Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Reanimatologa Pētera Kļavas dzīves skatījumam ir daudz sekotāju. (Foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva)

Slavenā reanimatologa Pētera Kļavas privātā dzīve: ar mīļoto kopā gan lekcijās, gan klosterī

Sarkanais paklājs
2018. gada 14. februārī 06:34 2018. gada 14. februārī 06:34
Žurnāls "Kas Jauns"
Bērnu ārstam, reanimatologam Pēterim Kļavam (53) šajā dzīves posmā piepildījumu, mīļumu un atbalstu sniedz viņa laulātā draudzene Dace Kļava (53), ar ko pērnvasar atzīmēta piektā kāzu gadadiena.

Intervijās Pēteris Kļava runā par Visuma likumiem, bērnu traumatismu, apziņu, eksistenciāliem jautājumiem, nāvi, prāta kontrolēšanu un neskaitāmām citām tēmām, taču allaž kategoriski atteicies iztirzāt privāto dzīvi. Daudziem ir radies priekšstats, ka slavenais reanimatologs vispār atteicies no laicīgās dzīves un par savu misiju uzņēmies bērnu dzīvības glābšanu un tautas izglītošanu savās lekcijās, kas ik reizi pulcē simtiem interesentu. Sievietēm gudrais, pieredzējušais, ar humora izjūtu apveltītais ārsts simpatizē ne tikai kā garīgais skolotājs un padomdevējs, bet arī kā vīrietis, taču, izrādās, viņš nemaz nav brīvs. Tie, kas dodas uz Kļavas lekcijām mūzikas namā “Daile”, nojauš, ka bērnu ārsts gluži nedzīvo mūka dzīvi un viņam ir attiecības ar kādu ļoti īpašu sievieti.

Saistītās ziņas

Reiz reanimācijas nodaļā bija 9 mēnešus vecs puisītis... Pēteris Kļava atklāti par vecākiem, bērniem un viņu viedumu 177
Pēteris Kļava: "Negaidi skolotāju, skolojies pats!" 1
Pēteris Kļava neapskauž Bērnu slimnīcas smerdeļu pēcnāves dzīvi 151

Par tēvu nav kļuvis

Pēteris Kļava, kas daudz kritizējis vecākus par bezatbildīgu attieksmi pret atvasēm, lietodams pat apzīmējumu debili, savulaik atzinis, ka viņam pašam nav bērnu. Žurnālam “Ieva” viņš par šo tēmu izteicies tā: „Vienmēr smejos: es, par laimi, neesmu vīrietis, esmu bērnu ārsts. Man nav tādas paranojas, ka aiz manis kaut kas jāatstāj. Tā nav augstprātība. Es pārāk daudz zinu, lai tā nedomātu.”

Tomēr Kļava nav rūdīts vecpuisis – viņš ir precēts vīrs. Pēc vairākus gadus ilgas kopābūšanas pirms piecarpus gadiem viņš ir apprecējies ar mīļoto sievieti Daci Kalēju, kas pēc kāzām pārgāja vīra uzvārdā, kļūdama par Daci Kļavu. Dacei no iepriekšējās laulības ir divi pieauguši bērni – dēls un meita –, ko Pēteris uzskata par saviem audžubērniem.

Sieva Dace reanimatologam Pēterim Kļavam pirms lekcijām palīdz, ierādot apmeklētājiem vietas. (Foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva)

Žurnāla “Ieva” intervijā viņš pirms sešiem gadiem pauda prieku par audžumeitu: „Es viņai teicu: tu jau pati esi gudrāka par mani, es neko daudz tev nevaru ieteikt, bet tev noteikti kaut kas jāizlasa. No amazon.com mēs pasūtījām astoņas grāmatas, kurās ir pateikts tas, kas tajos tūkstošos, ko es esmu izlasījis. Esmu gandarīts, ka viņa divdesmit piecos gados zina to, ko es četrdesmit septiņu gadu vecumā. Tas ir gandarījums, kad bērns tiek palaists pasaulē ar augstu ētiski morālu filozofisko sistēmu.”

Sieva organizē lekcijas

Sieva Dace allaž ir klātesoša Pētera Kļavas lekcijās, jo, tāpat kā pirms laulības noslēgšanas, arī tagad organizēt vīra tikšanās vakarus ar tiem, kas izslāpuši pēc garīgām zināšanām. Dace darbojas Kļavas biedrībā “Reanimare”, izskatot lekciju apmeklētāju pieteikumus, sadalot interesentus grupās, sagatavojot prezentācijas, Pētera izraudzītos vizuālās uzskates materiālus, bet lekciju norises vietā nodarbojas ar apmeklētāju sagaidīšanu un vietu ierādīšanu. Lekcijās viņa zāles aizmugurē sēž pie datora un ar projektoru pārraida uz ekrāniem lekciju satura vizuālo daļu, bet, kad Kļava beidz runāt un dodas individuāli aprunāties ar interesentiem, Dace atbrīvo skatuves priekšu no grāmatām, kurās zināšanas un izpratni smeļas Pēteris un ko rekomendē izlasīt arī citiem.

Dace Kļava vestibilā laipni sagaida apmeklētājus un interesentus, kas vēlas, rosina rakstiski pieteikties arī uz turpmākajām lekcijām. (Foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva)

Gan pirms, gan pēc lekcijām pasākuma norises vietā Dace ar Pēteri ir bieži manāmi kopā. Abu savstarpējais kontakts izskatās sirsnīgs, draudzīgs un harmonisks. Priekšstatu, ka laulībā jūtas mierīgs un mīlēts, Kļava dažkārt arī rada, kad lekcijās piemin laulāto draudzeni vai gadījumus no abu kopdzīves. Pat reizēs, kad Dace pieļauj kādu kļūdu vai pārāk lēni vai ātri nomaina attēlus, Pēteris kundzi, saukdams vārdā, norāj caur vieglu joku. Reanimatologs gan neliedzas, ka sadzīvē ar viņu Dacei neesot viegli. Taču ar savām tumšajām pusēm, piemēram, aizkaitināmību un citu cilvēku nosodīšanu, Kļava cenšoties strādāt.

Par to, lai ekrānos tiktu rādīti vizuālās uzskates materiāli, Pētera Kļavas lekcijās gādā viņa laulātā draudzene. (Foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva)

Kā noprotams, Kļavu pārim ir līdzīga domāšana un pasaules uztvere, un Dace lekcijās līdzās nav Pēterim tikai tehnisku pienākumu veikšanas labad. Pētera skaidrotās tēmas ir tuvas un pazīstamas arī viņa laulātajai draudzenei. Aizvadītā gada izskaņā pāris vēstīja, ka mēnesi nodzīvojuši tālu Austrumos, kur kādā klosterī smēlušies zinības pie viediem skolotājiem.

Citi šobrīd lasa

Melānijas Trampas "Fendi" mētelis dažiem izskatās pēc "ļoti dārga halātiņa" 9
Siguldietis Elvijs parastas pagales pārvērš skaistās lampās 5
Mihaēls Šūmahers savu 50. dzimšanas dienu izrādās nosvinējis tālu no mājām Šveicē 21

В России на веранде детсада заперли 2-летнего ребенка: он простоял на морозе в одном валенке полчаса 2