Trakā pasaule

Ķīniešu miljardieris apēd 6,2 miljonus dolāru vērto banānu, tā pārdevējs raud: no manis to nopirka par vienu dolāru!

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Kriptovalūtu platformas TRON dibinātājs Džastins Suns publiski apēdis izsolē par 6,2 miljoniem dolāru nopirkto banānu. Kamēr Honkongas lepnā viesnīcā notikušā svinīgā pasākuma klātesošie pauda atzinību par viņa dārgo pirkumu, otrā pasaules malā kāds ielas tirgotājs gaužam apraudājies — no viņa šis banāns bija nopirkts par smiekla naudu.

Ķīniešu miljardieris apēd 6,2 miljonus dolāru vērt...

"Tas ir daudz labāks par citiem banāniem," izteicās Suns, vairāku desmitu žurnālistu un influenceru klātbūtnē nokožot gabaliņu. "Tas tiešām ir ļoti labs!"

Konceptuālās mākslas darbs – sienai ar līmlenti piestiprināts banāns – pagājušajā nedēļā trešdien tika pārdots "Sotheby's" izsolē Ņujorkā. Itāļu mākslinieka Mauricio Katelana darbs ar nosaukumu "Komiķis" kļuva par fenomenu, kad tas 2019.gadā debitēja festivālā "Art Basel Miami Beach". Festivāla apmeklētāji toreiz mēģināja saprast, vai baltai sienai ar sudrabkrāsas līmlenti piestiprinātais dzeltenais banāns ir joks vai asprātīgs komentārs par apšaubāmiem standartiem mākslas kolekcionāru vidū. Vienu brīdi cits mākslinieks norāva šo banānu no sienas un apēda.

Šis mākslas darbs toreiz piesaistīja tik lielu uzmanību, ka to vairs nevarēja apskatīt. Tomēr trīs tā kopijas tika pārdotas par summām no 120 000 līdz 150 000 dolāru.

Piecus gadus pēc šis debijas kriptovalūtu platformas TRON dibinātājs Džastins Suns nosolīja šo mākslas darbu "Sotheby's" izsolē par vairāk nekā 40 reizes lielāku summu. Izsakoties precīzāk, Suns nopirka autentiskuma sertifikātu, kas ļauj viņam ar līmlenti piestiprināt banānu pie sienas un saukt to par "Komiķi". Vairāksolīšana sākās ar 800 000 dolāru, bet dažās minūtēs summa pieauga līdz diviem miljoniem un turpināja kāpt. Izsoļu zālē paziņotā galīgā cena bija 5,2 miljoni dolāru, bet tajā nebija iekļauta izsoles nodeva apmēram viena miljona dolāru apmērā.

Sun atzina, ka pirmajās sekundēs pēc uzvaras izsolē nemaz neticēja savai veiksmei, bet pēc tam aptvēra, ka "tas varētu kļūt par kaut ko diženu". Uzreiz pēc tam viņš nolēma šo banānu apēst. "Tā apēšana preses konferencē var kļūt arūi par mākslas darba vēstures daļu," viņš sacīja piektdienas pasākumā, kurā katrs klātesošais par suvenīru saņēma savu banānu un līmlentes rulli.

Šis nav pirmais dārgais 34 gadus vecā Suna pirkums — 2021. gadā viņš ar 28 miljoniem dolāru uzvarēja izsolē par iespēju kļūt par pirmo pasažieri, kurš lidotu ar Džefa Bezosa "Blue Origin" radīto daudzkārtizmantojamu suborbitālo transportsistēmu "New Shepard", taču aizņemtības dēļ lidojumā tā arī nepiedalījās. 

Suns šogad investēja 30 miljonus dolāru ar ASV jaunievēlēto prezidentu Donaldu Trampu saistītajā kriptovalūtas kompānijā "World Liberty Financial".

Savukārt "The New York Times" raksta, ka šo Suna apēsto banānu mākslinieks bija iegādājies Ņujorkā no ielas tirgotāja Šaha Alama par vienu dolāru. Kad Alams, kurš stundā nopelna 12 dolārus, uzzinājis par pasakaino banāna cenu, viņš apraudājies. "Esmu nabadzīgs cilvēks. Man nekad nav bijis tik daudz naudas, nekad neesmu redzējis tik daudz naudas,” sūrojies 74 gadus vecais Alams.

Vēlāk Suns paziņojis "The New York Times", ka Alama reakcija viņu aizkustinājusi, un apsolīja no viņa nopirkt 100 000 banānu un tos izdalīt, sarīkojot "ikdienas dzīves un mākslas brīnišķīgās saiknes svētkus".