Kanāls “Doždj” pāršauj pāri strīpai. Par ko tieši tad ir tracis, un kad lems tā tālāko likteni Latvijā?
Latvijas teritorijā raidošais krievu interneta televīzijas kanāls “Doždj” kārtējo reizi izraisījis visai asu sabiedrības reakciju. Šoreiz ar visai nepārprotamu paziņojumu par iespējamu palīdzību mobilizētajiem Krievijas karavīriem Ukrainas frontē. Šis dažu mēnešu laikā jau ir trešais šāds pārkāpums un 6. decembra rītā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sanāks uz sēdi, lai lemtu par kanāla tālāko likteni. Jauns.lv rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka varētu tikt pieņemts lēmums par izsniegtās apraides licences anulēšanu.
Cerams, ka spēsim palīdzēt ar aprīkojumu…
2. decembra raidījumā "Zģes i seičas" ("Здесь и сейчас"/"Te un tagad") tā vadītājs Aleksejs Korosteļevs, informējot par speciāli izveidotu e-pastu, kur krievu karavīri var sūtīt informāciju, paziņoja burtiski sekojošo: “Ja jums ir liecības par to, kā norit mobilizācija vai vēlaties mums pastāstīt, kādas problēmas ir Krievijas armijā, rakstiet mums uz e-pastu. Atbildam praktiski visiem un ceram, ka tādā veidā spēsim karavīriem palīdzēt ar normāla aprīkojuma saņemšanu vai elementārām ērtībām frontē. Tie stāsti, ar kuriem dalās karojošo radinieki ir ļoti smagi.”
Jāatzīmē, ka raidījuma ēterā tika arī pārraidīta saruna ar kādu Krievijas armija karavīru, kurš atklāti paziņoja, ka pēc atveseļošanās ir gatavs atgriezties Ukrainā un turpināt piedalīties karadarbībā.
Kanāla vadība gan visai ātri saprata, ka ir “pāršauts pāri strīpai” un šī raidījuma ierakstu no kanāla resursiem izņēma. Tāpat tika paziņots, ka “Doždj” pārtrauc sadarbību ar minēto autoru. Tiesa gan, pēc šī paziņojuma, solidarizējoties ar Korosteļevu, par aiziešanu paziņoja arī vairāki citi žurnālisti, kas liek domāt, ka viņi raidījuma vadītājs pausto tomēr atbalsta. Ar atvainošanos skatītājiem nāca klajā arī kanāla vadītājs Tihons Dzjadko, kurš paziņoja, ka “Doždj” nekad nav nodarbojies ar Krievijas armijas apgādi un e-pasts ir domāts liecību vākšanai par krievu armijas noziegumiem Ukrainā un pārkāpumiem noziedzīgās mobilizācijas ietvaros.
Varbūt sīkums, bet savulaik kādā intervijā Dzadjko visai nicīgi ir izteicies par Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm, atstāstot, kā viņam ir uzlikts administratīvais sods par smēķēšanu pludmalē viņa nepilngadīgo bērnu klātbūtne, nosaucot to par “dīvainu ņemšanos”.
Tiesa gan, sociālajā tīklā “Tvitter” ir atrodams arī Dzjadko 2014. gada ieraksts, kurā viņš apsveic Krimu ar atgriešanos Krievijas sastāvā.
Divi pārkāpumi jau ir bijuši
Pēc divpadsmit gadu darbības un aiziešanas no Krievijas šī gada marta sākumā, kanāls “Doždj” raidīšanu atsāka 18. jūlijā sadarbībā ar TV3 Group. Jāatzīmē, ka publiskus aicinājumus šī kanāla atbalstam pauda gan atsevišķas partijas, piemēram, “Kustība Par”, gan arī vairāki politiķi un īpaši aktīvi to darīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Lēšams, ka Latvijā no Krievijas kopumā ir ieradušies vismaz divsimt žurnālistu no vairāk nekā divdesmit dažādiem medijiem.
