Durbē notiks festivāls “Zemlika”
18. un 19. oktobrī Durbē trīspadsmito reizi norisināsies mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls “Zemlika”.
Festivālā “Zemlika” jau ierasti būs iespēja piedzīvot notikumus mūzikā, teātrī, vizuālajā mākslā un kino. Būs arī par tradīciju kļuvušais zemnieku, amatnieku, kā arī godprātīgu un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus. Būs pa iepriekš neizziņotam pārsteigumam ārpus festivāla t. s. “oficiālās programmas”.
Festivāls Durbē notiks vairākās vietās. Jau ierastajās – Durbes kultūras namā, Ata Kronvalda vēsturiskās skolas ēkā, Ata Kronvalda Durbes pamatskolā, Durbes luterāņu baznīca, bijušajās veikala telpās un festivāla bārā “Akacis”. Arī pēdējo gadu laikā iepazītajās privātajās teritorijās – piemēram, bijušajā Durbes grāmatnīcā, Durbes vīna darītavā, kur kādreiz atradās telefoncentrāle, publiskajā pirtī un vēl šur un tur, tostarp arī zem klajas debess. Festivāla galveno sadaļu – mūziku, jau ierasti divu dienu laikā pārstāvēs 17 dažādu mūziķu un kolektīvu koncerti. No ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb “folk” mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai.
Abi “Zemlikas” vakari sākas ar koncertiem Durbes luterāņu baznīcā. Piektdien tur sagaidāmi iepriekš festivālā iepazītā norvēģu mūziķa un komponista Jū Bergera Mīres (Jo Berger Myhre) jaunā kvarteta viens no retiem koncertiem un Ņujorkas kolektīva ‘Bang On A Can All-Stars’ dalībnieces, pianistes Vikijas Čovas (Vicky Chow) solo koncerts, atskaņojot Filipa Glāsa (Philip Glass) etīdes no Pirmās grāmatas, bet sestdien – sitaminstrumentālista Guntara Freiberga un pianista Roberta Flaica (Robert Fleitz) jaunizveidotā dueta debija, pēc festivāla lūguma atskaņojot Džona Lutera Adamsa (John Luther Adams) kamermūzikas programmu un amerikāņu mūziķa, performanču mākslinieka un rakstnieka JJJJJerome Ellis uznāciens.
Turpat blakus baznīcai, dažus soļus augšup pa Skolas ielu atrodas jau pieminētā vēsturiskā Ata Kronvalda skolas ēka, kas jau kopš pirmā festivāla uz nelielās, mājīgās un bieži vien cieši ciešās skatuves uzņem mūziķus, kurus ierasti pieņemts pieskaitīt tautas jeb ‘folk’ un pasaules mūzikas žanriem, ik pa laikam arī dziesminiekus un ceļojošus īpatņus. Šoruden turp ceļos latviešu mūziķi Aldis Kolosovs ar grupu, kolektīvi “Līgas pH3” un “Grēcīgie partizāni”, kā arī svešzemju viesi – igauņu māsu trio “Otekse” un norvēģu ģitārists, oriģinālmūzikas autors Jū Dāvids Mejers Līsne (Jo David Meyer Lysne).
Tālāk pa Skolas ielu, gandrīz līdz galam, līdz Durbes kultūras namam, kur lielākā no skatuvēm, kas ierasti arī skaļākā un vēlākā. Tur šoruden noslēpumiem un leģendām apvītā ukraiņu māksliniece Svitlana Nianio, indiešu-amerikāņu vokālistes Amirtas Kidambi (Amirtha Kidambi) vadītais kolektīvs ‘Elder Ones’, franču-poļu mūziķu kvartets ‘Lumpeks’ un kopš pirmā festivāla, tātad vismaz 13 gadus Durbē gaidītā itāļu apvienība ‘Zu’. Tas piektdien. Festivāls sestdien kultūras namā noslēgsies ar latviešu mūziķes ‘Sign Libra’ un Berlīnē dzīvojošās ķīniešu izcelsmes mākslinieces ‘Otay:onii’, kā arī kanādietes ‘Kee Avil’ un franču kosmo-disko apvienības ‘Zombie Zombie’ uznācieniem. Šī gada festivāla vizuālās identitātes autori ir mākslinieki Kaspars Groševs un Anna Orniņa.