Cilvēki saprot žestus, ko izmanto savvaļas šimpanzes
foto: Sampers Erik/ABACA/Shutterstock/ Vida Press
Šimpanze Ugandas Nacionālajā dabas parkā, 2021. gada decembrī.
Trakā pasaule

Cilvēki saprot žestus, ko izmanto savvaļas šimpanzes

Jauns.lv

Cilvēki saprot zīmes un žestus, ko savvaļas šimpanzes un punduršimpanzes jeb bonobo izmanto, lai sazinātos savā starpā. To secinājuši Sentendrjūsas universitātes pētnieki, vēsta raidorganizācija BBC.

Cilvēki saprot žestus, ko izmanto savvaļas šimpanz...

Pie secinājuma, ka cilvēki spēj tulkot primātu žestus, zinātnieki nonāca, veicot video pētījumu, kurā brīvprātīgie tulkoja pērtiķu žestus.  

Pētījuma rezultāti liek domāt, ka pēdējais kopīgais sencis, ko cilvēks dalīja ar šimpanzēm, izmantoja līdzīgus žestus, un tie kalpoja par mūsu valodas sākuma punktu.  

Rezultāti ir publicēti zinātniskajā žurnālā "PLOS Biology"

Vadošā pētniece Dr. Kirstija Grehema no Sentendrjūsas universitātes paskaidroja: "Mēs zinām, ka visiem lielajiem pērtiķiem - šimpanzēm un bonobiem - pārklājas aptuveni 95% no žestu, ko viņi izmanto, lai sazinātos."

"Tāpēc mums bija aizdomas, ka šī ir žestikulēšana, kas varētu būt bijusi mūsu pēdējam kopīgajam priekštecim. Taču tagad esam diezgan pārliecināti, ka mūsu senči žestikulēja, un ka žesti tika iekļauti valodā," viņa piebilda. 

Šis pētījums bija daļa no zinātniskas misijas, kuras laikā zinātnieki centās izprast mūsu valodas izcelsmi, rūpīgi pētot saziņu ar mūsu tuvākajiem pērtiķu brālēniem. 

Šī pētnieku komanda ir pavadījusi daudzus gadus, novērojot savvaļas šimpanzes. Viņi iepriekš atklāja, ka pērtiķi izmanto veselu "leksiku", kurā ir vairāk nekā 80 žestu, katrs nododot vēstījumu citam savas sugas brālim. 

Piemēram, ilga skrāpēšanas kustība nozīmē "kop mani", sitiens pa muti nozīmē - "dod man ēdienu", savukārt lapas strēmeles plēšana ar zobiem ir šimpanzes flirta žests.  

Brīvprātīgie skatījās video, kuros šimpanzes un bonobos žestikulēja, un pēc tam tika atlasīti žestu tulkojumi no atbilžu variantu saraksta.

Dalībnieki veica ievērojami labākus rezultātus nekā gaidīts, pareizi interpretējot šimpanzes un bonobo žestu nozīmi vairāk nekā 50% gadījumu.

"Mēs bijām patiešām pārsteigti par rezultātiem," sacīja Dr. Katrīna Hobaitere no Sentendrjūsas universitātes.

"Izrādās, ka mēs visi žestus saprotam gandrīz instinktīvi, kas ir aizraujoši no komunikācijas evolūcijas viedokļa," viņa teica. 

Žesti, ko cilvēki var saprast, var būt daļa no tā, ko Dr. Grehema aprakstīja kā "evolucionāri senu, kopīgu žestu vārdu krājumu visām lielajām pērtiķu sugām, tostarp mums".