Veselības ministres padomniece: "E-veselības sistēma darbojas, un finansējums pazaudēts netiks"
Veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa.
Bizness un ekonomika

Veselības ministres padomniece: "E-veselības sistēma darbojas, un finansējums pazaudēts netiks"

LETA

E-veselības sistēma darbojas un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums projektam pazaudēts netiks, intervijā sacīja veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa.

Taujāta, vai valdības lēmums par deviņiem mēnešiem pagarināt brīvprātīgu e-veselības lietošanas termiņu neapdraud projekta ieviešanu un līdz ar to arī piešķirto ERAF finansējumu, Āboliņa skaidroja, ka 1.decembri kā sistēmas ieviešanas termiņu neviens nebija atcēlis, līdz ar to tika strādāts arī pa naktīm, lai varētu pabeigt visu, kas dokumentos sākotnēji tika sistēmā paredzēts.

Viss, kas sākotnēji prasīts, ir ieviests un ERAF piešķirtā nauda netiks pazaudēta, sacīja Āboliņa. Ja līdz šodienai kaut kas nebūtu izdarīts, tad gan Eiropas finansējums tiktu zaudēts.

Viņa gan norādīja, ka viena lieta ir panākt, ka projekts funkcionē, bet otra - ka sistēmu kāds lieto, un tieši šis otrs faktors norāda uz to, vai projekts ir veiksmīgs. Taujāta, vai arī tas, ka ārsti sistēmu negrib lietot, neapdraud projektam piešķirto finansējumu, Āboliņa atbildēja noraidoši.

Rīt, 2.decembrī, Veselības ministrija (VM) izstrādāto e-veselības sistēmu sāks arī "atrādīt" Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), kas līdz gada beigām vērtēs produkta funkcionalitāti.

Jau ziņots, ka valdība otrdien vienojās līdz nākamā gada 1.septembrim pagarināt e-veselības sistēmas brīvprātīgās lietošanas termiņu.

Kā norāda VM, ņemot vērā, ka līdz 1.decembrim visas ārstniecības iestādes un aptiekas nebūs noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par veselības informācijas sistēmas izmantošanu un pacientiem varētu tikt būtiski ierobežota iespēja saņemt darbnespējas lapu, termiņš, no kura darbnespējas lapas un receptes ir obligāti jāizraksta e-veselības sistēmā, tiek pagarināts par deviņiem mēnešiem.

Attiecībā uz e-recepti noteikts, ka e-recepšu izrakstīšanas pienākums no 2017.gada 1.septembra attieksies tikai uz gadījumiem, kad tiks izrakstītas zāles, kuru iegādes izdevumus pacientam daļēji vai pilnībā kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.

Tāpat no 2017.gada 1.septembra ārstniecības iestādēm būs pienākums e-veselības sistēmā izsniegt arī citus medicīniskus dokumentus, piemēram, nosūtījumu ambulatora vai stacionāra pakalpojuma saņemšanai, pārskatu par ambulatorā pacienta izmeklēšanu vai ārstēšanu, izrakstu-epikrīzi, radioloģiskā izmeklējuma aprakstu un citus.

LETA / Foto: Sintija Zandersone/LETA