Šoigu mīļākās jaunais vīrs no mopēdu veikaliņa īpašnieka Lietuvā fantastiski ātri kļuvis par bagātnieku
Cilvēks vārdā Ādolfs Kaminskis reti kuram ir pazīstams ne tikai Krievijā, bet arī viņa dzimtajā Lietuvā. Viņa pieticīgais mopēdu un rezerves daļu pārdošanas bizness lielus ienākumus nenes. Taču pirms dažiem gadiem viņš fantastiski ātri kļuva bagāts.
Tagad Kaminiskis ir faktiskais īpašnieks vairākiem Lietuvas uzņēmumiem, kuriem pieder aktīvi aptuveni 20 miljonu eiro vērtībā vairākās Lietuvas galvaspilsētas daļās. Pēkšņā kļūšana bagātam sakrita ar Kaminska precībām ar Sergeja Šoigu ārlaulības bērnu māti Jeļenu Šebunovu. Jaunais pāris aktīvi investējis Lietuvā līdz pat pilna apmēra iebrukuma sākumam Ukrainā.
Kaminskis nekad nav bijis miljonārs. Vienīgais viņa bizness bija kompānija "Motoideja" - neliels veikaliņš, kas dibināts 2004. gadā padomju apbūves dzīvojamā rajonā Viļņā, kur tirgoja mopēdus, motociklus un to rezerves daļas. Pēdējā gada pārskatā "Motoideja" atklājusi savus pārdošanas apjomus par 2019. un 2020. gadu. Kopumā ieņēmumi bija 94 eiro. Veikaliņā darbinieki "The Insider" žurnālistiem paziņoja, ka tas vairs nepieder Kaminskim, un ka viņi viņu pazīst, bet nav redzējuši jau daudzus gadus, jo viņš pārcēlies uz Krieviju.
Krievijā viņš atrada savu mīlestību - Jeļenu Šebunovu (tagad - Jeļenu Kaminsku). Kā 2019. gadā vēstīja "The Insider", Šebunovai bijis romāns un kopīgi bērni ar Sergeju Šoigu. Tā sakrita, ka savu turību Šebunova nopelnīja Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijā (laikā, kad to vadīja Šoigu) un ar Aizsardzības ministriju saistītās instancēs.
Naudas pēkšņā uzrašanās
49 gadus vecā Jeļena Kaminska (Šebunova) savu karjeru sāka kā Ārkārtējo situāciju ministrijas lidojumu vienības pavadone. 2001. gadā viņai piedzima dēls Danila, kurš ieguva Sergejeviča – viņa tēva, aizsardzības ministra Sergeja Šoigu uzvārdu.
2008. gadā Jeļenai Kaminskai piedzima meita Darja, kurai arī dots Šoigu uzvārds. Šoigu tobrīd ieņēma Krievijas Ārkārtas situāciju ministra amatu.
Vienlaikus Šebunova kļuva par līdzīpašnieci biznesam, kas saņēma valsts līgumus no Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas. Vēlāk, kad Šoigu ieņēma aizsardzības ministra amatu, Jeļenas firmas sāka pelnīt arī darījumos ar militāro resoru. Kompānija SIA "Lega-Piščevika" pie Kaminskas (Šebunovas) nonāca 2003. gadā. Šī firma pievērsusies Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas struktūru, bet vēlāk – aizsardzības iestāžu ēdināšanas nodrošināšanai.
"Lega-Piščevika" nopelnīja 121,3 miljonus rubļu (ap 2 miljoniem eiro pēc esošā kursa). 2022. gadā firma tika likvidēta. Nekādu nozīmīgu pašas kapitālu sākotnējām investīcijām biznesā Kaminskai (Šebunovai) nevarēja būt. Saskaņā ar "The Insider" izpētītajām noplūdēm no Federālā nodokļu dienesta bāzes, 1999. - 2001. gadā Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijā viņa pelnīja vidēji 40 tūkstošus rubļu gadā (ap 1, 4 tūkstošiem dolāru gadā pēc tā laika kursa).
2014. gadā Šebunova kļuva par SIA "Specbūvkonstrukcija" līdzdibinātāju. Šī kompānija no valsts uzņēmuma "Galvenā militāri celtniecības pārvalde Nr. 12" saņēmusi 4,3 miljardus rubļu (aptuveni 68,5 miljoni eirp pēc spēkā esošā kursa). Pārsvarā līgumi bija par apdares materiālu piegādēm Aizsardzības ministrijas militāro objektu celtniecībai.
2015. gadā Šebunova iegādājās zemesgabalu elitārajā Žukovkas ciematā blakus Maskavai. Viņas īpašumā nonākusi arī savrupmāja (1196 kvadrātmetri). Tiek lēsts, ka īpašums ir 1,5 miljardu rubļu vērts (24 miljoni eiro pēc esošā kursa).
