Krievijas TV vadītāji pajautā Oleviča viedokli par "netīro bumbu" un izskatās, ka uzreiz to nožēlo
foto: Ekrānuzņēmums
Politikas analītiķis Viktors Olevičs.
TV

Krievijas TV vadītāji pajautā Oleviča viedokli par "netīro bumbu" un izskatās, ka uzreiz to nožēlo

Jauns.lv

Gana neparasta saruna aizvadīta Krievijas televīzijas NTV raidījumā "Tikšanās vieta", kur kā viesis tika uzaicināts politikas analītiķis Viktors Olevičs. Pēc sarunas noprotams, ka raidījuma vadītāji nebūt nevēlējās dzirdēt to, ko ēterā pateica analītiķis.

Krievijas TV vadītāji pajautā Oleviča viedokli par...

Ņemot vērā, ka pēdējo dienu laikā vairākas augstas Krievijas amatpersonas, tostarp aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, apgalvojušas ka Ukraina varētu izmantot "netīro bumbu", raidījuma vadītājs Andrejs Norkins vērsās pie Oleviča, jautājot viņa viedokli.

"Lūk, kā tas viss izskatās! Krievija uzsāka īpašu militāru operāciju, nepareizi aprēķināja savu spēku un astoņus mēnešus pēc kārtas nevar uzvarēt. Tajā pašā laikā tā sūdzas un dusmojas, ka tās pretinieki - tās pašas valstis, kas vēlas Krieviju neitralizēt, sadalīt un iznīcināt, - netic, neatbalsta un neklausās. Bet tas ir loģiski!"

Kā redzams ierakstā, Oleviča teikto līdz galam neļauj pateikt Norkins, kurš izlabo, ka Krievija nesūdzas, bet ir sašutusi. Uz to Olevičs atbild: "Mēs varam būt sašutuši un dusmīgi, līdz kļūstam zili, bet tas nekādā gadījumā neatrisinās mūsu problēmas".

Norkins vēlreiz vēršas pie Oleviča, jautājot: "Vai mēs varam novērst kodolieroču provokāciju tieši tagad?"

"Labākais veids, kā novērst jebkuru provokāciju, ir to atklāt, un ne tikai telefonsarunās ar dažiem ārvalstu līderiem, jo īpaši ar pretinieku valstu līderiem, bet, ja ir reāla informācija, reāli pierādījumi par to, kur atrodas šī "netīrā bumba", kur viņi plāno to izmantot, kur ir dokumenti... Tad parādiet dokumentus!
Šādas provokācijas nenotiek bez pavēles. [..] Ja Krievijas militārajai izlūkošanai ir visi šie dati, ir laiks tos atklāt," teic politikas analītiķis.

Raidījuma vadītājs pēc šiem vārdiem vēršas pie cita studijā esošā, mainot tematu.

Jau ziņots, ka Kijiva šādu ieroču pielietošanas iespēju ir noraidījusi.

Vēlāk arī ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens, Francijas un Lielbritānijas ārlietu ministri nāca klajā ar paziņojumu, kurā noraidīja Krievijas puses apgalvojumus. Viņi apliecināja atbalstu Ukrainai.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vēlāk norādīja, ka pati Krievija ir "avots visam netīrajam, ko var iedomāties šajā karā".

Izskanējuši arī minējumi, ka pati Krievija plāno Ukrainā uzspridzināt "netīro bumbu", bet vainu uzvelt Ukrainas spēkiem. Tomēr daudzi militārie analītiķi saka, ka Krievija tik neprātīgi nerīkosies, ņemot vērā postījumus, ko "netīrā bumba" varētu nodarīt tās karaspēkam un tās kontrolētajām teritorijām.

Kas ir "netīrā bumba"?

"Netīrā bumba" ir ierīce jeb bumba, kas satur radioaktīvu materiālu, piemēram, urānu, kas tiek izkaisīts gaisā pēc tam, kad tiek detonēta parastā sprāgstviela.

Tam nav jābūt ļoti rafinētam radioaktīvam materiālam, kāds tiek izmantots kodolbumbā. Tā vietā "netīrā bumba" var saturēt radioaktīvos materiālus no slimnīcām, atomelektrostacijām vai pētniecības laboratorijām.

Tas padara ierīci daudz lētāku un ātrāk izgatavojamu nekā kodolieročus. To var pārvadāt arī, piemēram, transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā.

Tā kā radioaktīvie nokrišņi var novest pie nopietnām slimībām, piemēram, vēža, šādas bumbas pielietošana izraisītu paniku iedzīvotājos. Plaša teritorija ap spridzināšanas zonu būtu jāevakuē dekontaminācijai vai pat pilnībā jāpamet uz vairākiem gadiem.

Amerikas Zinātnieku federācija ir aprēķinājusi, ka gadījumā, ja Manhetenas galā Ņujorkā sprāgtu bumba, kurā ir 9 grami kobalta-60 un 5 kilogrami trotila, visa pilsētas teritorija pat uz gadu desmitiem kļūtu neapdzīvojama.

Šī iemesla dēļ "netīrās bumbas" tiek ierindotas masu iznīcināšanas ieroču grupā.

Tomēr šīm ierīcēm ir arī otra puse - kā ieroči tās ir ļoti neuzticamas.

Lai radioaktīvais materiāls, ko satur "netīrā bumba", tiktu izkaisīts pa mērķa zonu, tas ir jāsamazina līdz pulvera formai. Bet, ja daļiņas ir pārāk smalkas vai izplūst stiprā vējā, tās izkliedēsies pārāk plaši, lai nodarītu lielu ļaunumu.