Dziedošā Tihovsku ģimene ir īsteni ludzēnieši
TV šova „Dziedošās ģimenes” dalībnieki Tihovski ar mīļiem vārdiem stāsta par savu dzimto pusi Ludzu un mīlestību pret mūziku. Uzvaras gadījumā ģimene naudu vēlētos ziedot Ludzas katoļu baznīcas sienu gleznojumiem.
Tihovsku ģimeni šovā pārstāv mamma Dace (42) ar bērniem - Dagni (19) un Laimu (10). Nesen Dace ar Dagni sniedza interviju žurnālam „Rīgas Viļņi”, kur pastāstīja savu neizmērojamo mīlestību pret Ludzu un mūziku. Mazā māsa Laima, kuras muzikālās prasmes un varēšanu ik koncertu slavē žūrija, šoreiz palikusi mājās, jo skolas gaitas nevar kavēt.
Viņu Ludza
Daces un Dagņa acis mirdz, stāstot par savu pilsētu ar pieciem ezeriem apkārt. „Ludza vispār ir tik skaista pilsēta ar unikālām pilsdrupām. Tagad Ludzā ir arī promenāde. Mums ir brīnišķīgs amatnieku centrs. Un muzejs ir atjaunots,” stāsta Dace. Dagnis nākotnē vēlētos patstāvīgu darbu Ludzā, vairāk attīstīt savu dzimto pilsētu, sniegt citiem jaunas darba vietas, jo savā dzimtajā pusē ir vislabāk. „Darbs varētu būt Rīgā, bet dzīvotu Ludzā. Rīgā varu padzīvot piecas dienas, un tad ir jāaizbrauc uz Ludzu, uz mājām, jo tur rodas enerģija,” stāsta Dagnis.
Tihovski norādīja, ka uzvaras gadījumā, saņemto naudas balvu ziedos Ludzas katoļu baznīcai, sienas gleznām. „Ludzā ir tik skaista katoļu baznīca. Tur jau šobrīd ir sienu gleznojumi, bet man gribētos tos papildināt vai dot ko citu, kas būtu mūsu pateicība Dievam, ja mēs uzvarēsim. Tas būs tikai un vienīgi Dieva brīnums, ja uzvarēsim. Mēs pateiksimies visiem cilvēkiem, kas mums palīdzēja, tā ir mūsu, ludzāniešu, komanda,” stāsta Dace. Viņa ir dzimusi Rīgā, jo viņas tētis tur mācījās, bet, kad bija piecas dienas veca jau devās atpakaļ uz Ludzu. „Varbūt tāpēc, ka esmu dzimusi Rīgā un bērnībā daudz laika te pavadīju, man ļoti patīk Rīga, es te smeļos spēku un enerģiju,” teic Dace.
Dzīve ticībā
Tihovsku ģimenē svarīgas ir garīgās vērtības, bet, kā jau latgaliešos, viņos jo cieši kopā savijušās kristīgās un tradicionālās vērtības. Tas ir viņu dzīvesveids un ģimenes spēks. Tas, ka Tihovski jau gandrīz desmit gadus dodas svētceļojumā uz Aglonu, nav pretrunā ar to, ka tūlīt decembrī būs desmitā jubileja, kopš Dace vada folkloras kopu „Ilža”, kurā aktīvi darbojas arī Dagnis un Laima. „Tradīcijas cieši savijušās, jo tautasdziesmās jau ir tās pašas vērtības kas 10 baušļos – tikums, labestība, labsirdība. Viss organiski saaudzis kopā,” teic Dace. Ideja par dalību šovā „Dziedošās ģimenes” pieder Dagnim, mamma sākumā bija pret dalību šovā, bet anketu Dagnis nosūtīja. „Kad gājām svētceļojumā uz Aglonu, man pienāca uzaicinājums uz atlasi Rēzeknē. Prasīju mammai, ko viņa domā. Un viņa teica – sūti atbildi, ka būsim,” stāsta Dagnis. Par dalību šovā sevišķi priecājas Dagņa māsa Laima, jo viņa sapņo kļūt par aktrisi. Meitenes lielākais sapnis ir iepazīties ar dziedošo aktrisi Ditu Lūriņu.