Pirmais tracis sacēlās jau vasarā, kad tika nolemts par Krievijas pilsoņiem izsniegto Šengenas tūrisma vīzu anulēšanu un toreiz “Doždj” žurnālisti visai uzbrūkošā tonī šo lēmumu kritizēja un apgalvoja, ka tas plaši skars tos, kuri ir pret Putina režīmu.
Nupat NEPLP ir piemērojusi kanālam 10 tūkstošu eiro naudas sodu par ēterā parādītu Krievijas karti, kurā okupētā Krimas pussala bija iezīmēta, kā šīs valsts likumīgā teritorija. Tāpat arī ir konstatēts, ka “Doždj” ēterā Krievijas armija tiek apzīmēta ar izteikumu – “mūsu armija”. Savukārt vēl pirms vairākām nedēļām kanāls ir sodīts ar 4 tūkstošu eiro naudas sodu par latviešu valodas celiņa nenodrošināšanu pārraižu laikā.
NEPLP pārbaude nu ir ierosināta arī par šiem pēdējiem izteikumiem un tās rezultāts var kļūt par trešo būtisko “Doždj” pārkāpumu dažu pēdējo mēnešu laikā. Tas savukārt var beigties ar apraides atļaujas anulēšanu Latvijā, tāpēc ir saprotama kanāla vadības ātrā reakcija, atlaižot savu darbinieku.
Valsts drošības dienests brīdināja jau sen
Jau uzsākoties masveidīgai Krievijas žurnālistu ieceļošanai Latvijā, Valsts drošības dienests (VDD) vairākkārtīgi brīdināja par pastāvošajiem dažādajiem riskiem. Toreiz VDD apgalvoja: “VDD pastāvīgi vērtē riskus, kas izriet no Krievijas mērķtiecīgajiem un sistemātiskajiem centieniem ietekmēt informatīvo telpu un mediju darbību. VDD ir informēts par Krievijas neatkarīgo mediju uzsākto darbu Latvijā. Varam arī norādīt, ka šajā sakarā dienests ir identificējis riskus gan Latvijas informatīvās telpas drošībai, gan izlūkošanas riskus, kas saistīti ar to, ka mediju darbs tradicionāli bijis Krievijas specdienestu interešu lokā. Par šo ir informētas arī valsts augstākās amatpersonas.”
Te gan jāatzīmē, ka pēdējie izteikumi kanālā “Doždj” balansē uz kriminālatbildības robežas, jo nekāda veida atbalsts agresorvalsts Krievijas armijai nav pieļaujama. Krimināllikuma 77.2 pants paredz, ka par jebkādā veidā iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas tiešu vai netiešu vākšanu vai nodošanu ārpus Latvijas notiekošā bruņota konflikta iesaistītajai pusei, kuras darbība ir vērsta pret kādas valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijas Republikai saistošām starptautiskajām tiesībām ir paredzēta kriminālatbildība. VDD ir arī informējis, ka pārbaude par izskanējušo informāciju ir uzsākta.
Galvenais jautājums – vai kanāls ir aprobežojies tikai ar viedokļa paušanu, jeb ir arī veiktas kādas konkrētas darbības Krievijas armijā mobilizēto atbalstam.
Interesanti, ka pārbaudi par “Doždj” darbinieku strādāšanu Latvijā jau augustā ir uzsākusi arī Valsts darba inspekcija, jo tika ziņots, ka kanāla darbinieki valstī uzturas ar tūrisma vīzām. Darba likums nosaka, ka trešās valsts pilsoņi Latvijā drīkst strādāt tikai tad, ja viņiem ir izsniegtas uzturēšanās atļaujas, kurās ir atzīme par tiesībām uz nodarbinātību.
Kā reaģējuši politiķi
Kā viens no pirmajiem savu attieksmi pret notikušo parādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš sociālajā tīklā “Tvitter” izteicās: “Uzskatu, ka “Doždj” ir jādodas strādāt uz Krieviju, un uzturēšanās atļaujas ir jāatņem. Mērs ir pilns”.
