Smaržīgo kalmju laiks: ieaudzē tās dārzā un izmanto tautas medicīnā
foto: Shutterstock
Dārzā iestādīta kalme dod spēku un enerģiju dārzam un pašam.
Noderīgi ikdienā

Smaržīgo kalmju laiks: ieaudzē tās dārzā un izmanto tautas medicīnā

"100 Labi Padomi"

Kalmes satur vielas, kas labi dziedē visas gremošanas kaites, tās dezinficē zarnu traktu, samazina iekaisumu un sāpes, novērš gremošanas traucējumus, kas saistīti ar pazeminātu skābes saturu kuņģa sulā, palīdz pret vēdera pūšanos un ilgstošu caureju.

Kalmes ar dzelteniem ziediem mitrās un purvainās vietās zied no maija līdz jūlijam, saknes ārstnieciskiem nolūkiem ievāc vai nu agri pavasarī, vai rudenī, kad tās ir vieglāk pieejamas.

Tēja gremošanas problēmu samazināšanai: gatavo aukstā veidā. Ņem 1 tējk. kalmju sakņu uz glāzi ūdens. Aplej un atstāj uz nakti. No rīta to mazliet uzsilda un nokāš. Pirms lietošanas uzlējumu sasilda traukā ar siltu ūdeni. Lieto pirms katras ēdienreizes pa 2 malciņiem. Dari to regulāri un ilgstoši, kamēr sajūti pozitīvu efektu, un turpini.

Kalmes nedaudz pazemina asinsspiedienu un veicina svīšanu. Tautas medicīnā kalmes izmanto arī nieru, aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai un pret reimatismu. Kalmju pulveri var pievienot kā garšvielu ēdieniem, svaigā veidā to lieto dzērienu aromatizēšanai.

Kalmju spirta/degvīna uzlējumu lieto pret zobu sāpēm, tūskas samazināšanai u. c. Lai stiprinātu matu saknes, 2–3 reizes nedēļā ar kalmju sakņu novārījumu skalo matus vai iemasē to galvas ādā. Košļājot saknes gabaliņu, var atbrīvoties no mutes dobuma un smaganu iekaisuma, kā arī no kandidozes – rauga sēnītes mutē. Tā labi samazina arī smaganu asiņošanu un sargā no vīrusu infekcijām.  

Vanna organisma spēcināšanai: 200 g sasmalcinātu kalmju sakņu vai lakstu uz nakti aplej ar aukstu ūdeni. No rīta tos uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, tad liec, lai nostāvas stundu. Izkās un pievieno vannas ūdenim. Vanna mazina neirotiskus traucējumus, vairo potenci,

Attīra gaisu. Sagrieztas kalmes attīra gaisu un aizbaida kukaiņus. Tās var arī sakaltēt un likt smaržu maisiņos, ko izmanto telpu un skapju aromatizēšanai.

Iestādi! Ezotēriskajā literatūrā kalmēm piedēvē maģisku iedarbību, tās dziedina, nes veiksmi, naudu un aizsargā. Dārzā iestādīta kalme dod spēku un enerģiju dārzam un pašam.   

Izmēģini! Pievieno drusciņu kalmes apakšējās lapas vai sakni, konservējot ogas ziemai, arī saldajiem ēdieniem. Iegūsi neparastu garšas niansi. Vari tās savārīt sīrupā, kas labi derēs ziemā pret klepu vai tējas saldināšanai.