Aktieri, kuri tā arī nespēja iziet no lomas - no bailēm iet dušā līdz sagrautai psihei!
Tumšajā rudens laikā daudzi izvēlas pārskatīt klasiskās šausmu filmas jeb novērtēt kaut ko no šī žanra jaunumiem, taču reti kurš aizdomājas par to, ar ko saskārušies aktieri, kas piedalījušies kulta "šausmeņu" filmēšanā, vēsta straumēšanas platforma "Disney+".
Melnbaltā mēmā filma "Le Manoir du Diable" jeb "Velna pils", kas uzņemta 1896. gadā, tiek uzskatīta par pirmo šausmu filmu vēsturē. Lai gan filma ilgst tikai trīs minūtes, tajā ir viss, ko šī žanra cienītāji sagaida. Proti, skeleti, spoki, sikspārņi un, protams, paša velna iemiesojums.
Filmai bija lieli panākumi, tāpēc tai sekoja arī citi. XX gadsimta sākumā režisori bieži meklēja iedvesmu klasiskajā literatūrā, piemēram, ekranizējot skotu rakstnieces Mērijas Šellijas (1797-1851) gotisko romānu "Frankenšteins", Roberta Lūisa Stīvensona (1850-1894) noveli stāsts par Džekilu un doktoru Haidu un citi dvēseli stindzinoši stāsti.
Slavenais amerikāņu kinokritiķis Rodžers Eberts 1920. gadā uzņemto vācu filmu "Doktora Kaligari kabinets" nosaucis par pirmo "īsto" šausmu filmu. Savukārt vietnes "Rotten Tomatoes" lietotāji par labāko savā žanrā nosaukuši "Nosferatu", kas uzņemts divus gadus vēlāk, 1922. gadā, lai gan tajā parādītas gandrīz visas vampīru filmu klišejas.
Ja agrāk skatītāji gāja "baidīties" uz kinoteātriem, tad šobrīd šausmu žanru arvien biežāk uzrunā arī seriālu veidotāji. Pazīstams kā "šausmu seriālu karalis", producents Raiens Mērfijs, kura kontā jau paspējusi kļūt par televīzijas klasiku antoloģija "Amerikāņu šausmu stāsts" (American Horror Story) un citi "baismīgie" seriāli par sērijveida slepkavām, šajā Helovīnā piedāvāja novērtēt viņa jaunāko veikumu - seriālu "Grotesquerie".
"Psiho" aktrise visu mūžu baidījusies iet dušā
1960. gada amerikāņu šausmu psiholoģiskā filma "Psiho", kuras režisors bija neviens cits kā Alfrēds Hičkoks (1899-1980), daudziem palikusi atmiņā pēc kulta skata, kurā aktrise Dženeta Lī (1927-2004) mazgājas dušā.
Intervijā "The New York Times" 1996. gadā Lī atzina, ka šīs ainas uzņemšana bijusi tik traumējoša, ka viņa pārstājusi iet dušā un visu atlikušo mūžu, izņemot retu reizi, mazgājusies tikai vannā. Tomēr, kad citas izejas nebija, piemēram, ceļojumu laikā, bija pieejama tikai duša, viņa vienmēr sākumā pārbaudīja, lai visi logi un durvis būtu aizslēgtas.
"Es atstāju vannas istabas durvis vaļā un nekad neaiztaisīju aizkaru. Vienmēr esmu mazgājusies dušā ar seju pret durvīm un skatījusies uz to pusi, neatkarīgi no tā, kur atradās dušas uzgalis," stāstīja aktrise.
Viņa arī neslēpa, ka pēc šīs lomas saņēmusi daudz vēstuļu no psihiski nelīdzsvarotiem faniem. Bieži tajos viņi aprakstīja, ka ar aktrisi vēlas izdarīt to, ko viesnīcas īpašnieks Normens Beitss nodarījis viņas varonei Merionai Kreinai tajā pašā ainā dušas telpā.
