Par 4200 eiro izsolē pārdota grāmata, kas ir tik maza, ka ar neapbruņotu aci to lasīt nevar
Viena no pasaulē mazākajām grāmatām pārdota izsolē Briselē par 4200 eiro, vēsta “The Guardian”.
"Tēvreize", kas apdarīta ar ādu, ir mazāka par zīmuļa galu – tās augstums un platums ir vien pieci milimetri.
Grāmatā ierakstītie teksti ir tik miniatūri, ka tos nav iespējams lasīt ar neapbruņotu aci, un ir nepieciešams ņemt talkā spēcīgu palielināmo stiklu.
Tajā ierakstītas lūgšana septiņās valodās: nīderlandiešu, britu angļu, amerikāņu angļu, franču, vācu, spāņu un zviedru.
Tās vērtība noteikta starp vienu un pusotru tūkstoti eiro, bet kāds anonīms pircējs to izsolē Briselē iegādājās par 3,5 tūkstošiem eiro, kopā ar visām papildu izmaksām izdodot 4,2 tūkstošus eiro.
Izsolītais iespieddarbs ir viens no dažiem simtiem eksemplāru, kas izdoti kā daļa no līdzekļu vākšanas iniciatīvas 1952. gadā Gūtenberga muzejā Maincā, Vācijā. Savāktā nauda tika ziedota ēku rekonstrukcijai pēc Otrā pasaules kara.
Kā sacīja izsoles vadītājs Henrijs Guds, grāmatas eksemplārs līdz šim ir uzglabāts kolekcijā, rotaslietu kastītē, vairākus gadu desmitus, it kā tas būtu dārgakmens. “To pat varētu iestādāt kādā caurspīdīgā juvelierizstrādājumā un valkāt ap kaklu, ja ir tāda vēlme.”
Miniatūru grāmatu izdošanai ir gara vēsture. Eiropā liela daļa no tām tika izdotas 16. gadsimtā, kad drukātāji izmēģināja iespiedtehnoloģiju tehniskās robežas, taču ir zināmi vairāki miniatūru izdevumu piemēri, kas ir datējami pat ar 2325. gadu pirms mūsu ēras.
Pasaules Ginesa rekordu par mazāko iespieddarbu tur grāmatas “Teeny Ted from Turnip Town” eksemplārs, kā izmēri ir 70 reiz 100 mikrometri. Mikrometrs atbilst 0,001 milimetram.