Apritējis gads pēc Mārtiņa Freimaņa nāves
27. janvārī, apritēja tieši gads, kopš mūžībā aizgājis mūziķis Mārtiņš Freimanis (1977-2011). Vakar viņa pirmās skolas Aizputes vidusskolas mūzikas kabinetā notika Mārtiņam veltīta pēcpusdiena, šovakar „Arēnā Rīga” Mārtiņa draugi un fani pulcēsies uz mūziklu „Mans draugs Mārtiņš Freimanis”.
Aizputnieki nolemj dibināt Mārtiņa draugu kopu
Aizputes vidusskolas mūzikas kabinetā vakar, 26. janvārī, pedagogi un skolēni pulcējās uz atceres brīdi sava bijušā skolnieka, mūziķa Mārtiņa Freimaņa piemiņai. Mārtiņa nāves dienā – 27. janvārī – viņi nebūs Aizputē, jo visi kolektīvi brauc uz „Arēnu Rīgu”, uz mūziklu „Mans draugs Mārtiņš Freimanis”. Aizputes skolotāji un skolēni vakar nolēma dibināt Mārtiņa draugu kopu, kura rūpēsies par Mārtiņa piemiņas vietas uzkopšanu Misiņkalna kapos.
Freimaņa pirmā mūzikas skolotāja: „Viņš bija paklausīgs puika”
„Mārtiņš jau bija kā visi puikas. Mūzikas stundās gan viņš bija uzcītīgs un paklausīgs,” intervijā Kasjauns.lv stāsta viņa pirmā mūzikas skolotāja Vineta Snipke. Viņa bija pirmā, kura Mārtiņu ieveda dziesmu un mūzikas pasaulē.
„Tomēr man viņš nekrita acīs ar to, ka no nākotnē varētu kļūt par izcilu mūziķi vai ģitāristu. Tas gan ne. Viņš Aizputē pat nepabeidza mūzikas skolu, viņš uz to negribēja iet, kad omīte viņu uz turieni sūtīja. Atceros, reiz Mārtiņš no dusmām kliedza: „Es paņemšu un tās klavieres sacirtīšu!” Mūzikas skolu viņš pabeidza tikai vēlāk – Liepājā,” portālam Kasjauns.lv atmiņās dalās skolotāja Snipke.
Ciemos pie Mārtiņa Freimaņa
Būs pirmizrāde mūziklam „Mans draugs Mārtiņš Freimanis”
Šī gada laikā Aizputes Misiņkalna kapos ir atklāts viņam veltīts piemineklis, dibināts Mārtiņa Freimaņa piemiņas fonds, notikuši piemiņas pasākumi un radītas atceres koncertprogrammas. Bet tās ir tikai ārējās izpausmes… Mārtiņa mūzika, dziesmas un dzeja joprojām mums ir tuvas, un tā tas vēl būs ilgi.
Šovakar „Arēnā Rīga” pirmizrādi piedzīvos mūzikls „Mans draugs Mārtiņš Freimanis”, kurā dzejnieku, mūziķi, aktieri un draugu Mārtiņu Freimani gan nopietni, gan ar smaidu atcerēsies viņa kādreizējie līdzgaitnieki. Ideja par mūzikla izveidi radusies Mārtiņa Freimaņa fonda valdes loceklei, mūziķa pirmā piemiņas koncerta idejas autorei un producentei Elitai Mīlgrāvei.
„(Pērn) 11. martā notikušais piemiņas koncerts bija krāšņs un emocionāli piesātināts, sajūtas, kas virmoja „Arēnā Rīga”, bija vārdos neizsakāmas. Tad arī kļuva skaidrs, ka līdzīgam pasākumam jānotiek arī pēc gada. Mārtiņš negribētu, ka viņa aiziešanas dienā mēs skumtu, tā vietā sniegsim faniem sajūtu, kas mūs pavada katru dienu, - viņš joprojām savā veidā ir tepat, starp mums. Gads bez Mārtiņa ir bijis daudziem pārdzīvojumiem un atklājumiem bagāts. Mārtiņš mums ir atstājis daudz vielas pārdomām. Par to būs arī muzikālā izrāde „Mans draugs Mārtiņš Freimanis”,” saka Mīlgrāve.
Atceramies Mārtiņu Freimani
Zemiskā cīņa par mantojumu
Kāds šis gads pēc mūziķa nāves bijis viņa tuvākajiem radiniekiem, plašā intervijā žurnālam „Kas Jauns” stāsta Mārtiņa pusmāsas Ilzes māte Inta Freimane, kura Mārtiņam bija mātes vietā. Pēc traģiskā trieciena, Mārtiņam aizejot mūžībā, sācies terors internetā, kriminālizmeklēšana un nu arī zemiska cīņa par mantojumu.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka Mārtiņš četru gadu vecumā kļuva par dzīvu vecāku bāreni. Viņa mātei atņēma vecāku tiesības, puisēns uzauga pie tēva mātes un viņas meitām. Mūziķis uzmeklēja savu māti pēc 24 gadiem kādā psihoneiroloģiskajā klīnikā, un viņa toreiz strikti noliedza, ka viņai vispār ir bērni. Mārtiņa tēvs jūrā pazuda bez vēsts, un četrus mēnešus pēc Mārtiņa nāves mūžībā aizgāja viņa mamma...
Taču nu Mārtiņa Freimaņa autoratlīdzībām, kas nebūt nav mazā summa (pēc likuma, nākamos 70 gadus autoratlīdzība no Mārtiņa mūzikas, dzejas, dziesmu vārdiem, grāmatām tiek maksāta aizgājēja ģimenei), uzradies mantinieks, kuru Freimanis dzīves laikā nebija pat pieminējis un par kura eksistenci Mārtiņa tuvinieki neko nenojauta...
Mārtiņš Freimanis un draugi – „Mēs atnāksim, mēs mīlēsim”
Mārtiņš Freimanis & Lejasstrazdu bērni – „Viens no mums”
„Tumsa” – „Kad Ēģiptē sniegs”