Kā izvairīties no valdības un hakeru spiegošanas tavā telefonā
Izrādās, uzlauzt viedtālruni, slepus ieslēgt tā kameru un lasīt privāto saraksti ir ļoti vienkārši. Internetā pieejamas programmas, ar kuru palīdzību var izspiegot gan to, ko lietotājs dara savā ierīcē, gan to, kurā vietā tas atrodas.
Bēdīgi slavenais hakeris un grāmatas "The Art of Invisibility" autors Kevins Mitniks skaidro, cik vienkārši ir uzlauzt viedtālruni.
Pirmais - ja kāda rokās uz brīdi nonāk jūsu ierīce, tajā var instalēt aplikāciju "Flexispy", ar kuras palīdzību var attālināti ieslēgt tālruņa kameru, lasīt visus ziņojumus, pat tos, kas jau ir dzēsti. Iespējams arī pārtvert zvanus, kā arī redzēt, kurā vietā telefons atrodas.
Parasti šo veidu izmanto greizsirdīgi dzīvesbiedri, kam ir aizdomas par jūsu neuzticību.
Otrs veids, kā uzlauzt telefonu ir attālinātā piekļuve, ko parasti izmanto varasiestādes. Tiek izmantota programmatūras ievainojamība. Attālināta piekļuve iOS operētājsistēmai ir dārgāka, salīdzinājumā ar Android, kas ir vieglāk uzlaužams. Valstis no sava budžeta tam tērē miljonus.
Ja valsts vēlas tevi izspiegot, tās to dara ļoti slepeni un nemanāmi, apgalvo Mitniks. Nav iespējas pārliecināties, ka jūsu ierīcē ir ļaunatūra. Viens no veidiem, kā būt drošam par savu privātumu, ir: regulāri atjaunot savas ierīces operētājsistēmu; telefonam lietot drošu paroli, kuru neatklāt nevienam citam.
Visbeidzot Mitniks iesaka: ja pastāv aizdomas, ka telefonā ir spiegu vīruss, var pilnībā pārinstalēt programmatūru uz sākotnējiem iestatījumiem. Tādā veidā no tā tiks dzēstas visas nepiederošās un ļaunprātīgi izmantojamās aplikācijas.