Populārākie talantu šovi ārzemēs
Slavenības

Populārākie talantu šovi ārzemēs

Jauns.lv

Kaislības ap Koru kariem 2 un Dziedošajām ģimenēm pierimušas. Tādēļ jāpēta par kādiem talantu šoviem fano un jūt līdzi skatītāji ārzemēs.

Populārākie talantu šovi ārzemēs...
Britain’s Got Talent un The X Factor dibinātājs un galvenais žūrijas pārstāvis Saimons Kauels.
Britain’s Got Talent un The X Factor dibinātājs un galvenais žūrijas pārstāvis Saimons Kauels.

Patlaban par populārākajiem talantu šoviem pasaulē dēvē American Idol un Britain’s Got Talent. Pēc dalības American Idol par pasaules mēroga zvaigznēm kļuva dziedātājas Kellija Klārksone un Kerija Andervuda. Savukārt talantu konkurss Britain’s Got Talent milzu popularitāti iemantoja, pateicoties 48 gadus vecajai Sūzenai Boilai. Abos šovos žūrijā darbojas producents Saimons Kauels, kura skarbie izteikumi likuši raudāt ne vienam vien šovu dalībniekam.

„Pasaule ir tik plaša, un tajā ir ļoti daudz talantu,” atzīmē Amerikā populārā TV personība un bagātākā šovbiznesa sieviete Opra Vinfrija. Viņas sarunu šova producenti izpētījuši, ka televīzijas kanāli visā pasaulē translē vairāk nekā 600 dažādu talantu šovu, un tos veidojot 104 nācijas.

„Skaisti, ka ik nedēļu piepildās kāda cilvēka sapnis,” jūsmo Opra.

Saimons Kauels uzskata, ka talantu šovu popularitāte ir pozitīvs rādītājs. „Lieliski, ja tos rīko arī tādās zemēs kā Ķīnā un Afganistānā. Tā ir demokrātija. Tu dod cilvēkam iespēju — tas, manuprāt, ir brīnišķīgi. Fakts, ka lielākoties mēs ļaujam lemt publikai, arī ir pozitīva iezīme.” Ārzemju talantu šovos skatītāji patiešām vairāk vērtē spējas un priekšnesuma kvalitāti, nevis balso par savām simpātijām pret konkrēto puisi vai meiteni. Tikai tāpēc, ka izskatīgs vai populārs.

Pirmie talantu šovi bija jau 30. gados

Talantu šovi popularitāti iemantoja pēc Star Search (zvaigžņu meklējumi) konkursiem 80. gados un 90. gadu sākumā. Pēc tam šis bums uz laiku noplaka, lai ar jaunu spēku atgrieztos 2001. gadā, kad briti pasaulei pieteica šovu Pop Idol. To radīja mūzikas producents Saimons Fullers, kurš pasaulē pazīstams kā meiteņu grupas Spice Girls dibinātājs.

Pēc divām izcili veiksmīgām sezonām šobrīd pasaulē populārākais un bargākais žūrijas vīrs Saimons Kauels nolēma pats izveidot savu šovu — The X Factor. Šis talantu konkurss aizvien ir viens no populārākajiem valstī. Pēc dalības tajā pasaules slavu iemantoja talantīgā dziedātāja Leona Lūisa. Viņa uzvarēja šova 3. sezonā.

Talantu šovu iesākums gan meklējams krietni senākā pagātnē. Tolaik nebija pieejams ne internets, ne izgudrota televīzija. Amerikāņi par talantu šoviem jūsmoja jau aizvadītā gadsimta 30. gados. Tie risinājās radio ēterā.

Tūkstošiem cilvēku tiem sekoja līdzi savos radioaparātos, bet studijā klātienē konkursu vēroja arī skatītāji. Tieši viņi bija tie, kas noteica uzvarētājus. Jo skaļāki un vētraināki bija aplausi, jo augstākā vietā ierindojās dziedošais talants. Zvanīt un atdot balsis par savu simpātiju tolaik, protams, nebija iespējams.

