Ekskluzīva intervija ar „30 Seconds To Mars”
Nepilnas divas nedēļas pirms Rīgā gaidāmā grupas „30 Seconds To Mars” koncerta, kasjauns.lv sazvanījās ar grupas ģitāristu Tomo Miličevicu (32).
„30 Seconds To Mars” gadu gaitā
Vēlu 21. oktobra vakarā zvanījām uz Meksiku, kur grupai nedēļas nogalē bija paredzētas divas uzstāšanās „EXA FM Radio” rīkotā pasākumā. Pēc tam nākamais koncerts jau Latvijā – 2. novembrī Arēnā Rīga. Šī būs amerikāņu grupas pirmā viesošanās mūsu zemē.
- Tas bija patiešām apbrīnojami, mēs ko tādu nebijām gaidījuši! Nav ko piebilst – fantastiski. Patiešām lielisks šovs.
- Jūsu grupas video parasti ir 5 līdz 8 minūtes gari, kā mazas filmiņas. Kurš parasti izdomā šīs klipu idejas? Varbūt Džaredam kā aktierim ir savs kinematogrāfisks skatījums uz katru dziesmu?
- Džareds ir visu klipu galvenais ideju ģenerators. Viņš vēlas dziesmu pasniegt kā stāstu. Manuprāt, viņam ļoti patīk domāt klipu idejas. Šis ir citāds veids kā izstāstīt dziesmu.
-
- Uz skatuves mēs esam tādi, kādi esam. Tas ir mūsu pašizteiksmes veids. Dzīvajā šovā ir daudz enerģijas un tas ir samērā teatrāls.
„30 Seconds To Mars” solists Džareds Leto ir pārliecināts, ja viņš nebūtu zināms kā aktieris, grupai sevi pierādīt izdotos ātrāk un vieglāk. Daudzi sākotnēji uztvēra, ka šī ir tikai kārtējā aktiera kārtējā kaprīze – pamēģināt spēkus mūzikā.
Brāļi Džareds un Šenons Leto ar mūziku nopietni sāka aizrauties deviņdesmitajos gados. Viņi paši komponēja skaņdarbus un ar tiem lielākoties izklaidēja radus un draugus. Puišiem patika tas, ko viņi dara, taču pienāca brīdis, kad viņi saprata, ka vēlētos, lai mūzika kļūtu kas vairāk nekā tikai niekošanās no darba brīvajā laikā. „Pat pirmie ieraksti lētās ierakstu studijas deva mums sajūtu, ka esam spēruši milzu soli, lai nebūtu vairs grupa, kas muzicē tikai mājās guļamistabā,” apliecina Šenons. „Mēs spēlējām visur: garāžās, sū****s ierakstu studijās. Visur, kur vien īres maksa bija pietiekami maza, lai mēs spētu to segt.”
Blicīte bija gatava uzstāties it visur, kur vien to „ņēma pretī”. Viņi iesildīja publiku pirms mazpazīstamu metal, roka un folkmūzikas grupām. „Bet neviens mūs tā kā tā neievēroja,” Džareds atceras grupas pirmsākumus. „Tas bija īsts pārbaudījums, spēlēt grupā kopā ar mani. Mēs zinājām, ka būs grūti (izsisties). Mēs bijām gatavi, ka nāksies strādāt daudz smagāk nekā, ja manis – aktiera – grupā nebūtu.”
- Tu esi absolvējis kulinārijas skolu. Reiz kur lasīju, ka nekad neesi pagatavojis maltīti grupas biedriem. Vai šī informācija aizvien ir patiesa?
- Šobrīd vairs nav patiesa. [Esmu gatavojis arī viņiem.]
- Mēs patiešām cenšamies nogaršot katras zemes vietējo ēdienu. Nedaudz iepazīties ar šīs zemes kultūru un tradīcijām.
- Es domāju, ka viņš pajokoja. Manā izpratnē Džareds diezgan labi prot gatavot un pavisam noteikti māk uzcept pankūkas.
- Mums nebija kāzas tradicionālā izpratnē. Mēs tādas nevēlējāmies. Tās bija kāzas bez kāzu svinībām. Tortes mums nebija. Arī viesu, vecāku un priestera nebija. Bijām tikai mēs abi ar Vikiju.
- Tas ir darbs, ko darām. Mēs esam grupa, kas apceļo pasauli. Koncertturnejas ir daļa no mūsu dzīves. Tā tas vienkārši ir. Tāda reiz ir mūsu dzīve.
- Mēs abi kopā [ar Vikiju].
Daudzi savulaik bija dzirdējuši aktieru Kianu Rīvsa un Rasela Krova ne pārāk veiksmīgos muzikālos centienus un sākotnēji arī pret „30 Seconds To Mars” izturējās skeptiski. Sak, kāpēc gan lai ar šo aktieri būtu citādi. Džareds Leto nenoliedz, ka arī pats pieder šo skeptiķu rindām. Viņš ir pārliecinājies, ka vairums dziedošo aktieru izdevuši ļoti vājus albumus.
Tikai pēc „30 Seconds To Mars” otrā studijas albuma „A Beautiful Lie” (2005) iznākšanas plašsaziņas līdzekļi un klausītāji sāka viņus novērtēt kā nopietnus mūziķus. Kopš blices dibināšanas līdz šī ieraksta izdošanai bija pagājuši septiņi gadi!
2007. gadā, kad grupa saņēma mūzikas žurnāla „Kerrang!” balvu kā labākā singla autori, Džareds pateicības runā laimīgs atzina, ka viņam ir liels prieks, ka beidzot cilvēki ir gatavi pieņemt viņus kā grupu.
- Jau 22 dienas bez cigaretēm!
- Biju redzējis dažas viņa filmas. Tās bija lieliskas – man patika!
- Cilvēkus, ar kuriem mēs katru dienu pavadām kopā, nevar saukt tikai par kolēģiem.
- Šī ģitāra nekad neatstāj manas mājas.
- Mēs mazliet atpūtīsimies. Kādu laiku pabūsim mājās. Kādu laiku nedomāsim par mūziku. Un tad jau redzēsim, ko nesīs nākotne.
Pavisam drīz grupas trijotne uzstādīs jaunu pasaules rekordu – grupa decembrī Ņujorkā noslēgs albuma „This Is War” turneju ar trīssimto uzstāšanos šīs tūres ietvaros. Tas ir lielākais koncertu skaits viena albuma popularizēšanas ietvaros un tiks reģistrēts Ginesa rekordu grāmatā.
„Mēs esam bijuši ceļā jau gandrīz divus neticamus un trakus gadus, būsim snieguši 300 koncertus sešos kontinentos, tāpēc nolēmām, ka šī fenomenālā ceļojuma beigas nosvinēsim Ņujorkā”, atzīst „30 Seconds to Mars” līderis Džareds Leto. „Tāpēc arī ideja par šī rekorda dokumentēšanu Ginesa rekordu grāmatā šķiet lieliska, jo tieši koncertu sniegšana ir tas, kas mums patīk vislabāk!”
30 Seconds To Mars - Closer To The Edge
Thirty Seconds To Mars - This Is War
Thirty Seconds To Mars - The Kill (Bury Me)
Gundega Oliņa, Foto: Bulls Press