Latvijā radītas tautiskas mūža mājas - no klūgām pīts zārks. FOTO
Nule radīts jauns nacionāls produkts – ekoloģiskas un latviskas mūža mājas, no klūgām pīts un ar linu drapēts zārks.
Bizness un ekonomika

Latvijā radītas tautiskas mūža mājas - no klūgām pīts zārks. FOTO

Kasjauns.lv

Latvijā radīts īpaša dizaina, latvisks zārks – pīts klūgu šķirsts. Jāpiebilst, ka tas nav gluži mūsdienu izgudrojums – klūgu zārka ideja tapusi, analizējot seno Latvijas iedzīvotāju apbērēšanas tradīcijas un pētot senās latgaļu kapavietas.

Jaunā mūža māju ideja prezentēta tikai šonedēļ un tās autors Kaspars Spunde Kasjauns.lv pastāstīja: „Doma par pītu klūgu šķirstu darināšanu, kā tas nereti notiek ar labām idejām, dzima nejauši. Pēc izglītības esmu vēsturnieks - man ir maģistra grāds ar specializāciju arheoloģijā. Kaut arī jau sen darbojos mārketinga ārēs, joprojām sekoju līdz norisēm Latvijas arheoloģijā. Tā nu reiz vakarā aizdomājos par sev sirdij tuvu tēmu no studiju laikiem - latgaļu apbedīšanas tradīcijas 9. - 12. gadsimtā un sāku vizualizēt seno apbedīšanas rituālu.

Ir droši konstatēts, ka latgaļi šajā laikā savus mirušos guldījuši kapā ar līdzdotiem priekšmetiem - rotām, darba rīkiem, ieročiem; mirušie apglabāti ar lielu rūpību, taču kapa bedrēs tikai ārkārtīgi retos gadījumos ir konstatēti vienkoča šķirsti (no vesela koka stumbra izgrebts zārks). Tomēr ir zināms, ka mirušie guldīti uz koka dēlīšu klājuma, liepu lūkiem, pagalvī liktas papardes (sievietēm), sievietēm pāri segtas ar bronzas riņķīšiem rotātas villaines. Taču vīriešiem villaiņu nebija… bet smiltis taču acīs nebēra?!

Tāpēc kapa bedrēs konstatēto liepu lūku paliekas uzvedināja uz, protams, nedaudz spekulatīvas domas, ka mirušie varētu būt bijuši guldīti kādā organiskas izcelsmes ietvarā, kurš laika gaitā ir pilnīgi sairis. Kāpēc lai tas nebūtu klūgu šķirsts? Klūgu pīšanas tradīcija ir ļoti sena, tāpēc šķirsta izgatavošana Latvijas teritorijā arī vidējā un vēlajā dzelzs laikmetā ir visnotaļ iespējama. Tā nu klūgu šķirsts, faktiski, ir tāds kā eksperimentālās arheoloģijas produkts.

Atlika vien izveidot šķirsta formu, nodefinēt izmērus, izplānot konstrukciju, kas man kā ar reklāmu un dizainu saistītam cilvēkam nesagādāja lielas grūtības. Grūtāk bija sameklēt labus amata meistarus ar pietiekamu kapacitāti, kas būtu gatavi uzņemties pīšanas darbus. Taču arī šis jautājums tika veiksmīgi atrisināts, un apmēram četru nedēļu laikā tapa pirmais šķirsta karkass. Īpaša uzmanība pievērsta konstrukcijas izturībai, jo šeit kļūdu nedrīkst būt.

Liela nozīme ir arī šķirsta pēcapstrādei un dekorēšanai. Lai arī cik skumjš notikums, bēres tomēr ir pēdējie šīszemes gaitas beigušā cilvēka godi. Šķirsta oderēšanā izmantojam lina audumu, tādejādi, viss šķirsts ir darināts no 100% dabīga materiāla. Runājot par cilvēkiem, kuri būtu ieinteresēti mūsu darinājumā, domāju, tie būs latviski un zaļi domājoši cilvēki, kuri vēlēsies saviem mīļajiem aizgājējiem sarūpēt patiesi daiļu un estētisku mūža māju, kas līdzinās lielam šūpulim. Ticam, ka mūsu ideja gūs popularitāti, par ko liecina kaut vai tas, ar kādu atsaucību sociālā tīkla Twitter lietotāji uztvēra no mūsu konta @skirsts izplatīto ziņu ar šķirsta attēlu - tas izpelnījās ap 30 retvītu, dienas laikā sasniedzot vairāk kā 15 000 lielu auditoriju. Vienaldzīgo nav, un priecē latviešu kā nācijas veselīgā attieksme pret dzīvi/nāvi! Galu galā, katram kārtīgam saimniekam reiz bēniņos glabājies zārks..

Protams, ja šķirstiem būs pieprasījums, centīsimies apgūt arī kaimiņu valstis, kur klūgu pinumi arī ir lielā cieņā. Iespējams, kļūsim par vienu no Latvijas eksporta precēm, lai cik dīvaini tas arī šobrīd neskanētu!

Tikai nupat esam lēmuši par uzņēmuma nosaukumu. Tas būs „Incerta”, kas ir atvasināts no seno latīņu teiciena „Mors certa, hora incerta” (Nāve zināma, tās stunda nezināma).”

Jāpiebilst, ka daudzi interneta lietotāji uzsver, ka apmēram 800 eiro vērtais zārks ir gana gaumīgs, ka to nav kauns turēt bēniņos, kā tas bija pierasts latviešiem, un līdz brīdim, kamēr tas būs nepieciešams tiešajiem izmantošanas mērķiem, tajā var glabāt dažādas saimniecībā noderīgas lietas. Jāpiebilst, ka zārka izgatavošana ir rūpīgs roku darbs un tā izgatavošana prasa trīs, četras nedēļas.

Tautiskās mūža mājas – no klūgām pīts, ar lina audumu oderēts zārks


Kasjauns.lv/Publicitātes foto