Par talantu šovu „tēvu” mēdz uzskatīt Edvardu „Majoru” Bausu (1874—1946). Viņa vadītais šovs Majora Bausa oriģinālā amatieru stunda (Major Bowes’ Original Amateur Hour) radio ēterā aizvadīja 31 gadu (!). Pirmais šovs pie klausītājiem nonāca 1934. gadā. Bausa dzīves laikā šovs vienmēr ierindojās labāko radio pārraižu desmitā. Talantu konkursa dibinātājs atstāja šo pasauli savā 72. dzimšanas dienā. Jau nākamajā nedēļā šova vadību pārņēma viņa komandas talantu koordinators Teds Maks. Konkursu vēlāk pārdēvēja vienkārši par Oriģinālo amatieru stundu, bet vēl pēc tam par Teda Maka Oriģinālo amatieru stundu. Programmu atcēla vien 1970. gadā.

1946. gadā Majora Bausa piemēram sekoja Arturs Godfrijs ar savā vārdā nosauktu talantu šovu. Ik nedēļu konkursa laikā radio studijā pulcējās skatītāji, un uzvarētāju katrā pārraidē noteica pēc viņu aplausu skaļuma.

Oriģinālā amatieru stunda un Artura Godfrija talantu šovs bija uz pozitīvām emocijām vērstas programmas. Publiska dalībnieku pazemošana, ko iecienījuši šobrīd populāro TV šovu producenti, pirmoreiz ēterā bija vērojama pārraidēs Gong Show (1976—1980).

Skotiete Sūzena Boila izcilo balsi viņa apbūra tūkstošiem talantu šova Britain’s Got Talent vērotāju un miljoniem interneta lietotāju visā pasaulē.
Skotiete Sūzena Boila izcilo balsi viņa apbūra tūkstošiem talantu šova Britain’s Got Talent vērotāju un miljoniem interneta lietotāju visā pasaulē.

Britain’s Got Talent bargais žūrijas vīrs Saimons Kauels apgalvo, ka īstu talantu viņš spējot pamanīt uzreiz. „Varētu teikt, ka viņi noklausīšanās zālē ienāk krāsaini, kamēr visi pārējie ir kā no melnbaltās filmas,” salīdzina talantu šova galvenais boss. „Viņi ir kā no citas līgas, un tev atliek tikai cerēt, ka viņi to spēs saglabāt visa turpmākā šova gaitā.” Kauels lepojas, ka tieši viņam izdevies atklāt tādas dziedātājas kā Leonu Lūisu un Keriju Andervudu. „Ir jāpiemīt kam vairāk nekā tikai skaistai balsij. Tas notiek ļoti reti, un man prieks, ka tā. Jo šādiem cilvēkiem [uz citu fona] ir jāmirdz kā briljantiem.”

Saimons jūtas lepns ar spēju sajust talantu jau pa gabalu. Taču vienu reizi viņa intuīcija bija maldīga. Tas bija dienā, kad uz pirmo atlases kārtu ieradās omulīgā kundzīte Sūzena Boila. Līdzīgi kā miljoniem skatītāju, arī Kauels padomāja, ka sieviete velti mērojusi ceļu uz talantu konkursu. Saimons atceras, ka bijis sliktā noskaņojumā un ar nepacietību gaidījis, kad atlases kārta beidzot būs galā. „Uz skatuves uznāca šī kundze, un es nodomāju, ka tas prasīs tikai piecas sekundes, lai noraidītu viņas kandidatūru un varētu doties padzert tēju,” viņš atceras. Tiklīdz Sūzena sāka dziedāt, Kauels saprata, cik ļoti maldīgs bijis viņa pirmais priekšstats.

Pirmajā atlases kārtā Sūzenas izpildītā dziesma I Dreamed A Dream kļuva par fenomenālu hitu. Interneta vietnē YouTube šo videoierakstu noskatījušies vairāk nekā 100 miljoni cilvēku visā pasaulē.

Vientuļās un nekad neskūpstītās kundzes dzīve mainījās vienas nakts laikā. Tagad pie mājām Skotijā, kur viņa nodzīvojusi 48 gadus, allaž pulcējas paparaci, pastkaste ir pārpildīta ar fanu vēstulēm, un kāda no tām ir pat adresēta viņas desmit gadu vecajam kaķim Peblsam.

Sūzenas Boilas debijas albums jau tagad kļuvis par bestselleru, kaut pārdošanā oficiāli tas nonāks 23. novembrī. Jau trīs mēnešus pirms tā izdošanas interneta veikala Amazon lapās to sev pasūtījis rekordliels cilvēku skaits. Mis Boilas ieraksts jau pārspējis Vitnijas Hjūstones atgriešanās albumu, Bītlu remāsterēto katalogu un slavenās sāgas Krēsla skaņuceliņa albumu.

Britain’s Got Talent atlases kārtas notiek publikas pilnās zālēs dažādās pilsētās Lielbritānijā. Jebkurā brīdī priekšnesuma laikā žūrijas pārstāvis var noraidīt kandidatūru. Lai konkursants tiktu otrajā kārtā, no trīs cilvēku žūrijas ir jāsaņem vismaz divi pozitīvi vērtējumi. No aptuveni 200 konkursantiem žūrija izvēlas 24, kas sacenšas turpmāk TV šovā. Tiesa, otrajā un trešajā Britain’s Got Talent sezonā šis skaits palielināts līdz 40 dalībniekiem.

Populārākais šovs Amerikā

Redzot britu panākumus ar Pop Idol, 2002. gadā amerikāņu telekompānija Fox iegādājās licenci, lai varētu arī savā zemē veidot līdzīgu šovu — nodēvējot to par American Idol. Patlaban jau aizvadītas astoņas (!) šova sezonas, bet amerikāņu skatītāji interesi par šovu nav zaudējuši. Vēl jo vairāk — šovam līdzi seko skatītāji no visas pasaules, un uz dalībnieku koncertturneju pa Štatiem ceļu mēro arī fani no Lielbritānijas.

Pēc jaunākās statistikas, šis ir visskatītākais TV šovs Amerikas Savienotajās Valstīs.

Populārākās dziedātājas, kas šajā konkursā uzvarējušas, ir Kellija Klārksone (1. sezonā) un kantri zvaigznīte Kerija Andervuda (4. sezonā). Par šā gada uzvarētāju atzīts Kriss Allens, lai gan daudzu favorīts (tostarp arī Saimona Kauela) bija Adams Lamberts.

American Idol smieklīgākas epizodes:

No neveiklas meitenes par graciozu dejotāju

Šovu, kurā pārī dejo kāda sabiedrībā populāra persona un profesionāls dejotājs, pirmie izdomāja briti. Viņi šovam deva nosaukumu Strictly Come Dancing. Tikai pēc tam šo ideju pārņēma arī amerikāņi, nosaucot šovu par Dejo ar zvaigznēm (Dancing With The Stars). Kopumā šova licence dota vēl 30 valstīm, tostarp arī Latvijai. Šādu programmu veidojuši arī TV ļaudis Igaunijā, Somijā, Vācijā, Ķīnā, Argentīnā, Jaunzēlandē, Austrālijā un Ukrainā.

Žurnāls Television Business International šovu atzinis par populārāko televīzijas programmu pasaulē 2006. gadā un 2007. gadā. 17 pasaules valstīs reitingu tabulās tas ierindojies iemīļotāko pārraižu TOP 10.

Deju šovā ASV un Lielbritānijā piedalījies aktieris Mario Lopess, šovmens Džerijs Springers, aktieris Jans Zīrings, aktrise Džeina Seimūra, aktrise Dženija Gērta, dziedātāja Melānija Brauna, sabiedrības dāma Kima Kardašjana, dziedātāja Tonija Brekstone, aktrise Denīze Ričardsa, mūziķe Lil’ Kim, dziedātāja Emma Bantone, tenisiste Martina Hingisa, The Rolling Stones mūziķa Ronija Vuda bijusī sieva Džo Vuda un Pola Makartnija bijusī sieva Hetere Milsa.

Interneta portāls wikipedia.org raksta, ka Amerikā katrs dalībnieks par dalību šovā honorārā saņem 200 000 dolāru, neatkarīgi no vietas, kurā tas ierindojas konkursa gaitā. Savukārt pirmās vietas laureāts bonusā vēl saņem 100 000 dolāru, bet otrās un trešās vietas ieguvēji attiecīgi 75 000 un 50 000 dolāru.

Šobrīd Amerikā risinās šova devītā sezona. Čerkstošās balss īpašniece, dziedātāja Meisija Greja no dalības šovā jau atvadījusies. Viņu izbalsoja otrajā pārraidē. Par Meisiju skatītāji teic, ka nevienam šovā dejošana nav padevusies tik slikti kā viņai. Nelīdzēja arī meistarīgā dejotāja Džonatana Robertsa prasme un skološana. Šim puisim arī iepriekš šovā bijušas mazliet ekscentriskas deju partneres. Kad viņš dejoja ar Mariju Osmondu, aktrise reiz paģība žūrijas vērtējuma laikā. Savukārt Pola Makartnija bijusī sieva Hetere Milsa pakrita dejas laikā, nenoturot līdzsvaru uz kājas protēzes. Lai ko ļaudis teiktu par šo sievieti, viņas apņēmība tomēr ir apsveicama. Hetere jau lūgusi izgatavot vairākas jaunas kāju protēzes, lai varētu piedalīties arī šovā Dejas uz ledus (Dancing On Ice).

Daudziem par lielu pārsteigumu (un arī pašai sev!), ar labiem panākumiem konkursā šosezon piedalās rokera Ozija Osborna meita Kellija Osborna. Viņu allaž nomocījuši kompleksi par izskatu, un arī sabiedrība nav bijusi smalkjūtīga, bieži norādot uz Osbornas apaļīgumu. Taču dalība šovā Kellijas augumu padarījusi tik skaistu un slaidu kā nekad. Tagad 12. izmēra (Eiropas 42. izmērs) apģērbu vietā viņai veikalos jālūko pēc 8. izmēra (Eiropas 38. izmērs) drēbēm. „Neticami, esmu izmēģinājusi tik daudz dažādu diētu svara samazināšanai, bet vienīgais, ko vajadzēja, bija sākt dejot,” jūsmo Kellija. Viņa dejošanā trenējas katru dienu piecas stundas.

Kas attiecas uz mis Osbornas lielākajām bailēm, tās nav attaisnojušās. Meitenei šķita, ka viņa sevi parādīs kā bezcerīgi lempīgu būtni, kam dejošana nepadodas. Taču deju profesionālim Lūisam van Amstelam izdevies pārvērst tetovējumiem un pīrsingiem rotāto jaunieti graciozā princesē. „Es tikai gribēju pierādīt, ka šai rokera meitai piemīt viss vajadzīgais, lai būtu eleganta lēdija,” asarām acīs pēc pirmā valša komentēja pati Kellija.

Pola Makartnija bijusī sieva Hetere Milsa 2007. gadā pavasarī piedalījās amerikāņu TV šovā Dejo ar zvaigznēm.

Makartnija bijušās sievas uznāciens

Skandāls daiļslidošanas šovā

Redzot skatītāju lielo interesi par šovu Dejo ar zvaigzni, amerikāņu telekompānija Fox nolēma skatītājiem piedāvāt arī šovu Slido ar zvaigznēm (Skating with Celebrities). Par spīti konkursa popularitātei Lielbritānijā, Amerikā pārraide piedzīvojusi tikai vienu sezonu. Šobrīd gan notiek sarunas par šova atgriešanos TV ēterā.

