
Amerikāņu eksperimentālā roka grupa "Xiu Xiu" šomēnes uzstāsies "Vagonu zālē" Rīgā

20. aprīlī "Vagonu zālē" Rīgā ar jaunāko albumu atgriežas amerikāņu eksperimentālā roka grupa "Xiu Xiu". Pēdējo divu gadu desmitu laikā "Xiu Xiu" kļuvuši par vienu no mūsdienu avangarda un eksperimentālās mūzikas ietekmīgākajām apvienībām.
"Xiu Xiu" muzikālā daudzveidība un unikālais skanējums guvis gan klausītāju, gan kritiķu atzinību ar publikācijām tādos prestižos medijos kā "The New Yorker", "The Wire", "Rolling Stone", "The Guardian" un "NME". Nenogurdināmi un neapslāpējami "Xiu Xiu" apceļojuši pasauli, uzstājoties gan tādās valstīs kā Kazahstānā un Libānā, gan tādās vietās kā Gugenheima muzejā Spānijā un Pompidū centrā Francijā.
2024. gada 27. septembrī izdevniecības "Polyvinyl" paspārnē tika izdots jaunākais un pēc skaita astoņpadsmitais "Xiu Xiu" studijas albums "13" Frank Beltrame Italian Stiletto with Bison Horn Grips". Albuma radīšanā piedalījušies "Xiu Xiu" dalībnieki Andžela Seo, Deivids Kendriks un Džeimijs Stjuarts, bet to miksējis producents Džons Kongltons, kurš strādājis arī ar Chelsea Wolfe, "Swans" un Lana Del Rey.
Šis albums ievērojami atšķiras no apvienības iepriekšējās radošās darbības, ko ietekmējuši gan jauni eksperimentālie meklējumi, gan apvienības dalībnieku nesenā pārcelšanās no Losandželosas uz Berlīni.
Apliecinājums tam ir albuma pirmais un klausītāju iecienītākais singls "Common Loon", kurā griezīgām, himniskām ģitāru ar pēdžijām cauri laužas Džeimijam Stjuartam raksturīgie emocionālie, ēteriskie un teju sprediķim pielīdzināmie vokāli. Stjuarts dziesmu raksturo kā "mudrīgu apskāvienu jancīgiem izvirtuļiem visā multiversā". Singlam tapis arī iespaidīgs, provokatīvs video, kura autore ir performanču māksliniece Alisija Makdeida.
Koncerta īpašais viesis ir Rīgas eksperimentāla rokgrupa “Grab”, kas aizraujas ar muzikāli harmonisku un strukturālu haosu. Kolektīvs izmanto gan tradicionālu rokgrupas instrumentāciju – bungas, ģitāras, basu un vokālu, gan arī elektroniskus instrumentus un savā daiļradē līdzās jau zināmiem alternatīvās rokmūzikas paņēmieniem pielieto mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus kā haotiska mikropolifonija, granulārā sintēze, harsh noise u.c.
Skanējums un tā faktūra apzināti tiek veidota kļūdaina, haotiska, “nepareiza”, vietām ritmiski un tonāli neprecīza.
Grupas iniciators ir Kārlis Tone (ģitāra, vokāls, sintezators), grupu “Tesa”, “Anna Kijevā” u.c. apvienību dalībnieks. Līdzās Kārlim grupā piedalās tādi Latvijas neatkarīgajā mūzikā zināmi mūziķi kā Artis Avotiņš (bungas), Jānis Emīls Katinskis (ģitāra, sintezatori) un Sarma Gabrēna (bass, basa sintezators, vokāls).
2022. gada nogalē iznāca “Grab” pirmais albums “Svars”, kuru kasetes formātā izdeva neatkarīgā kasešu izdevniecība “Sāpes Skaņas”: