Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

FOTO: ļaudis ierodas uz ukraiņu mākslinieka Ivana Marčuka personālizstādes "Pārtrauktais dialogs" atklāšanu

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Sarkanais paklājs
25. janvārī 19:24 2023. gada 25. janvārī 19:24
  Jauns.lv
No 2023. gada 26. janvāra līdz 26. februārim Mākslas muzejs "Rīgas birža" sadarbībā ar "Galerie Les Noms", atbalstot Ukrainas mākslinieku un galeriju centienus saglabāt radošā procesa nepārtrauktību kara apstākļos, piedāvā ukraiņu mākslinieka Ivana Marčuka personālizstādi "Pārtrauktais dialogs".

Izstādē redzamie Ivana Marčuka (Іван Марчук) darbi pieder galerijas "Galerie Les Noms" dibinātāja Jurija Gucu (Юрій Гуцу) privātkolekcijai un Baltijas valstīs vēl nekad nav bijuši eksponēti. Projekta kuratore un galerijas pārstāve Latvijā ir jaunā ukraiņu māksliniece un sabiedriskā aktīviste Marija Volina (Марія Воліна), liecina mākslas muzeja "Rīgas birža" mājaslapā ievietotā informācija.


Ivans Marčuks intensīvi strādājis, lai izveidotu individuālu glezniecisko stilu un galu galā radījis savdabīgu mākslinieciskās izteiksmes paņēmienu, ko pats dēvē par "pliontanismu" (no ukraiņu пльонтати – aust, pīt, savienot).

Parasto otas triepienu vietā viņš it kā seko pavedienam un auž mežģīņu tīklu uz audekla vai kartona. Marčuks neuzskata savus darbus par piederīgiem kādam noteiktam žanram, jo viņam ir gan ainavas un portreti, gan pasakām līdzīgi sižeti. Autors glezno fantastiskas figūras un florālus motīvus sirreālisma stilā, kā arī hiperreālistiskus portretus, enigmātiskas ainavas un abstraktas ekspresīvas kompozīcijas.

Par mākslinieku

Ivans Marčuks (Іван Марчук) dzimis 1936. gadā Moskalivkā Ternopiļas apgabalā, Ukrainā. Viņš studējis Ivana Traša Lietišķās mākslas skolā Ļvivā un Ļvivas Lietišķās mākslas institūtā. Padomju laikā Marčuka radošo darbību nemitīgi uzraudzīja Valsts drošības komiteja (VDK).

Līdz pat 1988. gadam viņu neuzņēma Ukrainas PSR Mākslinieku savienībā, lai gan tika sarīkotas vairāk nekā piecpadsmit izstādes dažādās toreizējās Padomju Savienības pilsētās. 1989. gadā Ivans Marčuks emigrēja uz Austrāliju, vēlāk pārcēlās uz Kanādu un ASV. 2001. gadā, pēc 11. septembra teroristu uzbrukuma Ņujorkā, gleznotājs atgriezās Ukrainā. Viņam bijušas vairāk nekā 150 personālizstādes Ukrainā un citās pasaules valstīs.

Ivanam Marčukam piešķirts Ukrainas Nacionālā mākslinieka goda nosaukums. 2006. gadā viņš kļuva par Romas Starptautiskās laikmetīgās mākslas akadēmijas "Zelta ģilde" biedru, kurā ir 51 mākslinieks no visas pasaules, un tika ievēlēts par Akadēmiskās padomes goda locekli. Šī ir pirmā reize, kad ukraiņu mākslinieku atzinusi tik augsta līmeņa institūcija.

Citi šobrīd lasa

Atklātībā nonāk pirmās Brūsa Villisa fotogrāfijas pēc sievas sniegtās intervijas par aktiera slimības saasināšanos
Elita Drāke grāmatā par sevi atklāj šokējošu stāstu par pirmajām attiecībām
FOTO: pirmizrādi piedzīvo "Oskaram" virzītā filma "Mana brīvība" 1
Tēmas: ASV, VDK
Pievienot komentāru