Ap 2017. gadu, pēc "The Insider" informācijas, Šebunovas un Šoigu romantiskās attiecības noslēgušās. Drīz pēc tam Jeļena sagājās ar Ādolfu Kaminski. Krievijas juridisko personu bāzē redzams, ka no Šebunovas par Kaminsku viņa kļuva 2019. gadā, taču oficiāli laulību varēja noslēgt arī agrāk.
Puisis gūst panākumus!
2019. gadā Ādolfs Kaminskis saskaņā ar Krievijas Valsts autoinspekcijas bāzi kļuva par "Mercedes-Benz GL350" VALUES 4MATIC īapšnieku. Iepriekšējā automašīnas īpašniece bija Gaļina Ahmetova – biznesa partnere un Šebunovas uzticības persona.
Saskaņā ar Valsts nekustamā īpašuma bāzes datiem, 2020. gadā Šebunova savam vīram uzdāvināja muižu Žukovkā. 2022. gada 5. oktobrī Ādolfs Kaminsks ar dāvinājuma līgumu atdeva īpašumu atpakaļ sievai.
Vienīgā firma, kas pieder Ādolfam Kaminskam Krievijā, saucas "A.J.Invest". Tā dibināta 2019. gada augustā un reģistrēta Kaminska dzīvesbiedrei piederošā restorāna atrašanās adresē Maskavā (Minskas ielā 10). "A.J.Invest" statūtkapitāls ir 1 miljons rubļu (16 tūkstoši eiro). 2020. un 2021. gadu saskaņā ar grāmatvedības pārskatiem kompānija pabeidza ar zaudējumiem: attiecīgi 4 un 4,8 miljoni rubļu (64 tūkstoši un 76 tūkstoši eiro zaudējumos).
Arī 2021. gadā Ādolfs Kaminsks reģistrējies kā individuālais uzņēmējs (pamatdarbības veids – "personīgās nekustamās mantas pirkšana un pārdošana"). Tādējādi viss Krievijas bizness viņam radās jau pēc precībām.
Investīcijas Lietuvā
"Siena" veiktais pētījums rāda, ka Kaminskis 2017. gadā investējis kompānijā "Pandos Investicijos", kuru dibinājis ģimenes loceklis, kas atstājis milzīgu ietekmi uz neseno Lietuvas vēsturi. "Pandos Investicijos" izveidojusi Aigozele Gulmedova, Jurija Borisova, bēdīgi slavenā Krievijas uzņēmēja vedekla ar daudzām biznesa interesēm gan Lietuvā, gan Krievijā. Pazīstams ar savu helikopteru remonta biznesu, Borisovs ir arī prezidenta impīčmenta vaininieks.
Borisovs bija galvenais sponsors prezidenta kampaņai, kuras rezultātā 2003. gadā Rolands Pakss, pazīstamais lidmašīnu pilots un bijušais Viļņas mērs, ieņēma ietekmīgāko amatu valstī. Tikai gadu pēc stāšanās amatā Pakss tika atstādināts no amata par Lietuvas konstitūcijas pārkāpšanu. Prezidenta lēmums izmantot savu izņēmuma varu un piešķirt Borisovam Lietuvas pilsonību bija viens no galvenajiem faktoriem, kas noveda pie Paksa krišanas.
Vēlāk Borisovs zaudēja savu Lietuvas pasi, taču viņš nekad nezaudēja savas intereses Lietuvā, viņam piederēja vairāki uzņēmumi un iespaidīga muiža netālu no Lietuvas vēsturiskās galvaspilsētas Traķi. Borisova vedekla nodibināja "Pandos Investicijos" 2017. gada augustā. Nedēļu pēc izveidošanas Kaminskis kļuva par 25% kompānijas īpašnieku. Pēc nepilna gada viņš kļuva par tās vienīgo īpašnieku. Tieši šī kompānija kalpoja kā starta laukums Kaminska investīcijām Viļņā.
2017. gada beigās "Pandos Investicijos" iegādājās 50% kompānijas "77 Laisves" akciju. Kompānijas galvenais darbības veids – namu celtniecība Brīvības prospektā 77, Viļņā. 2018. gadā "77 Laisves" paziņoja par aktīvu īpašumtiesībām 4,47 miljonu eiro vērtībā.
Dzīvojamā māja Brīvības ielā 77 celta 2019. gadā. Tomēr finansiālos rezultātus gada laikā Kaminska kompānija nekad nav atklājusi, līdz ar to nav iespējams noteikt, cik daudz naudas tā nopelnījusi, pārdodot desmitiem jaunu dzīvokļu.
