Idejas olīvu marinēšanai mājās: ar sarkanvīnu, ķiplokiem, citronu
Mūžzaļais olīvkoks ar sudrabainajām lapām, šķiet, varētu būt gandrīz vai visvecākais kultūraugs, kas vien ir zināms, un arī visražīgākais – dod gan augļus, gan eļļu.
Nenogatavojušās olīvas ir zaļas, bet nogatavojušās – tumšas, gandrīz melnas. Visas svaigi plūktas olīvas garšo rūgti un šādā veidā ir nebaudāmas. Savu īsto garšas burvīgumu tās iegūst pēc noteiktas apstrādes – marinēšanas. Lielākoties marinē veselas olīvas, taču tās mēdz arī mazliet saspaidīt, lai ieplīst miziņa, jo tad rūgtums ātrāk pazūd, piemēram, spāņu manzanilla un franču picholine garšo vislabāk, ja tās iemarinē negatavas, tātad zaļas. Savukārt citas olīvu šķirnes, piemēram, grieķu kalamata un mazās franču nicoise, ir garšīgākas, kad tiek marinētas jau labi nogatavojušās. Zaļās un melnās olīvas nav divi pilnīgi dažādi augļi, bet gan viens un tas pats, tikai ar atšķirīgu gatavības pakāpi.
Olīvas eļļā
Pirmā marinēšana ir tikai pats sākums. Ievietošana konservu bundžā standarta sālījumā vai marinādē nebūt nenozīmē, ka tas ir gala produkts. Īstā olīvu garša atplaukst tālākajā procesā, ko arī varētu dēvēt par marinēšanu, tikai ar citām piedevām un vērtībām: galvenais ir laba olīveļļa, un nākamais, gandrīz tikpat svarīgs – piemēroti garšaugi un citas piedevas. Vienkāršākais paņēmiens ir šāds: sālījumā marinētās olīvas rūpīgi notecina un pēc tam kārtīgi noskalo, pilda burciņā, pievieno garšaugus pēc izvēles un pārlej ar eļļu. Pēc nedēļas olīvas būs ieguvušas maigu garšu, un salāti ar šādu olīvu piedevu garšos pavisam citādi.
Ideja olīvu marinēšanai
Olīveļļa tikai iegūst, ja tai pievieno nedaudz sarkanvīna vai balzametiķa. Burciņā kopā ar olīvām ievieto arī citrona šķēlītes, pāris saspaidītu ķiploka daiviņu, nedaudz kaltētas raudenes un saspaidītus piparu graudiņus. Glīti izskatās, ja pipari ir dažādu krāsu – arī baltie un rozā.
Runājot par garšaugu izvēli, der ņemt vērā, ka vislabāko rezultātu iegūst, ja pievieno tam reģionam, no kurienes nākušas olīvas, raksturīgos garšaugus. Citrona miziņa un kardamons lieliski sader ar grieķu olīvām, Provansas maisījums (divas tā galvenās sastāvdaļas ir rozmarīns un timiāns) ir ideāla piedeva franču olīvām, savukārt spāņu olīvas iegūst brīnišķīgu garšu, ja tās bagātina ar ķiplokiem, melnajiem pipariem un marinētām anšovu filejām.
Eļļā marinētas olīvas
500 g olīvu (var izmantot gan melnās, gan zaļās, gan abu veidu)
1 citrons
4 ķiploka daiviņas
1 neliels burkāns
2 timiāna zariņi
1 čili pipara pāksts (ja vēlas)
olīveļļa
Citronu sagriez šķēlītēs, ķiplokus un burkānu nomizo un arī sagriez šķēlītēs, čili – plānos gredzenos. Visu pildi mazās burciņās un pārlej ar eļļu. Aizvāko un atstāj, lai nedēļu ievelkas.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock