
Kas ir Mūža pensijas polise un kāpēc tā varētu būt izdevīga?
Mūža pensijas apdrošināšana ir valsts noteikta alternatīva pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanā. Pensionārs, kurš izveidojis uzkrājumu pensiju 2. līmenī jeb valsts fondēto pensiju shēmā, var saņemt regulāras mūža pensijas izmaksas līdz mūža beigām.
Mūža pensijas iegādei nav nepieciešami papildu līdzekļi, jo tās nodrošināšanai tiks izmantots uzkrājums pensiju 2. līmenī.
Pensiju sistēmas trīs līmeņi
Kopš 2001. gada jūlija Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma:
1. līmenis (valsts obligātā nefondēto pensiju shēma);
2. līmenis (valsts fondēto pensiju shēma);
3. līmenis (privātā brīvprātīgā pensiju shēma).
Pensiju sistēmas 1. līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji. Veiktās iemaksas tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajai pensionāru paaudzei.
Pensiju sistēmas 2. līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā iemaksu veicēja pensijai.
Personas, kas dzimušas pēc 1971. gada 1. jūlija, pensiju 2. līmenī tiek ieskaitītas obligātā kārtā. Personas, kas dzimušas no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, tai varēja un joprojām var pievienoties brīvprātīgi.
Pensiju sistēmas 3. līmenis nodrošina iespēju katram individuāli pēc savas izvēles veidot papildu uzkrājumus savai pensijai dzīvības apdrošināšanas sabiedrībās vai privātajos pensiju fondos.
Kā izmantot 2. līmenī uzkrāto kapitālu?
Sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, vai pensionējoties vēlāk, topošajam pensionāram ir iespējams izvēlēties, kādā veidā saņemt pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu:
* pievienot to pensiju 1. līmenī uzkrātajam kapitālam un saņemt vienu valsts pensiju vai
* noslēgt mūža pensijas apdrošināšanas līgumu, uzkrāto kapitālu uzticot kādai no dzīvības apdrošināšanas sabiedrībām, un regulāri saņemt pensiju savā bankas kontā.
Kādas ir mūža pensijas priekšrocības?
Izmantojot mūža pensijas apdrošināšanu, pensionārs var:
* atstāt mantojumā pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu – apdrošināšanas līgumā var norādīt brīvi izvēlētu labuma guvēju (jebkuru fizisku personu), kurš pensionāra nāves gadījumā turpina saņemt viņam neizmaksāto pensiju līdz izvēlētā garantētā izmaksas posma beigām (tas nedrīkst pārsniegt 20 gadus). Tādējādi pensiju 2. līmenī uzkrātie līdzekļi vairs netiks automātiski ieskaitīti valsts budžetā, bet izmaksāti kā mantojums norādītajam labuma guvējam, piemēram, laulātajam vai bērniem. Līguma darbības laikā pensionārs var mainīt labuma guvēju;
* izvēlēties, cik bieži saņemt pensiju – reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā;
* atlikt pensijas izmaksu uzsākšanu uz laiku līdz 10 gadiem.
Kas jādara, lai pieteiktos?
Lai saņemtu mūža pensiju, pensionējoties jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) un jāaizpilda iesniegums, norādot tajā savu vēlmi saņemt mūža pensijas apdrošināšanu.
* jāiepazīstas ar mūža pensijas apdrošināšanas piedāvājumiem un jāizvēlas piemērotākais dzīvības apdrošinātājs;
* jānoslēdz mūža pensijas apdrošināšanas līgums ar izvēlēto dzīvības apdrošinātāju.
Svarīgi! No noslēgtā līguma var atteikties vai mainīt tā nosacījumus 15 dienu laikā no līguma parakstīšanas brīža. Tādā gadījumā pensiju 2. līmeņa kapitāls tiks pievienots pensiju 1. līmeņa kapitālam. No 16. dienas līgums ir stājies spēkā un to vairs pārtraukt nevar.
Kas piedāvā šo pakalpojumu?
Šobrīd saņemt mūža pensiju piedāvā “ERGO Life Insurance SE” Latvijas filiāle, “Compensa Life Vienna Insurance Group SE” Latvijas filiāle un “CBL Life”.
Apdrošinātāji ir noteikuši minimālo uzkrātā kapitāla apmēru, kas nepieciešams mūža pensijas apdrošināšanas līguma noslēgšanai. Minimālais kapitāla apmērs dažādiem apdrošinātājiem ir atšķirīgs.
Kur uzzināt vairāk?
Informāciju par savu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu iespējams uzzināt portālā Latvija.lv (sadaļā E-pakalpojumi – Valsts fondēto pensiju shēmas/pensiju 2. līmeņa dalībnieka konta izraksts), jebkurā VSAA filiālē un VSAA mājaslapā, kur iespējams iegūt arī vispārīgu informāciju par mūža pensijas apdrošināšanas līguma noslēgšanu.