Saeimas Juridiskā komisija risinās "Laimas" reiderisma gadījumu un "Cita medija" aktīvu apķīlāšanu
Lībiņa-Egnere ir sazinājusies ar vairākiem Civilprocesa likuma ekspertiem, kuri atzinuši, ka problēma nav pašā likumā, bet sistēmiskā likuma nepareizā piemērošanā.
Bizness un ekonomika

Saeimas Juridiskā komisija risinās "Laimas" reiderisma gadījumu un "Cita medija" aktīvu apķīlāšanu

Jauns.lv

Saeimas Juridiskā komisija tuvāko nedēļu laikā varētu skatīt AS "Laima" reiderisma gadījumu un žurnāla "Ir" izdevēja AS ''Cits medijs" aktīvu apķīlāšanu, apstiprināja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere.

Gadījumu ar "Citu mediju" Lībiņa-Egnere raksturoja kā preses brīvības taktisku iebiedēšanu. "Ir signāls, ka jebkurš turīgs cilvēks var celt civilprasību pret jebkuru mediju Latvijā vai vienkārši izdomāt sev goda un cieņas cenu un par to cenu apķīlāt medija aktīvus. Kā kaut kas tāds ir iespējams demokrātiskā valstī, kur Satversmē ir aizsargāta vārda brīvība?" retoriski vaicāja Lībiņa-Egnere.

Viņa pauda pārliecību, ka problēma, kas saistīta ar "Laimu" un "Citu mediju", ir jārisina nekavējoties, "jo tā var izplatīties kā sērga".

Lībiņa-Egnere ir sazinājusies ar vairākiem Civilprocesa likuma ekspertiem, kuri atzinuši, ka problēma nav pašā likumā, bet sistēmiskā likuma nepareizā piemērošanā.

"Biju domājusi iesniegt priekšlikumus izmaiņām Civilprocesa likumā, bet sarunās ar ekspertiem secinājām, ka ne jau grozījumi likumā kaut ko mainīs, bet gan likuma piemērošana. Negribu steigties ar priekšlikumiem, jo bieži vien problēma nav likumā, bet gan apzinātā greizā tā piemērošanā. Ja tas tā izrādīsies, būs jārunā gan ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju par to, kas notiek tiesu sistēmā, gan arī ar tieslietu ministru," informēja deputāte.

Pēc Lībiņas-Egneres teiktā, Saeimas Juridiskā komisija šo jautājumu varētu skatīt nākamajā Saeimas sēdē, kas varētu būt vai nu nākamnedēļ, vai aiznākamnedēļ.

Kā ziņots, Rīgas Centra rajona tiesa, apmierinot maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu, nolēmusi apķīlāt žurnāla "Ir" izdevēja AS ''Cits medijs" aktīvus 22 979 eiro apmērā, biznesa portālu "Nozare.lv" informē "Cita medija" valdes locekle Gundega Grīnberga. Lēmums par prasības nodrošināšanu nav pārsūdzams, aģentūrai LETA apstiprināja tiesas pārstāve Līva Tutina.

Lēmums pieņemts civillietā, kurā Sprūds vēršas pret "Ir" saistībā ar žurnāla pētnieciskajām publikācijām, prasot kompensāciju par goda un cieņas aizskaršanu. Tutina aģentūrai LETA norādīja, ka tiesas sēde šajā lietā vēl nav nozīmēta, turklāt šīs lietas tiesnešu sastāvs šobrīd ir atvaļinājumā.

Kā uzsver Grīnberga, ''Ir" pilnībā noraida Sprūda prasību un tiesas lēmumu par aktīvu apķīlāšanu uzskata par nesamērīgu un demokrātiskā valstī nepieļaujamu uzbrukumu vārda brīvībai.

Viņa norāda, ka "šis ir pirmais mums zināmais gadījums Latvijas tiesu praksē, kad pret mediju vērstā prasībā par goda un cieņas aizskārumu tiesa piemēro mantisko nodrošinājumu jeb "iesaldē" izdevniecības līdzekļus, kaut gan lietas izskatīšana pēc būtības nav sākta un līdz ar to nav zināms, vai kompensācijas prasība ir pamatota".

Rīgas Centra rajona tiesas tiesneses Sandras Meliņas personā lēmumu par "Cita medija" naudas un mantas apķīlāšanu 22 979 eiro apmērā pieņēmusi, apmierinot Sprūda pieteikumu par prasības nodrošināšanu civillietā, kurā pazīstamais maksātnespējas administrators šo summu norādījis kā vēlamo kompensāciju, vēršoties pret žurnāla "Ir" 2012.gada septembra publikāciju "Maksātnespējas ķēķis".

Civillieta pēc Sprūda prasības par goda un cieņas aizskaršanu ierosināta jau 2012.gada decembrī, taču tiesa pusotra gada laikā joprojām nav sākusi tās izskatīšanu pēc būtības.

Kā ziņots, "Laima", AS "Staburadze" un SIA "NP Foods" - kopumā 26 Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgi uzņēmumi - ir vērsušies ar iesniegumu pie valsts atbildīgajām amatpersonām Saeimā, aicinot pievērst pastiprinātu uzmanību un aktīvi rīkoties, lai novērstu mēģinājumus negatīvi ietekmēt tādu uzņēmumu kā "Laima" un "Staburadze" darbību.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja "Laimas" sabiedrisko attiecību speciāliste Rita Voronkova, "pret nacionālā mēroga uzņēmumiem "Laima" un "Staburadze" reiderisma jeb uzņēmuma darbības paralizēšanas un pārņemšanas shēmu mēģinājuši realizēt jau iepriekš reiderisma uzbrukumos aizdomās turētais advokāts Mārcis Miķelsons un tiesu izpildītājs Jānis Lazdāns, kurš arī vairākkārt iesaistījies reiderismā". Tāpēc iesniegumā Saeimai teikts, ka uzbrukumā, kas vērsts pret saldumu ražotājiem "Laima", "Staburadze" un vēl 24 citiem Latvijas uzņēmumiem, ir skaidri redzamas reiderisma pazīmes, kas izpaužas centienos paralizēt uzņēmumu darbību ar iespējamu mērķi tos pārņemt. Tas ir bīstami ne tikai uzņēmējdarbībai, bet arī sabiedrībai, jo vienmēr pastāvēs iespējamība, ka, maldinot tiesu institūcijas, var tikt nodarīts kaitējums.

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA