Pļavas karaliene vīgrieze - īstens dabas aspirīns
Vasarā mitrās pļavās, grāvjos un ūdeņu malās ar saldi medainu smaržu aicina vīgriezes (Filipendula ulmaria). Tās vecais nosaukums Spirae ulmaria devis nosaukumu aspirīnam, bet Anglijas karaliene Elizabete I to bija iecienījusi kā grīdas aromatizējošu līdzekli.
Ļoti līdzīga parastajai vīgriezei ir lielziedu vīgrieze (Filipendula vulgaris), kas atšķirama pēc platākām, mazāk plūksnās sakārtotām lapām, sešām vainaglapām, lielākiem ziediņiem un mazliet atšķirīgas smaržas. Lielziedu vīgriezi uzskata par retāku un vērtīgāku ārstniecības augu nekā parastā vīgrieze.
Lietota kopš aizvēstures
Vīgriežu ziedi atrasti senos bronzas laikmeta apbedījumos. Domājams, tās lietotas rituālos kā aromatizējošs augs. Arī 16. gadsimtā vīgriežu ziedi bija iecienīts līdzeklis, ar ko izkaisīja mājokļu grīdas, lai atbaidītu kukaiņus, novērstu slimību izplatību un aromatizētu gaisu.
Senatnē vīgriezes izmantoja, lai aromatizētu vīnu, alu un etiķi. Ziedus pievienoja augļu biezeņiem un ievārījumiem, piešķirot tiem mandeļu piegaršu. Žāvētus ziedus izmantoja kā garšvielu, no saknēm ieguva dabisku melnu krāsu dzijas un ādu krāsošanai. Tautas medicīna vīgriežu uzlējumu iesaka acu skalošanai konjunktivīta gadījumā.
Līdzīga aspirīnam
Ziedus, lapas un lakstus žāvē parastos apstākļos, sargājot no saules staru iedarbības, vai kaltē, nepārsniedzot 40 grādu temperatūru. Parastās vīgriezes sakneņus ar saknēm vāc rudenī, mazgā tekošā ūdenī, notecina un žāvē, tāpat kā virszemes daļas.
Vīgriezes satur salicilskābi, kas darbojas līdzīgi kā acetilsalicilskābe jeb aspirīns – pretsāpju, pretdrudža, pretiekaisuma līdzeklis. Tiem cilvēkiem, kam aspirīns un salicilāti izraisa vai pastiprina alerģiskas reakcijas, jāuzmanās arī no vīgriezes. Vīgrieze, lielā mērā tieši pateicoties salicilskābei, novērš galvassāpes – pietiek tikai pakošļāt tās kātiņu.
Labākam miegam
Vīgriežu ēteriskā eļļa iedarbojas nomierinoši, palielina izturību pret stresu. Tā satur arī vanilīnu. Vīgriežu tēja veicina iemigšanu, taču, dienā lietota, novērš stresu, bet nerada miegainību.
Tanīni nodrošina vīgriezēm savelkošas īpašības. Tie kopā ar salicilskābi padara vīgriežu tēju par labu mutes un rīkles skalojamo līdzekli, palīdz apstādināt caureju un ir pret kuņģa čūlu. Vīgriezes izmanto arī trofisku čūlu, plašu brūču un apdegumu dziedēšanai.
Receptes
Tēja
Pagatavošana: 1–2 tējkarotes kaltētu vīgriežu ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nosedz un ļauj ievilkties 20 minūtes. Var uzliet termosā.
Stipra tēja pret saaukstēšanos
Ņem 15 gramu drogu uz litru verdoša ūdens un 20 minūtes ļauj ievilkties termosā.
Aukstais uzlējums
Vienu tējkaroti drogu pārlej ar glāzi auksta ūdens, lieto pēc astoņām stundām.
Nomierinošs novārījums
Vienu tējkaroti ziedu termosā pārlej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties stundu, izkāš un lieto pa divām ēdamkarotēm pirms katras ēdienreizes.