Savukārt Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere šeit pat ir paudusi: “Nepārprotamie “Doždj” izteikumi par palīdzību Krievijas karavīriem, ir pēdējais piliens kanāla darbībā. Ir jāatņem licence! Zaudējot to, zūd pamats kanāla žurnālistiem uzturēties Latvijā. Mums ir rūpīgāk jāizvērtē, kam sniegt patvērumu, jo tā lūdzēju mērķi var būt arī negodīgi.”
Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece Jauns.lv pauda, ka: “ Krievijas karš Ukrainā savā brutalitātē un nežēlībā ir pārsniedzis jebkuras civilizētās pasaules robežas un Latvija ir viena no valstīm, kas ir sniegusi vislielāko iespējamo palīdzību, tādēļ mūsu valsts teritorijā runāt par jebkādu atbalstu Krievijas armijai ir absolūti nepieļaujami. Tā nebija nekāda pārteikšanās un mēs, kas saprotam krievu valodu, ļoti labi arī sapratām, kas tur tika pateikts. Esmu saziņā gan ar VDD gan ar NEPLP un ļoti ceru, ka šīs iestādes kompetenti izvērtēs notikušo un tiks arī pieņemti juridiski korekti un pamatoti lēmumi.”
Savukārt Ārlietu ministrijas komentārs vēsta: “Lēmums Latvijā pieņemt Krievijas medijus pamatojās apziņā, ka totālas Krievijas valsts propagandas apstākļos ir jāļauj darboties tiem, kuri krievu auditorijai var piedāvāt objektīvu informāciju par notiekošo. Šie mediji, kuri ir pārcēlušies uz Latviju, šeit var darboties, tikai ievērojot visus attiecīgos Latvijas likumus un noteikumus. Šobrīd NEPLP un VDD pārbauda notikušā apstākļus un to vai šie likumi ir pārkāpti. Vēršam uzmanību arī uz paša “Doždj” reakciju uz notikušo, publiski atvainojoties un izbeidzot darba attiecības ar žurnālistu. Tomēr gadījumā, ja atbildīgās iestādes secinās, ka likums ir pārkāpts, tad medija turpmākais darbs Latvijā nebūs iespējams.”
Par iespējamu šī jautājuma izskatīšanu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā apliecināja tās vadītājs Didzis Šmits. Intervijā Jauns.lv viņš izteicās: “Es jau sen esmu teicis, ka, manuprāt, Latvijai nav jāuzņem Krievijas mediji, jo tikai pēc viņu publiskajiem izteikumiem pret Putinu, nevar spriest, vai viņi ir draudzīgi Latvijai. Arī par viņu finansējumu ir daudz jautājumu, jo ir izskanējis, ka līdzekļus viņi, iespējams, saņem no vairākiem krievu oligarhiem. Domāju, ka te šoreiz ir pamats runāt par apraides licences atņemšanu un uzturēšanās atļauju anulēšanu.”
Protams, ka telekanālā paustie izteikumi ir izraisījuši arī starptautisku rezonansi un ir pamanīti arī Ukrainā. Visai trāpīgi situāciju ir noraksturojis Ukrainas kultūras un informācijas politikas ministrs Aleksandrs Tkačenko, sakot: “ Kad “labie krievi” palīdz “sliktajiem krieviem” - vai pasaule beidzot sapratīs, ka īstenībā viņi visi ir vienādi.”
Tikmēr cita neoficiāla informācija liecina, ka kanāla “Doždj” vadība jau ir sākusi gatavoties iespējamajam lēmumam par apraides licences anulēšanu, piesaistot augsta līmeņa advokātus šī lēmuma iespējamai pārsūdzēšanai tiesā.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Patiesība par meliem" saturu atbild SIA “Izdevniecība Rīgas Viļņi”.