TV

Bez vainas vainīgais. Seriāla "Presumed Innocent" recenzija

Jānis Pomjē

Žurnāls "Rīgas Viļņi"

Šķiet, ka pērnvasar vienu no visaugstākajiem vērtējumiem seriālu frontē populārajā vietnē imdb.com izpelnījies "Apple TV+" seriāls "Presumed Innocent" ("Nevainības prezumpcija"). Tam ir visas kvalitātes, lai par tādu kļūtu, - pamatā spēcīgs un populārs literārs darbs, galvenajā lomā ir slavenais Džeiks Gilenhols, un seriāla autori ir vīri ar iespaidīgiem CV.

Bez vainas vainīgais. Seriāla "Presumed Innocent" ...

Viena no ASV kino un TV īpatnībām ir uzticīgā mīlestība pret tiesas procesu tēmu. Šķiet, filmas, kuru darbība aizrit tiesas zālēs, amerikāņi sāka taisīt gandrīz uzreiz pēc tam, kad kino iemācījās runāt. Tas ir mazliet paradoksāli, jo kino ir vizuāla māksla, bet tiesu zālēs nekā pārlieku aizraujoša nav. Neviens, izņemot amerikāņus, tik regulāri neveido filmas, kuru darbība aizrit tiesā. Pats pieķēru sevi pie domas, ka tā rezultātā juridiskam neprašam kā man ir daudz labāka nojausma par tiesas procesa norisi Amerikā nekā Latvijā. Kaut vai par to, cik svarīgi ir atstāt iespaidu uz 12 anonīmajiem zvērinātajiem, kuri ir īstie lēmēji Amerikas tiesā.

Ik pāris gadus ASV iznāk kāda uzmanības vērta filma vai seriāls, kas balstīts tiesas procesa peripetijās. Kā senāko un vienu no spilgtākajām šajā plejādē varētu minēt leģendāro jau 1957. gada iznākušo filmu «Divpadsmit saniknoti vīri». Starp citu, 1990. gadā ekrānos ar pieklājīgiem panākumiem iznāca  Skota Turova grāmatas «Nevainības prezumpcija» pirmā ekranizācija. Toreiz galvenajā lomā iejutās Harisons Fords. Tiem, kam filma vai grāmata (tā ir tulkota arī latviski) ir atmiņā, uzreiz teikšu, ka jauno seriālu ar iepriekšējiem darbiem vieno tikai galvenā ideja un varoņu vārdi. Liela daļa sižeta gaitas, ieskaitot atrisinājumu pēdējā sērijā, ir absolūta jaunrade, kam nav saistības nedz ar grāmatu, nedz iepriekšējo ekranizāciju. Tomēr varat būt droši, ka arī šajā «Nevainības prezumpcijā» jums būs iespēja iepazīt amerikāņu tiesāšanās mākslas teātri līdz niansēm.

Pirms vēl ķeramies pie paša sižeta, kādam varētu rasties jautājums, ko gan vispār nozīmē paša seriāla nosaukums. «Nevainības prezumpcija» ir starptautisks juridisks termins, kas pauž ideju, ka neviena persona nav vainīga, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Šī ideja no daudziem tās aspektiem arī tiek apspēlēta jaunajā seriālā.

Stāsta centrā ir Rastijs, Čikāgas ģenerālprokurora labā roka. Atšķirībā no Latvijas, ģenerālprokurors ASV ir politiska figūra, un Rastija priekšnieks Rejmonds, visticamāk, netiks pārvēlēts un zaudēs savam glumajam kolēģim Delagvardijam. Visas šīs ikdienišķās intrigas satricina nežēlīga slepkavība. Nogalināta ir šo kungu kolēģe, jaunā prokurore Karolīna. Lietas izmeklēšana tiek uzticēta Rastijam, tomēr viņam ar izmeklēšanu nekā īpaši uz priekšu nevedas. Pēc Delagvardija ievēlēšanas Rastijs no lietas ātri tiek atstādināts, un atklājas viņa arodam nekomplimentējoši fakti. Viņš arī izmeklēšanas gaitā ir slēpis to, ka viņam ir bijis ilgstošs romāns ar Karolīnu. Lai gan par šo romānu Rastijs jau bija atzinies savai pacietīgajai sievai pirms laba laika, arī viņa nav zinājusi, ka ģimenes tēvs šo afēru bija atsācis. Tā nu Rastija ģimene nonāk mediju uzmanības centrā, un viņa netīrā veļa tiek mazgāta valstiskā līmenī. It kā ar to jau nepietiktu, jaunā prokuratūras vadība par galveno aizdomās turamo sāk uzskatīt Rastiju. Atklājas arvien jauni fakti, un sāk šķist, ka šī, iespējams, nav tikai politiska izrēķināšanās. Rastija nevainību un ģimenes saišu izturību pārbaudīs garš un ilgs tiesas process.

foto: Publicitātes
Seriālā galvenajā lomā ir slavenais Džeiks Gilenhols.
Seriālā galvenajā lomā ir slavenais Džeiks Gilenhols.

