"Revidenta" pirmizrāde Latvijas Nacionālajā teātrī

2019. gada 5. decembrī Latvijas Nacionālajā teātrī notika Nikolaja Gogoļa "Revidenta" pirmizrāde, pēc kuras aktieri un lūgtie viesi pulcējās arī ...

gallery icon
44
Slavenības
2019. gada 6. decembris, 13:25

FOTO: Latvijas Nacionālajā teātrī nosvin Gogoļa "Revidenta" pirmizrādi

Jauns.lv

Ceturtdien, 5. decembrī, Latvijas Nacionālajā teātrī notika Nikolaja Gogoļa "Revidenta" pirmizrāde, pēc kuras aktieri un lūgtie viesi pulcējās arī uz nelielu sanākšanu.

Nikolaja Gogoļa slaveno komēdiju “Revidents” iestudējis režisors no Krievijas Ņikita Kobeļevs, bet Ivana Hļestakova lomā iejuties Arturs Krūzkops.

“Kungi – pie mums brauks revidents”, sākas hrestomātiskā Gogoļa komēdija, kura der visiem laikiem, valstīm un politiskajām iekārtām, jo baidīties un pakļauties ir cilvēka dabā. Turklāt satraukti ir jūtīgāko jomu ierēdņi – no skolu valdes, slimnīcas, sociālās aprūpes, tiesu sistēmas un, protams, pašas pilsētas domes... Bailes pārvēršas fantasmagorijā un izaug lielākas par pašiem cilvēkiem.

“Lakoniski ieskicējot ieceri – mums bija svarīgs viens vēstījuma vektors – ziņa par revidenta ierašanos uzspridzina šīs pilsēteles miegaino, pamirušo dzīvi un nosūta tās iedzīvotājus savādā un aizraujošā, mazliet psihodēliskā ceļojumā pašiem “pie sevis”, kur tie atrod ne tikai bailes, bet arī jaunas izjūtas, pārsteidzošas rakstura šķautnes, slepenas vēlmes, slēptus sapņus”- stāsta izrādes režisors Ņikita Kobeļevs.

foto: Publicitātes (Kristaps Kalns)

Lomās: Arturs Krūzkops, Marija Bērziņa, Dace Bonāte, Indra Burkovska, Alise Danovska, Uldis Anže, Mārtiņš Brūveris, Raimonds Celms, Uldis Dumpis, Gundars Grasbergs, Ģirts Jakovļevs, Ivars Kļavinskis,  Normunds Laizāns, Egils Melbārdis, Kaspars Aniņš. Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Reinis Suhanovs,  gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš. Izrādi finansiāli atbalsta Pētera Avena labdarības fonds “Paaudze”.

Šis ir jau trešais “Revidenta” iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī. 1952. gadā to bija iestudējusi Vera Baļuna, Hļestakova lomā bija Alfrēds Videnieks un Alfrēds Jaunušans, bet 1981. gadā režisors bija Edmunds Freibergs, Hļestakovu spēlējuši Rolands Zagorskis un Leonīds Grabovskis, bet Pilsētas priekšnieks bijis Uldis Dumpis.

Kā vēstīts Latvijas Nacionālā teātra mājaslapā internetā, Ņikita Kobeļevs ir jaunākās paaudzes krievu režisors, kas ar vērā ņemamiem panākumiem strādā profesijā tikai sešus gadus, bet pērn ieguvis nomināciju Krievijas lielākajā festivālā-gada skatē “Zelta Maska” par izrādi “Cilvēks, kurš savu sievu noturēja par cepuri” kā vienu no gada nozīmīgākiem teātra notikumiem Krievijā.

Dzimis 1987. gadā Naberežnije Čelni, mācījies žurnālistiku Kazaņas valsts universitātē un režiju GITISā jeb Maskavas Valsts Teātra mākslas institūtā O. Kudrjašova meistardarbnīcā, ko beidzis 2011. gadā. Kopš 2012. gada ir V.Majakovska vārdā nosauktā teātra režisors, iestudējis M. Šiškina “Sv.Marka kampanilja” un P.Zīskinda “Stāsts par Zommera kungu”. Kopš 2017. gada kļuvis par Maskavas Valsts Teātra mākslas institūta otro pasniedzēju Mindauga Karbauska meistardarbnīcā.

Ieguvis Jaunā režisora balvu par izrādi “Cilvēkmīlestība” 2012./2013. gada sezonā un “Berdičevs” 2013./2014. gada sezonā. V. Majakovska teātrī Ņikita Kobeļevs iestudējis vēl vairākas nozīmīgas izrādes – M. Gorkija “Pēdējos”, B. Brehta “Kaukāza krīta apli”, H. Ibsena “Tautas naidnieku”, Ē.fon Horvāta “Vīnes meža stāstus” un citus darbus.