
Latvijas Bankas ekonomists nāk klajā ar ieteikumu, kā paaugstināt Latvijas ekonomisko izaugsmi

Pēdējo 10 gadu laikā investīcijas Latvijā bija 22,6% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet, palielinot investīciju apjomu un samazinot to cenu, varētu paaugstināt Latvijas ekonomisko izaugsmi vismaz par vienu procentpunktu gadā, norāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs.
Pēdējo 10 gadu laikā investīcijas Latvijā bija 22,6% no IKP. Salīdzinoši Igaunijā tās bija 26,6% no IKP, bet Lietuvā - 21,4% no IKP.
Krasnopjorovs norāda, ka, no vienas puses, Latvijai noteikti nav jātiecas pēc nepamatoti augstiem un patvaļīgi noteiktiem investīciju mērķiem, un ieguldītās naudas apjoms nevar būt pašmērķis. No otras puses, ja Latvija kādā jomā, salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, investē aizdomīgi maz, tas varētu norādīt uz problēmām, kas bremzē potenciāli ienesīgu investīciju projektu realizāciju attiecīgajā jomā.
Ekonomists skaidro, ka, novēršot šos investīciju kavējošus faktorus, var paātrināt fiziskā kapitāla uzkrāšanu un veicināt Latvijas ekonomikas izaugsmi. Deviņās ES valstīs investīciju daļa IKP pēdējos gados bijusi augstāka nekā Latvijā - Īrijā, Igaunijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Zviedrijā, Rumānijā, Beļģijā, Somijā.
Kā norāda Krasnopjorovs, ja Latvija investētu tikpat lielu daļu no IKP kā Igaunija, Čehija un Īrija, tas mums nozīmētu papildu investīcijas gandrīz divu miljardu eiro apmērā gadā, kas būtiski celtu Latvijas ražošanas potenciālu.
Palielinot investīciju daļu IKP līdz Eiropas Savienības (ES) "top 6" valstu līmenim (Īrija, Igaunija, Čehija, Ungārija, Austrija un Zviedrija) jeb līdz 26%, var paātrināt Latvijas potenciālā IKP pieauguma tempu par 0,6 procentpunktiem gadā.
Savukārt palielinot investīciju daļu IKP līdz ES "top 3" valstu līmenim (27,3% no IKP), Latvijas potenciālā IKP pieauguma tempu var paātrināt par 0,8 procentpunktiem.
Krasnopjorovs arī skaidro, ka investīcijas Latvijā izmaksā dārgāk nekā vajadzētu, un vairāk nekā puse no visām investīcijām tiek ieguldītas būvēs, kas Latvijā izmaksā gandrīz par piektdaļu dārgāk nekā citās ES valstīs ar līdzīgu ienākumu līmeni.
Ekonomists pauž, ka ar investīciju šķēršļu noņemšanu mazinot to cenu par 10% un ieguldot investīcijās to pašu naudu, var paātrināt Latvijas potenciālā IKP pieauguma tempu par 0,4 procentpunktiem gadā.
"Tādējādi palielinot investīciju apjomu un samazinot to cenu, var paaugstināt Latvijas ekonomisko izaugsmi vismaz par vienu procentpunktu gadā," norāda Krasnopjorovs.