apgriešanu. Vasarzaļos krūmus apgriež februārī, mūžzaļos – aprīlī.
Klintenes ir pievilcīgas ar savu biezo lapojumu, spēcīgo zarojumu, oriģinālo lapotni un daudzveidīgo krūmu formu – no taisniem līdz klājeniskiem. Krūmi labi padodas formēšanai, ilgi saglabā cirpto veidolu un panes pārstādīšanu jebkurā sezonā, tāpēc piemērotas gan privāto dārzu, gan pilsētas apstādījumiem.
Aug lēni, pastāvīgā vietā dzīvo ilgi, vairāk nekā piecdesmit gadus. Apgaismojuma ziņā nav izvēlīgas – labi aug gan saulē, gan nelielā ēnā.
Dažas sugas var bojāt laputis un bruņutis.
Ko audzē Latvijā
● Pie mums apstādījumos visbiežāk audzē aklimatizētās klintenes sugas: spožo, klājenisko, Dammera, daudziedu, Sicīlijas, uzpūsto, sīklapu, kārklapu u. c.