Šefpavārs Lauris Krievijas zvaigznes baro ar kūpinātu zuti
Slavenības

Šefpavārs Lauris Krievijas zvaigznes baro ar kūpinātu zuti

Jauns.lv

TV raidījuma Glābējkomanda Cepums atraktīvais pavārs Lauris Aleksejevs ir arī viens no Krievijas slavenību iecienītākajiem virtuves virtuoziem. Intervijā Kas Jauns viņš atklāj, ko un par cik, atpūšoties Jūrmalā, ēd un dzer krievu šovbiznesa zvaigznes.

Šefpavārs Lauris Krievijas zvaigznes baro ar kūpin...

Viens no populārākajiem ēdieniem — cālis tabakas mērcē. Lauris uzsver, ka viņa restorānā tas tiekot gatavots, neizmantojot etiķi.
Viens no populārākajiem ēdieniem — cālis tabakas mērcē. Lauris uzsver, ka viņa restorānā tas tiekot gatavots, neizmantojot etiķi.

Jūrmalas restorāna 36. līnija saimnieks Lauris Aleksejevs, slaukot pieri, priecājas, ka vasaras sezona pilnā sparā sākusies jau kopš maija beigām. Ļaužu esot, ka biezs, viņš apmierināti nosaka. Ik pa laikam Lauris aizvien saņem telefona zvanus no Maskavas, kuros dažādas Krievijas šovbiznesa zvaigznes rezervē galdiņus un jau pēc pāris stundām ir klāt uz pusdienām vai vakariņām. Smaidīgais šefpavārs neslēpj, ka pašlaik cītīgi gatavojas Jaunā viļņa konkursam — tad viņa vadītajā restorāns Lielupē pulcē visturīgākos un dāsnākos viesus.

Gaidot Jūrmalā ierodamies Jaunā viļņa zvaigznes, pludmalē pie restorāna uzcelta plaša telts atpūtai un ballītēm.

Šefpavārs Lauris un Krievijas zvaigznes

Īpaši gatavojas Jaunajam vilnim

Kopš pirms diviem gadiem Jūrmalā atvērts restorāns 36. līnija, ik vasaru jūlija beigās, kad Dzintaru koncertzāli pieskandina Jaunā viļņa koncerti, neskaitāmas krievu šovbiznesa zvaigznes par savu iecienītāko pusdienošanas vietu izvēlējušās tieši šo ēstuvi. „Šī vieta nav skaļa, tā atrodas salīdzinoši nomaļus no pilsētas, arī ēdiens un serviss ir augstā līmenī un cenām atbilstošs,” paša vadītā restorāna priekšrocības uzskaita šefpavārs Lauris Aleksejevs. Viņš piekrīt, ka restorāna vasaras terase jau kļuvusi par neoficiālu Jaunā viļņa dienas centru, kur gan koncertu apmeklētāji, gan dziedātāji ierodas, lai paēstu brokastis un pusdienas. Kā ievērojis Lauris, visbiežāk viņš sastopot vietējos klientus. Nav noslēpums, ka nekustamie īpašumi Jūrmalā ir arī daudzām Krievijas slavenībām, un viņi tad lielākoties arī esot biežākie viesi Aleksejeva vadītajā restorānā.

Šefpavārs atklāj, ka šogad jau laikus sācis domāt, kā nu pēc iespējas viesmīlīgāk sagaidīt turīgos Krievijas ciemiņus. Šogad Lauris izlēmis neapmeklēt Jaunā viļņa koncertus Dzintaros, tā vietā viņš apņēmies vakarus aizvadīt, cītīgi rosoties virtuvē un klājot vakariņu galdus restorānā. „Gaidot Jauno vilni, vasaras sākumā pludmalē esam uzcēluši telti ar ērtiem guļamkrēsliem un skaistām pītām mēbelēm. Salīdzinot ar telti, kas bija pērn, šī ir lielāka, plašāka un ērtāka. Tā būs viena no aktīvākajām vietām, kur viesi varēs atpūsties. Protams, ar šampanieti un austerēm... Pēc koncertiem esam iecerējuši sarīkot arī pāris afterpārtiju un apsveram arī domu par kāda autorkoncerta rīkošanu,” plānos dalās restorāna saimnieks.

