Kā nomira Harijs Hudini? Ieskats burvju mākslinieka negaidītajā nāvē, un kāpēc viņa sieva katru Halovīnu rīkoja spiritisma seansu
foto: Granger/Shutterstock/ Vida Press
Viens no visu laiku izcilākajiem burvju māksliniekiem Harijs Hudini (1874-1926).
Slavenības

Kā nomira Harijs Hudini? Ieskats burvju mākslinieka negaidītajā nāvē, un kāpēc viņa sieva katru Halovīnu rīkoja spiritisma seansu

Gerda Ansone

Jauns.lv

Burvju mākslinieks Harijs Hudini, kurš mācēja atsvabināties no visa veida ķēdēm un saitēm un bija slavens kā burvis, kurš prot izkļūt no vissarežģītākajām situācijām, nomira Halovīna dienā 1926. gadā, būdams vien 52 gadus vecs.

Kā nomira Harijs Hudini? Ieskats burvju māksliniek...

Harija Hudini karjera bija balstīta uz trikiem ar nāves izaicināšanu - tomēr nervus kutinošie mēģinājumi izkļūt no ūdens piepildītiem konteineriem vai pazušana no augstiem debesskrāpjiem nebija iemesls viņa priekšlaicīgajai nāvei.

Karjeru Harijs Hudini sāka kā akrobāts, taču slavu viņam atnesa burvju triki. Drīz vien viņš bija zināms kā cilvēks, kurš spēj izkļūt no vissarežģītākajām situācijām. Viņš iemācījās atsvabināties no visāda veida ķēdēm un saitēm. Hudini apceļoja Ameriku un Eiropu, aizraujot publiku ar saviem neparastajiem trikiem, piemēram, izlienot no trako krekla vai izbēgot no cietuma kameras. Viņš pat prata izkļūt no hermētiski noslēgtas ūdens cisternas, bet Hudini slavenākais triks bija tikšana brīvībā no "ķīniešu moku kambara", kurā viņu ieslēdza ar galvu uz leju un siekstā saslēgtām kājām. Visi Hudini triki balstījās uz fizisko spēku, prasmi un veiklību. Viņš sadusmojās ikreiz, kad viņam kāds piedēvēja mistiskas spējas un ar lielu azartu atmaskoja viltus ekstrasensus un zīlniekus. Hudini savā dzīvē izdomāja daudz un dažādus aizraujošus trikus, to skaitā lika izgaist zilonim un izgāja cauri ķieģeļu sienai.

Viens no visu laiku izcilākajiem burvju māksliniekiem Harijs Hudini.

Viens no visu laiku izcilākajiem burvju māksliniekiem Harijs Hudini

Saskaņā ar Jeila universitātes sniegto informāciju, slavenais iluzionists un izbēgšanas meistars mira no pārplīsušas aklās zarnas. Taču viņa alkas atmaskot viltus zīlniekus, aizdomīgi izvēlētais laiks sitienam pa vēderu un tas, ka viņš nomira tieši Halovīna dienā, radīja gadiem ilgas spekulācijas par to, kas patiesībā notika.

1926. gada 21. oktobrī Hudini sāka justies slikti. Viņš ignorēja nelāgo pašsajūtu, kā arī iepriekšējā izrādē gūto potītes savainojumu, un piekrita satikties ar universitātes studentu vārdā Džoslins Gordons Vaitheds. Tas notika pirms uzstāšanās Princeses teātrī Monreālā. Aizkulisēs Vaitheds vēlējās pārbaudīt Hudini teoriju, ka viņš varot izturēt jebkuru sitienu pa vēderu, un, nebrīdinot mākslinieku, vairākas reizes viņam spēcīgi iesita.

Turpmākajā nedēļā iluzionistam kļuva arvien sliktāk un temperatūra pakāpās līdz 39 grādu atzīmei. 25. oktobrī Hudini beidzot piekrita doties uz slimnīcu, kur operācijas laikā ķirurgs konstatēja, ka viņam ir plīsusi aklā zarna. 31. oktobrī iluzionistu pasludināja par mirušu.

Nākamā lapa: No apendicīta līdz mistiskām teorijām: kā patiesībā nomira Hudini?