Daži no šiem draudiem bija tik detalizēti un nopietni, ka pat pieprasīja Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) iejaukšanos. Par laimi, Lī nekas slikts nenotika. Jāatzīmē, ka par lomu filmā "Psiho" viņa saņēma prestižo "Zelta Globusa" balvu un tika nominēta "Oskara" balvai kā labākā tā gada otrā plāna aktrise.
Cita Hičkoka filmas "Putni" varone Tipija Hedrena, kurai tagad ir 94 gadi, apgalvoja, ka viņu knābājuši speciāli dresēti īstie putni. Tas noticis pēc tam, kad filmēšanas laukumā nez kāpēc pēkšņi pārstājuši darboties mehāniskie putni.
"Man nebija bail, bet es biju šoka stāvoklī un vienkārši sev atkārtoju atkal un atkal: "Es neļaušu viņam (Hičkokam) mani salauzt." Pēc tam kad Hičkoks beidzot bija uzsaucis: "nofilmēts", Hedruna atcerējās, kā vienkārši sēdējusi uz grīdas, nespēdama pakustēties un no pārguruma raudājusi. Pagāja minūtes, līdz viņa pacēla galvu un atklāja, ka visi filmēšanas grupas dalībnieki ir aizgājuši, atstājot viņu pilnīgi vienu, pilnīgi emocionāli iztukšotu.
Šausmu ainu no "Mirdzuma" pārfilmēja 127 reizes
Viena no žanra kulta filmām ir 1980. gada šausmu filma amerikāņu režisors Stenlijs Kubriks (1928-1999) "Mirdzums" (The Shining). Tā ir tāda paša nosaukuma Stīvena Kinga stāsta ekranizācija. Kinokritiķi viņu bieži vien ievieto visu laiku labāko filmu sarakstos. Šī filma spēcīgi ietekmējusi šausmu filmu žanra attīstību, bet atsauces uz "Mirdzumu" atrodamas daudzās citās filmās un mākslas darbos.
Filmā filmējušies trīskārtējais "Oskara" balvas ieguvējs Džeks Nikolsons un šovasar mūžībā aizgājusī Šellija Divāla (1949-2024). Viņa žurnālistiem stāstīja, ka "Mirdzuma" filmēšanas laikā nepārtraukti jutusi dziļas bailes un panikas lēkmes. Darbu pie lomas šajā filmā aktrise raksturoja kā "gandrīz nepanesamu".
"Dienu no dienas bija mokoši. Gandrīz nepanesami. Džeka Nikolsona personāžam bija jābūt nepārtraukti uzbudinātam un ļaunam. Un manai varonei bija jāraud 12 stundas dienā, deviņus mēnešus pēc kārtas, piecas sešas dienas nedēļā," aktrise atcerējās intervijā Rodžeram Ebertam.
Divāla neslēpa, ka Vendijas loma bijusi sarežģītākā viņas karjerā. Viņa arī stāstīja, ka kādā brīdī filmēšanas laikā stress kļuvis tik stiprs, ka viņai sākuši izkrist mati. Nav arī noslēpums, ka ar savu perfekcionismu slavenais Kubriks lika viņai pārfilmēt slaveno ainu ar beisbola nūju 127 (!) reizes. Filmā šis ir brīdis, kad Vendija saprot, ka viņas vīrs ir sajucis prātā.
"Blēras raganas" filmēšana aktieriem izvērtās īstās šausmās
1999. gada pseidodokumentālā šausmu filma par trim studentiem, kuri 1994. gadā dodas uz mežu uzņemt dokumentālo filmu par mītisko "Blēras raganu" un bez pēdām pazūd, bet trīs gadus vēlāk atrod viņu uzņemtos kadrus, savulaik kļuvusi par pasaules sensāciju. Filma nopelnīja vairāk nekā 250 miljonus dolāru (aptuveni 232 miljonus eiro), kas to padarīja par vienu no visu laiku kases grāvējiem.
Aktieri galvenajām lomām tika atrasti, ievietojot sludinājumu žurnālā, bet pati filma tika uzņemta 1997. gada oktobrī. Kopumā bija 20 stundas nofilmēta materiāla, kas pēc tam tika saīsināts līdz 81 minūtei.