Populārākais ēdiens — kartupeļi ar siļķi

Papētot iepriekšējo gadu pieprasījumu, Lauris secinājis, ka uz Jaunā viļņa laika būtu prātīgi arī papildināt restorāna ēdienkarti. Krievu publika esot prasīga, un zuša vietā siļķi vis neiebarot... Viņš min arī konkrētu piemēru: „Komponists un dziedātājs Jurijs Antonovs pagājušovasar vairākas reizes šeit ēda jēra gaļu. Vienu vakaru viņš gribēja pamēģināt ko citu un prasīja, ka vēlētos kūpinātu zuti. Es viņam saku: „Ziniet, zuša mums šodien nav, bet mums ir siļķīte...” Uz to viņš, gardi smejoties, atbildēja: „Nu, tu, čalīt, salīdzināji!” Protams, neviens neapvainojās, un abi lieliski sapratām savstarpējo humoru. Tovakar gan viņš uz vakariņām nepalika. Prombraucot solījās piebraukt tad, kad ēdienkartē būs zutis.”

Starp citu, latviešiem tik zināmie kartupeļi ar siļķi un krējumu esot viens no pieprasītākajiem ēdieniem arī krievvalodīgo viesu un arī slavenību vidū. Vēl populārs esot cālis tabakas mērcē, jēra gaļa un dažādas jūras veltes.

„Uz Jauno vilni šovasar uzcelsim kūpinātavu. Ņemsim no Lapmežciema svaigas, tikko izzvejotas zivis un tepat ārā pie restorāna kūpināsim. Noteikti piedāvāsim kūpināto zuti — krieviem tas ir ļoti iecienīts ēdiens, un domāju, ka novērtēs arī vietējie. Liels akcents būs uz siļķi, bet no kūpinājumiem būs arī forele. Tas gan nenozīmē, ka nebūs gaļas. Būs! Pašlaik vēl nopietni domāju par Carskaja austerēm,” gaidot krievus, spriež pavārs.

Dalās kulinārijas zināšanās ar zvaigznēm

Laura Aleksejeva vadītā restorāna slavenāko viesu sarakstā ir daudzas zvaigznes, tostarp leģendārā dziedātāja Laima Vaikule, dziedātājs Boriss Moisejevs, humorists Mihails Zadornovs un daudzi citi. Pērn, atstādams viesnīcas greznajos apartamentos savu mūzu Allu Pugačovu, uz 36. līnijas terases laiskojās arī humorists Maksims Galkins. „Mūsu patstāvīgie klienti nekad nebrauc, iepriekš nebrīdinot. Visi zina, ka var nebūt brīvu vietu, un laikus rezervē galdiņus, lai mēs paspētu sagatavoties. Krievu slavenības pie mums brauc ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Ik pa laikam saņemam telefona zvanus no Maskavas ar lūgumu rezervēt kādu galdiņu, un jau pēc pāris stundām viesis ir klāt uz pusdienām vai vakariņām,” neslēpj Lauris.

Ar vairākumu savu slaveno viesu viņš esot paguvis iepazīties arī personiski. „Dažkārt pasēžam pie galdiņa un parunājamies. Ir cilvēki, kuriem interesē gatavošana, tad dalos savās zināšanās, piemēram, par to, kas jauns parādījies kulinārijā vai kā pagatavot to vai citu ēdienu. Vieni no ieinteresētākajiem viesiem, ko saista ēdiena gatavošana, ir krievu mūziķis Valērijs Sjutkins, tepat Jūrmalā dzīvojošais humorists Mihails Zodornovs un KVN vadītājs Aleksandrs Masļakovs. Arī ar Laimu Vaikuli man ir sirsnīgas un ļoti jaukas attiecības — šad tad no rītiem kopā pasēžam un padzeram kafiju,” stāsta atraktīvais šefpavārs.