Slidojot pirmajā un pagaidām vienīgajā ASV šova versijā, par pāri kļuva pilnmetrāžas filmas Bafija pret vampīriem (1992; nejaukt ar seriālu) aktrise Kristija Svonsone un olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējs daiļslidošanā Loids Aislers. 2006. gadā tas izvērtās par īstu skandālu, jo Loids tobrīd bija precējies, un viņa sieva Mārsija gaidīja otro bērnu. „Visi runāja par to, ka Kristiju un Loidu vieno kas vairāk par draudzību,” atceras šova kolēģi. Reiz, kad Mārsija apmeklēja šova ierakstu, viņa juta, ka kaut kas nav īsti labi. Taču vīrs visu noliedza. Viņš atzinies par sānsoli tikai tad, kad Kristija „nejauši” pārsūtījusi Mārsijai kādu Loida rakstītu pikantu e–pastiņu. Laulātais pāris izšķīrās, un divas nedēļas pēc juridiski nokārtotās lietas pasaulē nāca viņu otrais dēlēns. „Es jutos šokēta, vīlusies un nodota,” atceras Mārsija. „Man vajadzēja uzticēties intuīcijai jau no paša sākuma.”

Runā, ka pēc šķiršanās daiļslidotājs tomēr notikušo nožēlojis un centies saglabāt ģimeni, un salabt ar sievu, bet Mārsija vairs nav devusi otru iespēju. Viņa pēc šķiršanās atkal pieņēma savu pirmslaulību uzvārdu un nomainīja to arī abiem dēliem.

Šā gada sākumā Aislers un Svonsone apprecējās. Jaunajā ģimenē aug divarpus gadus vecs dēlēns Magnuss.

Britu šovā Dancing on Ice (Dejas uz ledus) dalību ņēmuši tādi mūziķi kā nesen mirušais Boyzone dziedātājs Stīvens Geitlijs un Steps soliste Liza Skota–Lī. Dziedātājs Garets Geitss šova trešajā sezonā izcīnīja 4. vietu, bet iepriekšējā sezonā godpilno trešo vietu izpelnījās puišu grupas Blue solists Dankans Džeimss. Abiem bija viena un tā pati deju partnere — bulgāru daiļslidotāja Marija Fiļipova.

Šogad notikušā American Idol favorīti — Adams Lamberts un uzvarētājs Kriss Allens.

Šovu zvaigznes

Hokejisti pārtop daiļslidotājos

Arī hokeja dzimtenē Kanādā šoruden top līdzīgs šovs uz ledus kā ASV un Lielbritānijā. Viņi konkursam devuši nosaukumu Slidu cīņas (Battle of the Blades). Šajā konkursā pārī uzstājas profesionāla daiļslidotāja un NHL hokejists, kuram nu jāapgūst graciozās un smalkās daiļslidotāja kustības, jādejo uz ledus un jācilā uz rokām partnere.

Jaunā TV šova producents Džons Brantons atzīst, ka tad, kad kanādieši vēro daiļslidošanas sacensības, tie vēlas redzēt kvalitatīvu slidojumu. Tāpēc arī viņi izvēlējušies pāros likt cilvēkus, kas abi spēj stabili stāvēt uz slidām.

Aktuāli! NHL kauslis piedalās daiļslidošanas šovā:

Maikla Džeksona brālis gatavo talantu šovu

Jūnijā pāragri mirušā popmūzikas karaļa Maikla Džeksona vārds no ziņu pirmajām lappusēm joprojām nepazūd. Nesen izdota jauna viņa dziesma, top grāmatas, uz kino ekrāniem jau nonākusi dokumentāla filma par gatavošanos pēdējai turnejai... Savukārt nesen Maikla brālis Džermēns Džeksons paziņojis, ka BBC3 ēterā gatavojas vadīt TV šovu, kurā piedalīsies jaunieši, kas māk atdarināt Maikla slavenās deju kustības. Atlases kārtas Lielbritānijā jau ir sākušās, un tajās var pieteikties jaunieši, kas vecāki par 16 gadiem. Šovam paredzētas sešas sērijas, un uz TV ekrāniem tas iznāks vēl šogad. Pašreiz tiek diskutēts, kāds nosaukums iederētos labāk — Dejo kā Maikls Džeksons vai Dejo kā Džeko. Līdzīgi kā citos šovos, arī te dalībnieku veikumu vērtēs žūrija (Džermēns būs viens no viņiem). Šajā konkursā nav jādzied, tikai maksimāli meistarīgi jāatdarina slavenie Džeksona deju soļi un kustības.

Gundega Oliņa, Foto: Bulls Press