Tiesa pret restorānu tīklu - "morāles sargus" šokē dikti pikantais nosaukums
Amizants konflikts norisinās Krievijā: Krasnojarskas arbitrāžas tiesa uzdevusi kādam restorānu tīklam mainīt nosaukumu, to nodēvējot par “pretrunā ar vispārpieņemtiem humānisma un morāles principiem”. Lieta tāda, ka šī austrumu kārumu restorānu tīkla nosaukums skan ne tikai savā ziņā japāniski, bet krievu valodā iegūst visnotaļ divdomīgu pieskaņu — “Jobidojobi”.
Arbitrāžas tiesa paziņoja, ka restorānu tīkla nosaukums ir atklāti pieejams un var ļaudīm izraisīt asociāciju ar nenormatīvu leksiku. Tiesa uzdevusi nomainīt nosaukumu triju mēnešu laikā. Pret “Jobidojobi” prasību tiesā bija iesniegusi Federālā nodokļu dienesta vietējā nodaļa.
Taču “Jobidojobi” dibinātājs un ģenerālais direktors Konstantīns Zimens negrasās to pārdēvēt. Viņš paziņoja, ka uzņēmums Krievijas tirgū pastāv jau astoņus gadus un pastāvīgi saskāries ar pretenzijām par nosaukumu.
“Šodien arbitrāžas tiesas pieņemtais lēmums, manuprāt, nevar atspoguļot visas mūsu Krievijas sabiedrības viedokli. Turklāt Krasnojarskā mums jau bija dažādi tiesu lēmumi, saskaņā ar kuriem mēs neesam pretrunā ar sabiedrības normām, humānisma principiem utt. Ja vajadzēs vēl veikt kaut kādas valodnieciskas ekspertīzes, izdarīsim, ja vajadzēs vēl kaut kādas iedzīvotāju aptaujas, izdarīsim. Nekāda rebrendinga nebūs, tas būtu stulbi un dīvaini,” viņš paziņoja.
Savulaik Federālā pretmonopolu dienesta Volgogradas pārvalde atzina komplekta “KuniLi” reklāmu kā nepieklājīgu un ar nenormatīvu leksiku, jo esot žēlojušies vietējie iedzīvotāji. Lieta tika ierosināta pret vietējā restorāna īpašnieku, taču viņš paziņoja, ka darbojas saskaņā ar franšīzi un reklāmas materiālus saņem no Krasnojarskas uzņēmuma. Viņš arī norādīja, ka japāņu valodā “Jobidojobi” nozīmē izteicienu “nedēļas diena — sestdiena”, “bet “KuniLi” — “valsts”.
Pērn Zimens paziņoja, ka saņēmis nāves draudus par reklāmas plakātu publikāciju, kuros melnādains vīrietis ir baltādainu meiteņu sabiedrībā. Lietotāji, galvenokārt, vīrieši, sāka rakstīt naidpilnas vēstules, apsūdzot tīklu “multikulturālisma” propagandā un draudot ar viņu izrēķināties. Zimens ne tikai vērsās policijā, bet bija spiests steigšus apdrošināt dzīvokli, baidoties no iespējamā vandālisma.