Vēl viens bizness, ko Kaminskis sāka attīstīt 2017. gadā, ir Viļņas kompānija "Despecto". Sākot ar mazākuma paketi, 2020. gada vidū viņš kļuva par uzņēmuma vienīgo īpašnieku.
2018. gadā "Despecto" investēja kādreizējā tirdzniecības centrā Viļņas dzīvojamajā rajonā. Saskaņā ar kompānijas dokumentiem aktīvu vērtība bija aptuveni 7,9 miljoni eiro. Nepilnu divu gadu laikā bijušais veikals pārtapis par "Moon Play", jaunu iestādi, kas oficiālajā preses paziņojumā nodēvēta par "lielāko atpūtas un izklaides centru Baltijas valstīs".
Saskaņā ar jaunāko gada pārskatu "Despecto" strādā ar zaudējumiem, taču kompānijas aktīvi tiek lēsti 11,42 miljonu eiro apmērā. Kompānija arī paziņojusi par kreditoru parādu gandrīz 10 miljonu eiro apmērā.
Karš maina plānus
Divi iepriekš minētie projekti nav vienīgā vieta, kur ieguldīta Kaminska nauda. 2020. gadā "Pandos Investicijos" iegādājās 1 ha lielu zemesgabalu Viļņas nomalē.
Kompānija "Homa", kas izstrādājusi Kaminska dzīvojamo projektu Brīvības ielā 77, paziņojusi, ka šajā zemes gabalā būvēs noliktavu. Tiek ziņots, ka projekta izmaksas ir 8 miljoni eiro. Tomēr Kaminskim vairs nepieder visi šie aktīvi. Viņš tos sāka pārdot dažus mēnešus pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā. Tobrīd Kaminskis jau bija Krievijas pilsonis.
"The Insider" iegūtie dati rāda, ka Krievijas pase Kaminskim Krievijas reģistrā pirmo reizi minēta 2022. gada aprīlī. Nav skaidrs, kad tieši viņš ieguvis pilsonību un vai viņam palikusi Lietuvas pase. Jaunais būvlaukums ar topošo noliktavu biroju tagad pieder kompānijai "Foreksas", kas reģistrēta 2022. gada augustā. "Foreksas" faktiskais īpašnieks ir Pauļus Kveselaitis, "Homa Group" īpašnieks. Kveselaitis no Kaminska nopircis arī "Despecto" un "Pandos Investicijos". Abas kompānijas tika nodotas vienlaikus, 2022. gada 15. septembrī.
"Mēs tādas lietas nepārbaudām"
Telefonintervijā ar "Siena" Kveselaitis sacīja, ka viņam nekas nav zināms ne par Kaminska kapitāla izcelsmi, ne par ziņām par viņa sievas iespējamo romānu ar Šoigu. "Mēs tādas lietas nepārbaudām. (..) Tas jādara bankām, droši vien tās pārbauda naudas izcelsmi."
Pēc viņa teiktā, Kaminskis nebija galvenais finansēšanas avots. "To finansēja bankas, Ādolfs Kaminskis nebija galvenais [avots]. Viņš bija biznesa partneris," sacīja Kveselaitis. Viņš apgalvoja, ka Kaminska izstāšanās no Lietuvas uzņēmumiem nav bijis pēkšņs lēmums. "Šķīrāmies šā gada vasarā. (..) Mēs esam iegādājušies viņa daļu dažos projektos, kurus jūs minējāt, un virzāmies tālāk paši," viņš skaidroja.
Viņš atteicās atklāt, cik naudas Kaminskis saņēmis par nesen pārdoto biznesu. "Es to nevaru komentēt. Man grūti pateikt, vai viņš ir nopelnījis naudu vai to zaudējis. Es jums to nevaru pateikt," sacīja Kveselaitis. Jautāts, vai nekustamā īpašuma būvniecībā piedalījies Krievijas kapitāls, viņš atbildēja, ka to atklāt nevar.
"The Insider" atrada divus numurus, lai piezvanītu Kaminskim, vienu Krievijā un vienu Lietuvā. Tomēr abi numuri vairs nedarbojās. Uz šīs publikācijas publicēšanas brīdi Kaminskis neatbildēja uz pieprasījumu pēc komentāriem, kas nosūtīti uz e-pastu.
"The Insider" telefoniski sazinājās ar Jeļenu Kaminsku (bijušo Šebunovu) un jautāja, vai viņa palīdz pašreizējam vīram ar viņa investīcijām Viļņā. "Ziniet, Sergej, es nesniedzu komentārus ne par savu vīru, ne par svešu vīru. Tāpēc es neatbildēšu uz jūsu jautājumiem. Rakstiet tā: es atteicos no komentāriem."