foto: Vida Press
Kādus putekļsūcējus turpmāk iegādāsimies?
2017. gada 25. septembris, 09:16

Kādus putekļsūcējus turpmāk iegādāsimies?

Jauns.lv

No 1. septembra vairs nevaram iegādāties putekļsūcējus ar jaudu virs 900 W. Kādus putekļsūcējus turpmāk veikalos meklēt un vai tas neietekmē putekļsūcēju lietošanu?

Pirms trim gadiem stājās spēkā Eiropas Savienības (ES) prasība pakāpeniski samazināt saražoto putekļsūcēju jaudu līdz 1600 vatiem (W). No 2017. gada 1. septembra saražoto putekļsūcēju jauda vairs nedrīkst pārsniegt 900 W. Vienlaikus ražotājiem jāuzlabo putekļsūcēju sūkšanas kvalitāte un izplūdes gaisa kvalitāte, kā arī jāsamazina trokšņu līmenis.

Regula attiecas tikai uz putekļsūcējiem, ko izmanto iekštelpām un darbina no elektrotīkla, bet neattiecas uz mitrumu uzsūcošiem un mazgājošiem putekļsūcējiem, robotizētajiem putekļsūcējiem, iebūvētiem un rūpniecības putekļsūcējiem, kā arī grīdvirsmu spodrinātājiem un āra putekļsūcējiem.

Šie nosacījumi attiecas gan uz putekļsūcēju tirgotājiem, gan ražotājiem – arī tirgotāji no 1. septembra nedrīkst iepirkt putekļsūcējus, kas jaudīgāki par 900 W. Tomēr veikalos tos vēl kādu brīdi redzēsim – tirgotāji drīkst izpārdot līdz 1. septembrim iepirktos putekļsūcējus. Arī mums, putekļsūcēju lietotājiem, satraukumam nav pamata, jo iepriekš pirktos putekļsūcējus var droši lietot un remontēt.

Kādu iespaidu tas atstās uz elektrības patēriņu?

Mazākas jaudas putekļsūcēju izmantošana pozitīvi ietekmēs ikmēneša elektroenerģijas patēriņu – tas samazināsies. Ja salīdzinām divus putekļsūcējus – vienu ar kādreiz pieļaujamo motora jaudu 1800 vatu un otru ar motora jaudu 900 vatu, tad, darbinot šos putekļsūcējus vienādu laika periodu, otrais patērēs 2 reizes mazāk elektroenerģijas.

Tāds ir arī šo tiesības aktu mērķis – motivēt ražotājus tirgum piedāvāt energoefektīvākas ierīces, lai samazinātu kopējo elektroenerģijas patēriņu. Aprēķināts, ka putekļsūcēju jaudas ierobežojums līdz 2020. gadam ES varētu ietaupīt ap 18 000 GWh elektroenerģijas gadā. Salīdzinājumam – visas Latvijas mājsaimniecības 2016. gadā kopā patērējušas vien ap 1700 GWh elektroenerģijas. Tāpat aprēķināts, ka tādējādi par 18 miljoniem tonnu samazināsies CO¬2 izmešu daudzums ES gadā.

Vai izmaiņas ietekmēs putekļsūcēju tīrīšanas kvalitāti?

Lai uzlabotu putekļsūcēju sūkšanas jeb tīrīšanas
kvalitāti, elektroierīču ražotāji ievieš jaunus tehnoloģiskos risinājumus, piemēram, augstas efektivitātes motorus, uzlabotas gaisa cirkulācijas un putekļu filtrācijas tehnoloģijas, pilnveidotus uzgaļus, kas nodrošina efektīvāku putekļu savākšanu. Līdz ar šiem jauninājumiem tīrīšanas kvalitāte nesamazināties – pat uzlabosies. Lai pārliecinātos, vai putekļsūcēja tīrīšanas kvalitāte būs pietiekama, iegādes brīdī ir jāizpēta tā energoefektivitātes marķējums. Tīrīšanas   efektivitātes klase atsevišķi uz cietā un mīkstā grīdas seguma energoefektivitātes marķējumā ir apzīmēta ar burtiem skalā no A līdz G, kur A – visaugstākā tīrīšanas klase. Jo šī klase augstāka, jo ātrāk un kvalitatīvāk iespējams sasūkt putekļus. Tas nozīmē, ka, iegādājoties putekļsūcēju, daudz svarīgāk ir salīdzināt šo klasi, nevis   putekļsūcēju jaudu.

Raksts tapis sadarbībā ar AS "Latvenergo"