Reiters ciemojas pie karaļa Āfrikā. FOTO
Slavenības

Reiters ciemojas pie karaļa Āfrikā. FOTO

Jauns.lv

Radiodīdžejs Egons Reiters (34) atgriezies no Āfrikas rietumu valsts Ganas, kur Zelta Krasta ietekmīgāko monarhu — karali Tutu II — iztaujājis par vietējo baumām.

Reiters ciemojas pie karaļa Āfrikā. FOTO...

Latviešiem bija reta iespēja karali skatīt kā vienkāršu cilvēku — sporta biksēs un krekliņā. Lūk, kā Kārlis Kazāks (otrais no kreisās) un Egons Reiters mēģina uz karali atstāt iespaidu.
Latviešiem bija reta iespēja karali skatīt kā vienkāršu cilvēku — sporta biksēs un krekliņā. Lūk, kā Kārlis Kazāks (otrais no kreisās) un Egons Reiters mēģina uz karali atstāt iespaidu.
Ašanti karalis Otumfuo Nana Osei Tutu II un Velsas princis Čārlzs.

Ekspedīcija „1000 jūdzes” Ganā

Uz Ganu, jeb kā agrāk bija pieņemts saukt šo Āfrikas valsti – Zelta Krastu -Egons Reiters devās kopā ar ekspedīcijas „1000 jūdzes” komandu, 12 dienās veicot 2000 kilometru garu maršrutu — no galvaspilsētas Akras līdz valsts tālākajai ziemeļu pilsētai Bolgatangai Burkinafaso pierobežā, apmeklēja civilizācijas neskartus zemnieku ciematiņus dziļi savannā, piedalījās Ganas 55. neatkarības gadadienas svinībās valsts otrā lielākajā pilsētā Kumasi un tikās ar pašu karali!

Uz zelta zemi

Britu kolonistu ieviests 1874. gadā, nosaukums Zelta Krasts joprojām ir Ganas vizītkarte. Aizvien dzirdami stāsti par to, kā viens otrs latvietis šobaltdien dodas uz Rietumāfrikas valsts zelta un dimanta raktuvēm, lai smagā un primitīvā darbā tiktu uz zaļāka zara. Bet tas nenozīmē, ka viss, kas šajā valstī varētu interesēt ieceļotājus, ir tikai cēlmetāls, dārgakmeņi vai ziloņkauls, dzīšanās pēc kura tikpat kā iznīcinājusi ziloņus ārpus rezervātiem.

«Ekspedīcijas mērķis bija pēc iespējas vairāk uzzināt par kādreiz vareno Ašanti karaļvalsti, kurā dzīvoja viens no bagātākajiem karaļiem uz zemes... Neizmērojamas zelta un dimantu atradnes, ziloņkauls un kakao plantācijas pirms 500 gadiem pievilināja nežēlīgos un alkatīgos Eiropas kolonistus. Zelta krasts kļuva par vienu no lielākajiem Āfrikas vergu tirdzniecības centriem,» stāsta «1000 jūdžu» projekta producents Atis Balodis.

Ar karali golfa laukumā

Šāds — spožs un labi pamanāms — Ašanti karalis Otumfuo Nana Osei Tutu II izskatās oficiālās vizītēs, piemēram, tiekoties ar Anglijas karalieni.
Šāds — spožs un labi pamanāms — Ašanti karalis Otumfuo Nana Osei Tutu II izskatās oficiālās vizītēs, piemēram, tiekoties ar Anglijas karalieni.

Arī mūsdienās Ganas reģionā Ašanti valda karalis — Otumfuo Nana Osei Tutu II, kurš kronēts 1999. gadā un ir 16. Ašanti cilts karalis. Šobrīd pasaulē ir tikai 29 monarhijas, no kurām 12 — Eiropā, 14 — Āzijā, bet trīs — Āfrikā. Ietekmīgākā Āfrikas monarha Tutu II pārziņā ir lielākā daļa valsts zelta ieguvju. Tāpēc nav brīnums, ka ar karali tikties vēlas daudzi dižciltīgi pasaules ļaudis. Šāds mērķis bija arī „1000 jūdžu” komandai.

TV projekta „1000 jūdzes” producents Atis Balodis stāsta, ka pirms plānotā ceļojuma sazinājies ar karaļa pārstāvjiem, lai lūgtu tikšanos. Lai arī monarha aizņemtības dēļ pieņemšana nav varējusi notikt, rasts cits risinājums. Reiters atklāj, ka viņiem palīdzējuši Latvijas Golfa federācijas pārstāvji, tikšanos ar karali noorganizējot… golfa laukumā. „Uzzinājām, ka karalis septiņos no rīta ies spēlēt golfu un varam viņu satikt laukumā,” atceras Reiters. Ieradušies labu laiku pirms septiņiem, latviešu ceļotāji uzklausījuši ceremonijmeistara norādījumus un tad astoņu automātiem bruņotu vīru pavadībā sagaidījuši arī pašu karali.

„Tā nebija oficiāla pieņemšana, bet pieklājīga sasveicināšanās. Tāpēc skatīt karali krāšņajā tērpā, zelta rotās un kronī mums nebija lemts. Viņš, loģiski, sporta laukumā ieradās šortos un T kreklā. Sasveicinājāmies, pastaigājām viņam līdzi uz pāris bedrītēm un tikpat pieklājīgi atvadījāmies,” stāsta Egons.

Viņš neslēpj nožēlu, ka iepriekš nebija centies par karali uzzināt ko tuvāk internetā. „Iztaujājām viņu par Ašanti cilti, uz ko karalis norādīja, ka tai ir sena vēsture, un sūtīja mūs ar to iepazīties uz muzeju. Dāvinot viņam bilžu grāmatu par Latviju, nezinājām, ka karalis ieguvis doktora grādu filozofijā Londonā un Eiropu labi pazīst,” ar smaidu paškritisks ir radiodīdžejs. Stīvo gaisotni izdevies kliedēt vien tad, kad Reiters ķēries pie iepriekšējā vakarā saklausītu baumu apspriešanas. „Biju dzirdējis vietējos mēļojam, ka Tutu II reizēm dodas uz Eiropu, lai atslēgtos no karaļa tēla un kā parasts cilvēks pasēdētu kafejnīcā. Jautāts par to, karalis beidzot cilvēciski pasmaidīja, atzīdams, ka ļoti labprāt to vēlētos, bet nedara, jo, viņaprāt, būtu atpazīstams arī bez krāšņā tērpa. Nu, muļķības — ne nu atpazītu, nekā…”

Interesanti, ka saruna noritējusi, karali pavadot uz laukuma bedrītēm. Līdzi staigājuši arī bruņotie apsargi. „No četrām bedrītēm trijām bumbiņa aizripoja garām, par ko karalis saniknojās kā mazs zēns. Lai arī neveiksmi viņš novēla uz filmēšanu, vienalga bija jūtams, ka golfā ir iesācējs,” vērtē latviešu ceļotājs, piebilstot, ka Tutu II atstājis patīkama cilvēka iespaidu. Sarunas beigās monarhs apsolījis „1000 jūdzes” informēt par iespēju ierasties neoficiālā vizītē Latvijā, lai uzspēlētu golfu kādā no Latvijas klubiem. Tas nozīmē, ka drīzumā kādā no golfa laukumiem varētu parādīties arī Egons Reiters, lai apgūtu golfa pamatus un spētu stāties pretī karalim.

Ekspedīcija „1000 jūdzes” Ganā

Ieva Valtere/Foto: Atis Balodis, Edgars Lūsiņš, Bulls Press