Piedzērušās slavenības krūmos nevārtās

Vaicāts par slavenību untumiem, Lauris Aleksejevs purina galvu un smej: „Nav tā, ka krievu zvaigznes nāktu ar nez kādām prasībām. Patiesībā viņi ir salīdzinoši vienkārši ļaudis. Dzer šampanieti, svaigi spiestas sulas, ūdeni, paņem nedaudz šņabja pie siļķītes. Es vispār esmu pavārs, kam patīk gatavot vienkārši, pieturoties pie stabilām vērtībām. Protams, ja ir pasūtījums, taisām arī „pa smalko”, ar „navarotu”. Tiesa, mūsdienās „navarots” nozīmē autentiski, klasiski un garšīgi. Arī ēdienu nosaukumi ir visiem saprotami. Neizceļamies ar moderniem ierakstiem ēdienkartē, ko neviens nevar saprast. Pie mums ir kartupeļi ar siļķi, un tā arī ir rakstīts.”

Lauris ar gandarījumu stāsta, ka viņa restorānam izdevies izvairīties no skaļiem skandāliem, ko, piemēram, iedzert mīlošas krievu zvaigznes sarīkotu reibumā. „No citiem restorāniem atšķiramies ar to, ka te neviens „nepievelk mūli”. Alkohols šeit nav lēts, un tas ir ar nolūku — nevēlamies, lai šī būtu vieta dzērušo orģijām. Pie mums akcents tiek likts uz ēdienu, nevis dzerstīšanos, tāpēc tādu incidentu, kad kāda slavenība žvingulī gulētu tuvējā krūmājā, nav bijis,” apgalvo ēstuves saimnieks.

Zvaigžņu rēķini dažkārt mērāmi tūkstošos

Kamēr Laima Vaikule visbiežāk restorānā sastopama, malkojot melno tēju ar medu un citronu un ēdot kartupeļu pankūkas, humorists Mihails Zadornovs, kas visai bieži pasūtot ēdienu arī uz mājām, restorānā parasti relaksējas, malkojot kādu Kalifornijas sarkano vīnu vai Čīles baltvīnu. Vīna pudele bārā iegādājama Ls 20—60 robežās. Visaugstākās cenas alkohola plauktā ir šampanietim: dārgākais, ko lielākoties patērē Jaunā viļņa publika, maksā pat Ls 399 par pudeli, pārējie — vidēji Ls 45—66. Glāzes mērvienībās dzirkstošais vīns netiek piedāvāts. Litrs šņabja Russkij Standart restorānā maksā Ls 70, savukārt glāze Krievijas slavenību iecienītākā konjaka Hennessy Paradis nopērkama par Ls 45.

Vaicāts par lielākajiem slaveno viesu rēķiniem, Lauris Aleksejevs skaita: „Lielākie rēķini bijuši mērāmi četrciparu skaitļos, tas nozīmē tūkstošos latu. Tas gan nenozīmē alkohola patērēšanu milzīgos daudzumos, bet gan palielu kompāniju. Šajās aprindās ir tā — pat tad, ja ir 10 vai 20 cilvēku liela kompānija, rēķins ir viens un maksā tas, kurš ir pārējos ir uzaicinājis. Neesmu redzējis, ka cilvēki sadalītu ciparu „uz galviņām” un samestu kopā. Toties ar dzeramnaudām ir dažādi. Nav tā, ka viesmīļi būtu izlutināti, un nav arī tā, ka viesi būtu skopi. Parasti tējas naudas lielums atkarīgs no čeka summas, bet vidēji atstāj 5—10% no rēķina. Pie mums ēdienkartē apkalpošanas maksa nav ierēķināta. Un es uzskatu, ka tā ir pareizāk — varam redzēt, vai viesim pie mums ir paticis vai ne. Tas ir kā mūsu darba novērtējums. Bet vispār neinteresējos par tējas naudu apmēriem. Lai gan esmu līdzīpašnieks, pats vairāk saimniekoju pa virtuvi, bet tējas naudas paliek viesmīļiem.”

Inta Mengiša, Foto: Mārtiņš Purviņš, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva