Vai Hosams Abu Meri nemaksā nodokļus par savu Berģu īpašumu?
Iespēja nemaksāt nodokļus, pārliecība, ka tavā īpašumā nevar veikt kratīšanu, krimināltiesiskā imunitāte – mēļo, ka šādus labumus bauda bijušie politiķi Kristiāna Lībane-Šķēle un Hosams Abu Meri.
Kāpēc? Tāpēc, ka viņi ir ārvalstu goda konsuli, kuriem esot ne mazums labumu un privilēģiju. Tā nu žurnāls "Kas Jauns" pētījis, kas īsti svešzemju goda konsuliem jādara un kādi labumi no šo darbību veikšanas atlec.
Mums tādi ir 24
Goda konsulu Latvijā, izrādās, nav mazums. Lielākoties tādi ir valstīm, kam Latvijā nav savas vēstniecības, un lielākoties šos pienākumus pilda Latvijas pilsoņi. Kopumā Latvijā ir akreditēti 24 ārvalstu goda konsuli. Viņi pārstāv gan Eiropas Savienības (ES) valstis, kā, piemēram, Austriju, Maltu, Bulgāriju un Ungāriju, gan valstis aiz ES robežām – Meksiku, Libānu, Kolumbiju, Indonēziju, Monako, Šrilanku, Gvatemalu, Urugvaju.
Ārvalstu goda konsulu tiesības un pienākumus nosaka 1963. gada 24. aprīļa Vīnes konvencija par konsulārajām attiecībām. Un, kā teikts konvencijas preambulā, konsulārās attiecības ir tikušas dibinātas un pastāv starp tautām kopš seniem laikiem. Tāpēc valstīm, kurām Latvijā nav diplomātiskās pārstāvniecības, ir svarīgi, lai viņu intereses pārstāvētu pilnvarota persona – goda konsuls. Un Libānas goda konsuls ir ārsts Hosams Abu Meri, bet Luksemburgas – uzņēmēja Andra Šķēles sieva bijusī politiķe Kristiāna Lībane-Šķēle.
Biedrības Goda konsulu konsulārais korpuss Latvijā ģenerālsekretāre Biruta Bēra žurnālam "Kas Jauns" pastāstīja, ka goda konsulu izvēle ir tās valsts ziņā, kuru viņi pārstāv. „Mītneszeme, šai gadījumā Latvija, izskata goda konsula amatam nominētās personas kandidatūru un pieņem lēmumu par goda konsula amata piešķiršanu,” tā Bēra.
Kas tad goda konsulam īsti jādara?
Ja Latvijā ierodas tūrists no kādas tālas valsts un viņam te tiek nozagta pase, viņam ir iespēja vērsties pie savas valsts goda konsula pēc palīdzības. Ja tūrists saslimst, bet nav apdrošināts vai palicis bez naudas, arī var nākt lūgt konsula padomu. Un, protams, sadarbība ar investoriem, pārstāvošās valsts tūrisma vides pārstāvjiem – tas viss ir goda konsulu pienākumu lokā. Tāpat goda konsuliem jāpiedalās valstu oficiālo amatpersonu vizīšu sagatavošanā. „Lielu darbu goda konsuli veic, iesaistoties kultūras pasākumos, rīkojot nacionālās filmu dienas, piedaloties tūrisma gadatirgos, veicinot noteiktu specialitāšu pārstāvju vizītes,” norāda Bēra, piebilstot: „Tā ir tikai neliela goda konsulu darbības joma. Pamatā goda konsuli palīdz valsts, kuru viņi pārstāv, pilsoņiem, ja viņi tiek aizturēti, nonāk slimnīcā vai pazaudē dokumentus.”
Un kā tad ar īpašajām privilēģijām? Vai drīkst pārkāpt ātrumu, nebaidoties par sekām, vai veikalā nočiept kādu avokado? „Goda konsulu privilēģijas, ar atsevišķiem izņēmumiem, neatšķiras no karjeras konsuliem paredzētajām,” skaidro Bēra un uzskaita: „Cita starpā, konsulāro telpu neaizskaramība un atbrīvošana no nodokļiem, funkcionālā administratīvā un krimināltiesiskā imunitāte konsulāro pienākumu pildīšanas brīdī. Tomēr jāiegaumē – kā arī norādīts Vīnes konvencijas preambulā –, šādu privilēģiju un imunitāšu nolūks nav radīt priekšrocības indivīdiem, bet gan nodrošināt, ka konsulārās iestādes efektīvi veic savas funkcijas viņu attiecīgo valstu vārdā.”
Tas nozīmē, ka baumas par nodokļu nemaksāšanu un izvairīšanos no kratīšanas apstiprināmas vien daļēji. Sanāk, ka no nodokļiem atbrīvoti tikai tie īpašumi, ko goda konsuli norādījuši kā savas „konsulārās telpas”. Tātad ārsts un Arābu kultūras centra priekšsēdētājs Hosams Abu Meri, sanāk, drīkst nemaksāt nekustamā īpašuma nodokli par saviem apartamentiem „muižiņā” Berģos, bet Kristiāna Lībane-Šķēle – par īpašumu Dzirnavu ielā.
Hosama Abu Meri mītne "Berģu muižā"
Ārsts un Arābu kultūras centra priekšsēdētājs Hosams Abu Meri, kas šovasar plāno precēt LTV žurnālisti Lindu Krūmiņu, uz dzīvošanu iekārtojies ...
Pavisam no nodokļu sloga atbrīvoti goda konsuli nav, uz personu veikto uzņēmējdarbību atbrīvojums neattiecas. Kā norāda Bēra, atbrīvojums no nodokļiem attiecas vien uz tiem, kas saistīti ar konsulāro funkciju veikšanu. „Praksē tāds piemērs ir nodevas par dokumentu kopiju apstiprināšanu,” saka viņa. Tā arī Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļā žurnālam "Kas Jauns" tika apstiprināts – uzņēmumu ienākuma nodokli reglamentējošie normatīvie akti neparedz īpašu nodokļa atvieglojumu goda konsuliem vai tiem piederošiem uzņēmumiem.
Citas ziņas lasiet žurnāla "Kas Jauns" pavasara dubultnumurā!