Filmas tapšana radījusi nopietnu morālu traumu visiem trim aktieriem. Filmēšanas laikā režisors centās viņus pārliecināt, ka viss notiek pa īstam un ka viņus patiešām vajā ragana no Blēras, un viņam tas izdevās. Tomēr vēlāk izrādījās, ka raganu attēlojis viens no filmēšanas grupas biedriem, kurš naktī klaiņojis meža vidū pie telts, kur gulējuši aktieri.
Filmas uzņemšanas laikā, uz septiņām dienām, trīs aktieri palikuši vieni mežā ar amatieru videokamerām. Vienīgais, ko viņi saņēma no filmēšanas grupas, bija zīmītes, kas atstātas uz dažādām atzīmēm, baterijas kamerām un nedaudz pārtikas, lai nenomirtu badā. Pēdējās divās filmēšanas dienās katrs no viņiem saņēma pa vienam enerģijas batoniņam un banānam.
Producents Gregs Heils vēlāk intervijā "The Rolling Stone" atzina, ka "filmēšanas laikā tika pārkāpti absolūti visi aktieru arodbiedrības noteikumi". Viņš arī neslēpa, ka kopā ar filmas režisoriem gandrīz nomērdējis aktierus badā, lai panāktu no viņiem maksimāli pārliecinošas emocijas.
"Amerikāņu šausmu stāsts" sagrāvis aktiera garīgo veselību
Šausmu seriāls "Amerikāņu šausmu stāsts" guvis kritiķu atzinību un daudzus prestižus apbalvojumus. Katrai sezonai ir atsevišķs nosaukums un tā veltīta atsevišķai tēmai.
Vairāk nekā desmit gadu garumā aktieris Evans Pīterss savus aktiera talantus demonstrējis gandrīz visās "Amerikas šausmu stāsta" sezonās, izņemot vienu. Katrā sezonā Evanss spēlēja citu personāžu. Vairākās intervijās viņš runāja par postošo efektu, ko šīs lomas atstājušas uz viņa garīgo veselību. Piemēram, piektajā sezonā ar nosaukumu "The Hotel" viņš tēloja sērijveida slepkavu.
"Atceros, piektajā sezonā vienā no ainām ar zāģi griezu sava personāža ķermeņa daļas. Tas bija viens no tiem brīžiem, kad es "izgāju" ārpus sevis, lai paskatītos uz to, ko es patiesībā daru, un sajutu tādu riebumu un šausmas," atcerējās aktieris. Jāteic, ka pēc dažiem gadiem viņš pārliecinoši atveidoja vienu no visu laiku nežēlīgākajiem sērijveida slepkavām – Džefriju Dameru – un par šo lomu saņēma "Zelta globusu".
Producenta Raiena Mērfija jaunā seriāla "Grotesquerie" sižeta centrā ir netipisks daiļā dzimuma pārstāvju tandēms – detektīvs Loiss Trajons un mūķene Megana Divāla. Viņi apvieno spēkus un izmeklē nežēlīgu slepkavību sēriju mazā Amerikas pilsētiņā, vienlaikus cīnoties ar personiskām problēmām un atklājot noziedzīgu tīklu. Jo vairāk viņi uzzinās, jo vairāk jautājumu rodas. Neskatoties uz to, abas neparastā dueta dalībnieces ir apņēmības pilnas turpināt izmeklēšanu.
Seriālā atveidoja arī jaunais aktieris Nikolass Aleksandrs Čavess, kurš šogad kļuva slavens ar vēl vienu seriālu, arī Mērfija autorības par brāļiem Mendesiem, kuri 1990. gadu sākumā nogalināja abus savus vecākus un jau vairāk nekā 30 gadus izcieš mūža ieslodzījumu. Tajā Čavess spoži atveidoja Laila vecāko brāli. Grotesquerie viņam piešķirta seksa mācītāja Čārlija loma.