Norvēģu dīva Holivudā

«Nevainības prezumpcija» līdz sīkākajai vīlei ir izšūdināta klasisku amerikāņu drāmu un tiesu detektīvu stilā. Jūs nesagaida tikai faktu šķetināšana tiesas zālē, bet arī pamatīgas personīgas kaislības, cilvēku jūtu un attiecību peripetiju ķidāšana. Aktieru ansamblis ir atlasīts ar apskaužamu precizitāti. Divi galvenie juridiskie duelanti ir Gilenhols Rastija lomā un Pīters Skarsgārds viņa pretinieka lomā. Slavenie aktieri savos tēlos iedzīvojušies pamatīgi. Nebūšu pārsteigts, ja kādu no viņu vārdiem ieraudzīsim spožāko TV balvu nominantu lokā. «Nevainības prezumpcija» ir nesteidzīgs seriāls, un abām zvaigznēm ir gana daudz laika «izadīt» savu varoņu portretus, lai Rastijā, kurš sākumā šķita pozitīvais tēls, mēs ieraudzītu atbaidošas personības nianses. Tajā pašā laikā Skarsgārda atveidotais nūģis jau seriāla otrajā pusē parādīsies pavisam citā – cilvēcīgi trauslā – gaismā.

Īpašu uzmanību visā veiksmīgajā aktieru ansamblī vēlos vērst uz slepkavības upures Karolīnas atveidotāju Renati Reinsvi. Pirms pāris gadiem redzējām viņu galvenajā lomā starptautisku atzinību guvušajā norvēģu filmā «Pasaulē sliktākais cilvēks». Viņa šajā lomā bija burtiski dzirkstoša. Acīmredzot to pamanīju ne tikai es un kino balvu žūrijas, bet profesionāļi otrpus okeāna. Ārēji šķietami tik parastā norvēģiete parādās arvien būtiskākās lomās starptautiskos projektos. Ir prieks par jauno aktrisi no relatīvi mazās valsts, kura tik ātri izsitusies. Tomēr tas ir pelnīti. Atmiņā paliekoša ir teju katra viņas parādīšanās ekrānā «Nevainības prezumpcijā», kur viņai atvēlēta izteikti otrā plāna loma atmiņu ainās.

Seriāla gaita dod daudz laika pat otrā plāna aktieriem izspēlēt savu varoņu cilvēciskās vājības un spēku. Tomēr tas nes līdzi arī zināmas problēmas. Jāsaka,  «Nevainības prezumpcija» brīžiem kļūst pārlieku gausa. Ja seriāla ievads ir dinamisks, bet fināla daļā detektīva intriga teju rauj mūs līdzi, tad vidusdaļa uz tā fona rit visnotaļ garlaicīgi. Neveiksmīgā izmeklēšana iet uz rinķi, vairāk laika tiek veltīts ģimenes savstarpējām attiecībām, kurās nereti iezogas kaitinoši klišejiskas vecāku-bērnu sarunas. Mūs iepazīstina ar fona varoņiem, kuri uz galveno fona šķiet brīžiem šabloniski un bāli.

Seriālu mīļotājiem pazīstams būs arī angliskais jēdziens cliffhanger, ar ko tiek saprasts sižetisks āķis sērijas beigās, lai radītu mums intrigu par to, kas notiks tālāk. «Nevainības prezumpcija» ar šo paņēmienu spēlējas pamatīgi, bet vidusdaļā šis gājiens šķiet teju ironisks, jo pēc visnotaļ garlaicīgas sērijas mums tiek radīta pamatīga intriga 10 sekundēs, lai mēs ieslēgtu nākamo sēriju, kura jau pēc pāris minūtēm atkal sāks vilkties. Tomēr tie, kuri būs pacietīgi, tiks atalgoti. «Nevainības prezumpcijas» fināls ir iztērētā laika atalgojošs.

Ambiciozā komanda

Jau ievadā piesaucu, ka seriāla veidotāji arī nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta. Galvenais scenārija autors ir 11 «Emmy» balvu laureāts Davids E. Kellijs, kura spalvaskāts ir radījis «Aliju Makbīlu», «Big Little Lies» un citus nozīmīgus seriālus. Savukārt producents Dž.Dž. Abrams ir režisējis daudzas mega budžeta filmas – kā «Neiespējamo misiju 3» un pāris «Zvaigžņu karu» daļas. Tomēr viņa producenta CV ir vēl apjomīgāks un jaudīgāks.

Viņiem kopā ar ne mazāk spēcīgo aktieru ansambli ir izdevies radīt noskaņās tumšu seriālu, kas ievilks jūs dziļi cilvēku attiecību daudznozīmībā. Skatītājiem nāksies piedot dažas gausas vietas, kas neapšaubāmi rodas arī no vizuāli vienmuļajām vidēm, kur aizrit visa darbība. Varētu šķist, ka labāk tiesu drāmas veidot filmu formātā, kur tās ilgst apmēram divas stundas, nevis seriālos, kas rit sešas. Tomēr šī ambiciozā komanda jums nepiekritīs. Un zināmā mērā jau viņiem taisnība, jo  «Nevainības prezumpcija» nav tikai tiesas sprieduma gaidīšanas intriga. Tas ir stāsts par to, kā izpaužas cilvēka daba, kad to pārbauda emocionāli sarežģītos apstākļos. Tas daudz vairāk ir stāsts par aizdomām un cik stiepjams jēdziens var izrādīties patiesība. «Nevainības prezumpcija» beigu beigās atbildēs uz jautājumiem, ko tā uzdod savā sižetā, bet atstās mūs intriģējošās pārdomās par cilvēcību un ģimeni.

"Presumed Innocent", "Apple TV+" no 2024. gada 11. jūnija

Producē: "Warner Bros.; Television Studios"

Sēriju skaits: 8.

Scenārijs: Davids E. Kellijs u. c.

Režisori: Gregs Jaitanes, Anne Sevitskī.

Lomās: Džeiks Gilenhols, Pīters Skarsgārds, Renate Reinsve, Bills Kamps u. c.