Rīgā pirmo reizi prezentēts unikāls nākotnes lidaparāts. FOTO. VIDEO
Rīgā pirmo reizi starptautiskai publikai prezentēts nākotnes lidaparāts – hibrīds: lidmašīna, kura paceļas kā helikopters un peld kā kuteris.
Bizness un ekonomika

Rīgā pirmo reizi prezentēts unikāls nākotnes lidaparāts. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Rīgā starptautiskai auditorijai ticis prezentēts nākotnes lidaparāts, kuram nav nepieciešams aerodroms. Hibrīda lidaparāts, kas vienlaicīgi ir dirižabls, helikopters, lidmašīna un kuteris uz gaisa spilvena, tapis ar Rīgas Tehniskās universitātes Aeronautikas institūta speciālistu līdzdalību.

Rīgā notikušās Eiropas - Krievijas aeronautikas konferences „Avia Invest 2014” ietvaros, starptautiskai auditorijai pirmo reizi tika prezentēts nākotnes lidaparāts -hibrīds, kuram, nav nepieciešams aerodroms. Šo lidaparātu ir izstrādājuši Tjumeņas (Krievija) speciālisti, piesaistot Eiropas naudu, un šī Eiropas Savienības finansētā projekta vadošais partneris ir Rīgas Tehniskās universitātes Aeronautikas institūts. Sadarbības projekta iniciators ir uzņēmums „Agentur Kronstadt GmbH” no Hamburgas, kurš ierosināja Rīgu kā ideālu vietu Eiropas un Krievijas avio industriju dialoga un sadarbības projektu realizēšanai.

Lidojošā hibrīda konceptu vairāk nekā pirms 20 gadiem izstrādāja Aleksandrs Fiļimonovs no Tjumeņas, taču daudzus gadus projekts nevirzījās uz priekšu finanšu trūkuma dēļ. Bet 2012. gadā, pirmo reizi Krievijas avioražošanas vēsturē, Aleksandra Fiļimonova grupa, sadarbībā ar Eiropas konsorciumu „ESTOLAS” („Extremely Short Take Off and Landing on Any Surface”), saņēma Eiropas Komisijas grantu, lai varētu veikt tālākos izpētes darbus.

„ESTOLAS” programmas uzdevums ir izveidot tādu hibrīda lidaparātu, kurš vienlaicīgi būtu diražablis, helikopters, lidmašīna un kuteris uz gaisa spilvena. Šādam aparātam būtu jāvar pacelties un nolaisties no jebkādas virsmas. Projekta gaitā paredzēts izstrādāt četras „ESTOLAS” versijas: mazā (1-2 tonnas), vidējā (40-60 tonnas), lielā (100-200 tonnas) un superlielā (200-400 tonnas).

Lidaparātus paredzēts aprīkot ar diviem propellera dzinējiem lidaparāta aizmugurē. Šie dzinēji nodrošinātu lidaparāta kustību uz priekšu gan gaisā, gan arī ūdenī. Savukārt speciālā šahtā lidaparāta vidus daļā paredzēts ventilatora tipa dzinējs, kas nodrošinātu iespēju pacelties un nolaistas ļoti ierobežotā laukumā. Lidaparāta spārni ir saliekami, lai nodrošinātu iespēju pārvadāt to ar transporta lidmašīnām vai pa dzelzceļu.

Rīgā, uzstājoties konferencē „Avia Invest 2014”, Aleksandrs Fiļimonovs uzsvēra, ka mūsdienu apstākļos nepietiek tikai ar labu ideju, jāmāk organizēt darbu ar fondiem, investoriem, industriju. Krievijā pagaidām vēl nav tirgus tradīcijas inovatīvo projektu realizācijā, toties šādas tradīcijas ir Eiropā. Tāpēc Aleksandrs Fiļimonovs ar cerību skatās uz aizsākto sadarbību ar Eiropas speciālistiem, jo šāda kooperācija var dot zaļo gaismu nākotnes lidmašīnām.

„Mūsdienīgu lidmašīnu vairs nav iespējams radīt bez starptautiskas kooperācijas. Hamburgā, piemēram, tiek ražots pasaulē lielākais pasažieru laineris „Airbus A380”, iesaistot šajā procesā desmitiem tūkstošus speciālistus no dažādām Eiropas valstīm un šis process ir tik globāls, ka neviens pat nemēģina izprast, no kurienes ir katrs tā izstrādātājs. Tāpat ir arī ar izejvielām un tehnoloģijām,” stāsta viens no konferences „Avia Invest 2014” līdzorganizatoriem, „Agenur Kronstadt” vadītājs un Rīgā savulaik dzimušais Hamburgas uzņēmējs Vladimirs Papkovs.

Pirmā Eiropas - Krievijas aeronautikas konference „Avia Invest 2014” uz vairākām dienām Rīgā vienkopus sapulcināja industrijas ražotājus, patērētājus, zinātniekus, ekspertus un žurnālistus. Konferences laikā tika pieņemts lēmums šādu forumu Rīgā rīkot ik gadu, jo Rīga ir ideāla vieta, lai te vienlīdz labi justos gan Eiropas, gan Krievijas avio industriju pārstāvji.

Nākotnes lidaparāts: četri vienā – lidmašīna, helikopters, dirižablis un kuteris uz gaisa spilvena

Nākotnes lidaparāta prezentācija

Kasjauns.lv/Foto: publicitātes foto