Semjonovs piedalās kobras kaušanā
TV žurnālists Sandijs Semjonovs, ceļodams pa Kambodžu, piedalījās čūskas kaušanas rituālā. Vides drauga interese par nelegālo procesu beidzās ar sēšanos pie galda…
Kambodžā žurnālists un LTV1 raidījuma Vides fakti veidotājs Sandijs Semjonovs iegriezās pēc tam, kad apmēram divas nedēļas bija ceļojis pa Vjetnamu. Eksotiskās valsts kultūru viņš iepazina gan no muzeju un vietējo cilvēku sadzīves, gan restorānu „sētas” puses, ēstuves pagalmā kļūdams par liecinieku kobras kaušanai — visai riskantai un nežēlīgai procedūrai.
Kā zināms, vjetnamiešu ēdienkarte lielākai daļai Eiropas tūristu nav pieņemama, jo mēģina iekārdināt ar lietām, ko baltie cilvēki pārtikā nelieto. Bet to var saprast. Lai arī šobrīd Vjetnama ir otra lielākā rīsu eksportētājvalsts pasaulē, ilgus gadus ar lauksaimniecības produktu audzēšanu tajā bija problēmas. „Sešdesmitajos gados — kara laikā — ASV virs Vjetnamas izbēra tā saukto agent orange (ķīmiju ar dioksīniem), tādā veidā indējot zemnieku ražu. Cilvēkiem nebija ko ēst, tāpēc nav brīnums, ka joprojām pārtikā tiek lietots viss pēc kārtas,” stāsta Sandijs. Tiesa, kontaktējoties ar vietējiem, žurnālists uzzinājis, ka Vjetnamā arvien mazāk tiek ēsti suņi, jo moderni ir uzskatīt, ka našķošanās ap „cilvēka labāko draugu” nes neveiksmi. „Toties it visur piedāvā vardes, krokodilus un čūskas…” turpina Sandijs.
Semjonovs piedalās kobras kaušanā
Būdams Kambodžā, Vides faktu veidotājs pierunājis gidu parādīt, kā maltītei tiek gatavota čūska. Sandijs pieļauj, ka daudzi, to izdzirdot, saviebs seju un vaicās, vai vides draugam maz pieklātos par to stāstīt, taču žurnālists šajā jautājumā ir saprotošs, norādot, ka uz to raugās kā uz gadsimtos ierastu tautas dzīvesveida sastāvdaļu (tāpat kā Grenlandē uz roņu medībām). Čūskas kaušana gan nav publisks pasākums. Taču gids, zinot, ka latvietis vēlas to iemūžināt, sarunājis šādu iespēju.
Ieva Valtere / Foto: no Sandija Semjonova privātā arhīva