Trakā pasaule

Pēc 85 gadiem atrod pēdējā Tasmānijas tīģera ādu un kaulus

Jauns.lv

Pēc 85 gadu ilgiem meklējumiem pēdējā zināmā Tasmānijas tīģera ādu un kaulus izdevies atrast Austrālijas muzeja skapī.

Pēc 85 gadiem atrod pēdējā Tasmānijas tīģera ādu u...

Kad 1936. gadā Tasmānijas galvaspilsētas Hobārtas zoodārzā nomira pasaulē pēdējais Tasmānijas tīģeris, saukts arī par Tasmānijas vilku jeb vilksomaini (Thylacinus cynocephalus), viņa ķermeni atdeva vietējam muzejam, taču viņa skeleta un ādas turpmākais liktenis palika noslēpumā tīts — Tasmānijas Muzejs un mākslas galerija vienkārši tos pazaudēja, un ilgi tika uzskatīts, ka tie tika izmesti.

foto: AFP/Scanpix
Tasmānijas tīģeris
Tasmānijas tīģeris

Tomēr jaunā pētījumā atklāja, ka visus šos gadu desmitus tie atradušies saglabāti muzejā, tikai neiegrāmatoti, vēsta BBC.

Neizturot nekontrolētās medības, kā arī dingo konkurenci, Tasmānijas tīģeris līdz pagājušā gadsimta sākumam bija izzudis no kontinentālās Austrālijas un saglabājās tikai Tasmānijas salā. Jau divdesmitajos gados tas kļuva ļoti rets, bet pēdējais savvaļas eksemplārs tika nošauts 1930. gadā. Pavairot viņu populāciju nebrīvē tā arī neizdevās, pēdējais dzīvnieks ārpus Austrālijas nomira 1931. gadā Londonas zoodārzā, bet pēdējais pašā Austrālijā — 1936. gada 7. septembrī Hobārtas zoodārzā. Pēdējais pasaulē palikušais eksemplārs, vārdā Bendžamins, nomira kopēju nolaidības dēļ nieka 59 dienas pēc tam, kad Austrālijas valdība beidzot piešķīra Tasmānijas tīģerim aizsargājamās sugas statusu.

Tiesa kopš tā laika reģistrēti vairāki simti ziņojumu par Tasmānijas tīģera pamanīšanu savvaļā, taču neviens tā arī netika apstiprināts. 1983. gadā amerikāņu mediju magnāts Teds Tērners piedāvāja 100 000 ASV dolāru atlīdzību par šīs sugas turpmākās eksistences pierādījumiem, bet 2005. gada martā Austrālijas izdevums “The Bulletin” savas 125 gadu jubilejas svinību ietvaros piedāvāja pat 1,25 miljonu dolāru atlīdzību par dzīva Tasmānijas tīģera notveršanu — viss velti.

1999. gadā Austrālijas Muzejs Sidnejā uzsāka klonēšanas projektu un 2002. gadā tika ziņots par izmantojamu DNS materiālu sekmīgu iegūšanu XX gadsimta sākumā saglabātajiem paraugiem, tomēr 2005. gadā paziņoja par projekta pārtraukšanu, jo testi parādīja, ka DNS materiāli tomēr izrādījušies pārmērīgi bojāti.

2022. gada augustā Melburnas universitāte un Teksasas biotehnoloģiju kompānija “Colossal Biosciences” paziņoja, ka plāno paņemt cilmes šūnas no pašlaik dzīvojošām somaiņu sugām ar līdzīgu DNS, pēc tam ar gēnu rediģēšanas tehnoloģiju “atgūt” precīzu izmirušo sugu vai ārkārtīgi līdzīgu tās variantu. “Tagad es ticu, ka 10 gadu laikā mēs spēsim iegūt pirmo dzīvo Tasmānijas tīģera mazuli, kopš gandrīz pirms gadsimta tos izmedīja līdz iznīcībai,” paziņoja pētījumu vadītājs, Melburnas universitātes profesors Endrū Pasks.