Kā izcept klasisku šašliku armēņu gaumē?
Arī klasikai vienmēr atradīsies vairāki varianti, par kuriem katrs cepējs apgalvos, ka tas ir vienīgais īstais. Taču galvenais – jāielāgo pamatprincipi, kurus pēc tam variē pēc savas garšas un patikšanas. Recepti iesaka žurnāla "100 Labi Padomi" recepšu redaktore Iveta Galēja.
Pirmais un svarīgākais ir gaļas izvēle – gaļai jābūt patiešām kvalitatīvai un mīkstai. Trim četriem ēdājiem rēķina 2 kilogramus svaigas gaļas (nevis marinētas).
3–4 porcijas
2 kg gaļas
2 kg sīpolu
250 ml gāzēta minerālūdens
2–3 tējk. sāls
malti melnie pipari
smalki sagriezti zaļumi pēc izvēles
1. Gaļu sagriez gabaliņos – aptuveni vistas olas lielumā. Nogriez plēves un cīpslas, ja tādas ir.
2. Nomizo sīpolus un sagriez ripiņās. Galvenais, lai sīpolu būtu tikpat daudz kā gaļas 1:1. Ieber lielā bļodā un pievieno gaļu. Pēc tam ar rokām cītīgi samīci – tā, kā mīca mīklu. Svarīgi, lai mīcīšanas rezultātā izdalītos sula. Bagātīgi pievieno maltus piparus – ar tiem patiešām nevajag skopoties.
3. Pielej minerālūdeni – vispiemērotākais būtu Esentuki vai Boržomi, bet, ja nav pie rokas, protams, der arī citi.
4. Visu labi samaisi, uzliec virsū šķīvīti, kas nedaudz mazāks par bļodas diametru, un noslogo ar kādu smagu priekšmetu. Atstāj, lai vismaz 12 stundas marinējas. Ja vajag ātrāk, tad gaļu ar sīpoliem samīci vēl cītīgāk. Protams, var marinēt arī diennakti. Ātrākai iemarinēšanai atstāj bļodu istabas temperatūrā, bet, ja marinē 12 stundas un vēl ilgāk, liec ledusskapī.
5. Kas attiecas uz sāls pievienošanu, tad pat rūdītu cepēju vidū nav īstas vienprātības: vieni apgalvo, ka gaļa jāapsāla jau pašā sākumā, lai sāls iespiestos arī gabaliņos iekšā, citi apgalvo, ka sāls jāpārkaisa jau gatavai gaļai, citādi tā kļūs sīksta. Var pamēģināt vidusceļu – piebērt sāli 15–20 minūtes pirms gaļas cepšanas.
6. Šašliku cep uz oglēm, kurām ķīmiskie aizdedzināšanas līdzekļi nav bijuši ne tuvumā. Īsto temperatūru var noteikt pēc skata – ogļu virspusi klāj balti sarmota pelnu kārtiņa, bet vietumis vēl izšaujas pa mazai liesmiņai.
7. Gaļu uzdur uz iesmiem, sīpolus nepievieno, jo tie sadegs un piešķirs arī gaļai rūgtu piegaršu. Gaļu cep no divām pusēm, nevis grozot no visām pusēm. Svarīgi, lai gaļa nepārceptos un neizžūtu, tai jābūt sulīgai, tādai, no kuras vēl tek laukā gaiši dzeltena sula (ne sarkana!). Pārkaisi ar sasmalcinātiem zaļumiem.