„Mammu, paņem kredītu!”
Tā mammu mudinājis Dagnis, jo viņam ļoti gribējies māsu vai brāli. „Kad man bija astoņi gadi, es vecākiem prasīju māsu vai brāli. Mamma teica, ka naudas nav. Es atbildēju: „Mamm, paņem kredītā!” Piedzima māsiņa. Es biju tik laimīgs, tāds maziņš „burbulītis”. Bet auga māsiņa, auga „radziņi”. Ilgu laiku viņa bija mammas meitiņa. Pēc tam māsa sāka atvērties un draudzēties. Tagad jau mums pavisam citas attiecības. Protams, vairs nekaujamies,” teic Dagnis. Ļoti gaidītā māsa Laima par sevi raksta, ka ir kautrīga. Redzot drošo un pārliecināto meiteni uz skatuves, tam ir grūti noticēt. Dace nosaka, ka skaistā, skaļā balss meitai ir no tēta.
Tēta balss
Uz skatuves Tihovski ir trīs, bet sarunā Dagnis un Dace piemin tēti Aināru. Dace intervijā pārsteidza ar stāstu, ka tikai pēc kāzām viņas vīrs kļuvis par Aināru, bet vecāki viņam bija likuši vārdu Ainars. Viņš ir Zemessardzes majors. Arī viņš mīl mūziku un ģimenes svētkos muzicē visi kopā, bet uzskata, ka amats viņam neļauj piedalīties šovā. Atbalstu sniedz no skatītāju rindām. Aināra un Laimas vaļasprieks ir makšķerēšana, savukārt Dagņa aizraušanās ir medības, kurās viņš dodas kopā ar tēta brāli, bet, tēta mācītā iespaidots, gandrīz iestājies Aizsardzības akadēmijā. Viņš jau bija izturējis pārbaudījumus un ieskaitīts Jūras spēkos, tomēr izvēlējies par labu kultūras menedžmentam. „Esmu ārrindas zemessargs, jau no 12 gadiem darbojos Jaunsardzē. Kā bērnam iepatikās, un tētis bija piemērs, bet arī mammas joma tuva,” stāsta Dagnis.
Divas valodas
Dagnis ģimenē runā divās valodās - ar tēti latgaliešu valodā, ar mammu un Laimu latviski. Savukārt Dace ir izjutusi izsmiešanu, ka ir latgaliete, it kā tā būtu „otrā šķira”, tāpēc mācījās un trenējās, lai varētu runāt tīrā latviešu valodā. „Saprotu un nenosodu latgaliešus, kas nerunā latgaliski. Es pie tantēm Rīgā pilnveidoja savu latviešu valodu. Mana tēta māsas dzīvoja Rīgā, un, ja parasti bērni vasarās brauca uz laukiem, es braucu uz Rīgu. Visu ziemu cītīgi pie spoguļa mācījos. Nākamā vasarā prasīju: „Tante, vai es pareizi tagad runāju?”” atklāj Dace.
Dzīves aicinājums – skolotāja
„Laukos aiz kalna bija skola. Sēdēju pļaviņā un jautāju vecmāmiņai, kas tur aiz kalna, viņa teica, ka skola. Ai, skola, kā es gribētu būt skolotāja! Kad pēc daudziem gadiem atkal biju atsēdusies tajā pļaviņā, atcerējos savu bērnības sapni. Jā, es taču strādāju tajā skolā!” teic Dace. Arī lielā mūzikas mīlestība Dacei ir no omītes, kas līdz piecu gadu vecumam viņu audzinājusi ar dziesmām un pasakām, un no tēta, kas dziedājis koros un dejojis. Dzīvot mūzikā turpina Daces bērni, jo viņa ir pārliecināta, ka, tikai kopā darot, var bērniem iemācīt patiesās vērtības.