Finanšu ministre: nodokļu reforma palielinās cilvēku ienākumus un nāks par labu uzņēmējiem
Finanšu ministre Dana Reizniece–Ozola uzsver, ka izmaiņām nodokļu politikā jāstājas spēkā jau ar nākamo gadu. To rezultātā cilvēkiem maciņos paliks vairāk naudas un uzņēmējiem biznesa vide kļūs daudz draudzīgāka.
Bizness un ekonomika

Finanšu ministre: nodokļu reforma palielinās cilvēku ienākumus un nāks par labu uzņēmējiem

Jauns.lv

Finanšu ministre Dana Reizniece–Ozola iecerētās reformas nodokļu sistēmā sauc par „vitamīniem ekonomikai”, no kurām labums būs gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Iedzīvotājiem makā paliks vairāk naudas, bet, piemēram, uzņēmējiem, ja viņš peļņu ieguldīs attīstībā, nodoklis nebūs jāmaksā.

Ierindas iedzīvotājiem lielākie ieguvumi būs saistīti ar to, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā pazemināsies no 23% uz 20%, ar nodokļiem neapliekamais minimums palielināsies līdz 300 eiro. Tāpat ir iecerēts saglabāt mikrouzņēmuma nodokli, bet minimālo algu celt no 380 uz 430 eiro un atcelt solidaritātes nodokli.

Tāpat labums gaidāms arī uzņēmējiem – ienākumiem no kapitāla plānots noteikt 20% nodokļu likmi, bet, ja peļņa netiks sadalīta dividendē, bet gan ieguldīta uzņēmuma attīstībā, tad šis nodoklis nebūs jāmaksā. Tas nozīmē, ka uzņēmumi kļūs stiprāki pieaugs viņu pašu  kapitāls un uzņēmējdarbības vide kļūs pievilcīgāka investoriem, Reizniece–Ozola teica raidījumā „Rīta Panorāma”.

Nodokļu sloga pārstrukturēšana no darbaspēka nodokļiem varētu nākt par labu arī pašvaldībām, jo mazinātu iedzīvotāju motivāciju prasīt palīdzību un pabalstus pašvaldībām, norādīja ministre. Tāpat iecerētās izmaiņas arī nāks par labu valsts budžetam, jo mazināsies vēlme slēpt ienākumus, līdz ar to tiks maksāti nodokļi un palielināsies sociālais budžets.

Pašvaldību budžets lielā mērā ir atkarīgs no Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN). Tādēļ, lai pašvaldībām kompensētu ieņēmumu kritumu iecerētās nodokļu reformas dēļ, uz vairākiem gadiem tām varētu noteikt fiksētu procentu no kopējiem nodokļu ieņēmumiem, intervijā Latvijas Radio  pastāstīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. „Viens no variantiem, kas varētu risināt situāciju, ir nofiksēt noteiktu procentuālo ieņēmumu pašvaldībām, kas tiek novirzīts no kopējiem nodokļu ieņēmumiem, lai pašvaldības divu trīs gadu periodā var būt drošas par garantēto ienākumu līmeni,” teica ministre. Pašlaik ministrija sola strādāt pie risinājumiem, kā ieviest izmaiņas nodokļu sistēmā.

Lai gan attiecībā uz nodokļu reformu gribētos iespējami vairāk izdarīt vienā gadā, taču tas varētu prasīt divus trīs gadus, lai izmaiņas būtu maigākas. Turklāt nodokļu reforma jāievieš tā, lai valsts budžetā nebūtu liels caurums, norādīja Reizniece – Ozola.

Viņa uzskata, ka nodokļu politikas reforma ir jāsāk veikt sākot ar 2018.gadu un Saeimai tā būtu jāpastiprina rudenī pirms nākamā gada budžeta pieņemšanas.

Reizniece-Ozola uzskata, ka tagad esot īstais brīdis ieviest izmaiņas nodokļu politikā, jo 2018. gadā un 2019. gadā Latvijas ekonomiku sildīs Eiropas Savienības fondi, kas absorbēs jaunās nodokļu politikas fiskālo ietekmi. „Ja nemainīsim nodokļu politiku tagad, pie šī jautājuma varēsim atgriezties vien pēc astoņiem gadiem,” teica ministre. Martā būtu jāizstrādā attiecīgi lēmumprojekti, ko aprīlī iesniegt Ministru kabinetā.

Iecerētās nodokļu izmaiņas būtiski palielinās cilvēku maciņu saturu. Piemēram, minimālās algas saņēmējam bez apgādībā esošajiem ienākumi palielinātos par 79 eiro mēnesī, liecina Finanšu ministrijas aprēķini.

Skatieties video:
Dana Reizniece–Ozola par ieplānoto nodokļu reformu

Kasjauns.lv / Foto: Evija Trifanova/LETA / Video: LTV „Rīta Panorāma”