Vai pareizā smarža var tevi padarīt produktīvāku?
Iespējams, ja kāds jums deguna galā turētu izsmēķētu cigarešu trauku, jūs visticamāk saviebtos no nepatikas. Savukārt ja gar jums novicinātu jums patīkamu smaržkociņu, jūs atkal justos labi. Ir daži pierādījumi, kas rāda, ka konkrēti aromāts var uzlabot jūsu smadzeņu darbību.
Izraēlā bāzēta startup kompānija “Moodify” izveidojusi tehnoloģiju, kura ietver smaržu receptoru aktivizēšanu.
“Izrādās, ka smaržai ir savs spektrs, līdzīgi kā gaismai. Ja jūs vienādi izkliedējat smakas molekulas, jūs iegūstat nepatīkamās smakas kontroles efektu, tādējādi neitralizējot nepatīkamo aromātu,” stāsta uzņēmuma dibinātājs un galvenais tehnoloģiju speciālists Mama kungs.
“Moodify” pārdod kulonu, ko var pakārt pie kaķu smilšu kastes, lai novērstu nevļamās smakas.
“Izraēlā mēs sapratām to, ka pilsētās dzīvokļi parasti ir mazi un īrēti, un kaķu kastes aromās pārņēma visu dzīvojamo platību, tāpēc cilvēki gandrīz izmisuši meklēja kādus risinājumus,” BBC stāsta Mama kungs.
Papildus tam, ka apkārtējā vide kļūst patīkamāka, ja tā labi smaržo, ir daži pierādījumi, ka pareizs aromāts var uzlabot jūsu smadzeņu darbību.
Marks Moss ir Nortumbrijas Universitātes Psiholoģijas katedras vadītājs. Viņš pētījis ēterisko eļļu ietekmi uz veiktspēju. Viens no viņa galvenajiem atklājumiem ir tāds, ka rozmarīna aromāts var uzlabot atmiņu. Viņš arī atklājis, ka piparmētras un salvijas aromātiem ir labvēlīga ietekme uz izziņas funkciju.
Savukārt lavandai ir tendence pasliktināt atmiņu un palēnināt reakcijas laiku. “Taču citi pētījumi ir pierādījuši, ka lavandas smaržu var izmantot, lai mazinātu trauksmi,” viņš piebilst.
“Moodify” dibinātājs uzsver smadzenēs esošo receptoru nozīmi. “Ožai ir daudz vairāk smadzeņu struktūru nekā redzei vai dzirdei. Tas būtībā parādā cik liela nozīme evolūcijā ir bijusi tieši ožai,” viņš piebilst.
Lielākajai daļai smaržu ietekme uz uzvedību ir neapzināta. Mēs aktīvi neapstrādājam informāciju par aromātu, ko jūtam, jo īpaši uz praktiski nemanāmām smaržām. Mēs apzināti apstrādājam tikai tādas smaržas, kas ir izteiktas, norāda Mama.
Pamatojoties uz vairāk nekā desmit gadus ilgiem pētījumiem Veizmaņa Zinātņu institūtā Izraēlā, “Moodify” izstrādā smaržas, kas ļauj cilvēkiem uzlabot savu sniegumu, uzlabot labklājību un drošības sajūtu.
Institūtā atklāja, ka desantnieki pirms lēciena izdalīja baiļu smaku un tagad zinātnieki mēģina atveidot šo smaržu, sakot, ka tas varētu palīdzēt cilvēkiem būt modrākiem.
Lai gan nav vienas jeb izteiktas baiļu smaržas, ožas receptori var atklāt gaistošas molekulas sviedros, kas saistās ar stresa situācijām. Tās ir molekulas pie kurām strādā zinātnieki.
Mama pieļauj, ka tas varētu nodrošināt cilvēkiem labāku kognitīvo un psiholoģisko sniegumu.
Mēs tikai pazaudējot ožu sākam to novērtēt kā svarīgu vērtību. Ožas process ir ļoti komplicēta darbība mūsu smadzenēs.
“Smarža ir pirmā sajūta, ko mazulis izjūt tūlīt piedzimstot, un tas ir veids kā savienoties ar jauno vidi. Ar smaržas palīdzību mazuļi atpazīst savus aprūpētājus savā agrīnākajā dzīves posmā,” BBC stāsta Klio Maniati, ķīmijas inžinieris un parfimērs.
Cilvēki, kuri kādu iemeslu dēļ zaudējuši ožu, norāda uz bailēm no socializācijas, jo patstāvīgi baidās, ka paši varētu nelāgi ost, viņi nevar baudīt ēdienu un kopumā ožas trūkums viņus padara mazāk atvērtus ciešu kontaktu veidošanā ar citiem.