Vai kaķis mājā traumē tavu garīgo veselību? Apbalvoti dīvainākie atklājumi zinātnē. FOTO
Balvu sabiedrības veselības kategorijā saņēma Čehijas, Indijas, Japānas un ASV zinātnieku kopīgs pētījums par to, vai būšana kaķa saimniekam kaitē garīgajam stāvoklim.
Trakā pasaule

Vai kaķis mājā traumē tavu garīgo veselību? Apbalvoti dīvainākie atklājumi zinātnē. FOTO

Jauns.lv

Pagājušajā nedēļā Hārvarda Universitāte pasniegusi ikgadējās "Ig Nobel" balvas par dīvainākajiem zinātniskajiem atklājumiem. Šo ceremoniju sarunvalodā dēvē arī par „Šnobeļa” balvu pasniegšanu.

Vai kaķis mājā traumē tavu garīgo veselību? Apbalv...

24."Ig Nobel" ceremonijā Kembridžā, Masačūsetsas štatā, apbalvojumus pasniedza īsto Nobela prēmiju laureāti.

Ar balvām godināti "sasniegumi, kas vispirms liek smieties, bet pēc tam aizdomāties", sacīja pasākuma rīkotāji.

Fizikas kategorijā tika apbalvoti japāņu zinātnieki, kuri izmērījuši, cik liela berze rodas starp kurpi un banāna mizu, kā arī mizu un grīdu, kad cilvēks uzkāpj uz zemes nomestai augļa mizai.

Savukārt balvu sabiedrības veselības kategorijā saņēma Čehijas, Indijas, Japānas un ASV zinātnieku kopīgs pētījums par to, vai būšana kaķa saimniekam kaitē garīgajam stāvoklim. Ir apstrādāti dati par 1,3 „pacientiem”, būtībā pētot saimnieku depresīvos un nomāktos posmus.

Ar "Ig Nobel" balvu bioloģija tika apbalvots Čehijas, Vācijas un Zambijas pētījums, kurā tika dokumentēts, ka suņi vislabprātāk urinē, pagriezuši ķermeni paralēli Zemes ģeomagnētiskā lauka līnijām virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem.

Mākslas balva tika Itālijai, kas izmērīja relatīvās ciešanas, kas rodas no skatīšanās uz neglītām gleznām.

Ekonomikas balvu saņēma Itālijas Nacionālais statistikas institūts, kas aprēķināja ekonomisko rādītāju kāpumu, iekļaujot ieņēmumus no prostitūcijas, kontrabandas, narkotiku tirgošanas un citām nelikumīgām darbībām.

Indijas un ASV zinātnieki, kas atklāja deguna asiņošanas apturēšanas metodi ar kūpinātas cūkgaļas strēmelīšu palīdzību, dalīja "Ig Nobel" balvu medicīnas kategorijā.

Spāņu zinātnieki tika apbalvoti ar "Ig Nobel" balvu uzturzinātnē. Tie bija meklējuši veidu, kā no zīdaiņu izkārnījumiem iegūt pienskābās baktērijas un izmantot kā probiotiskās kultūru aizsācēju fermentētu desiņu ražošanā.

Zinātniekiem, kas par saviem līdzekļiem bija ieradušies uz apbalvošanas ceremoniju, tika dotas 60 sekundes pateicības runai.

Tā var atrisināt pārāk „garu muldēšanu” pateicības runās:

Pasākumā notika operas "What's Eating You" pirmizrāde. Tajā vēstīts par cilvēkiem, kas pārstājuši ēst, tā vietā uzņemot ķermenim nepieciešamās barības vielas tablešu veidā.

LETA, Foto: Reuters, shutterstock