
Kā uzņēmums "Tesla" centās apklusināt inženieri Balanu, kas cēla trauksmi par spēkratu drošību

Inženiere Kristīna Balana, kas zaudēja darbu uzņēmumā "Tesla" pēc tam, kad 2014. gadā pauda bažas par trūkumiem spēkratu konstrukcijā, kas varētu ietekmēt autovadītāju drošību, izcīnījusi juridisku uzvaru pār tehnoloģiju magnātu un "Tesla" vadītāju Īlonu Masku.
Inženiere Kristīna Balana uzsāka darbu uzņēmumā "Tesla" 2010. gadā - viņu uzrunāja kompānijas misija "glābt pasauli", un viņa vēlējās, būt daļa no tās. Pēc darba uzsākšanas, Balana ātri vien kļuva par uzņēmuma "uzlecošo zvaigzni", un viņa uzņēmumā spēlēja tik lielu lomu, ka sievietes iniciāļi pat tika iegravēti uz "Model S" transportlīdzekļu akumulatoriem.
Tomēr tas viss mainījās 2014. gadā, kad Balana cēla trauksmi par iespējamiem drošības trūkumiem "Tesla" spēkratos "Model S". Balana norādīja, ka viņai bija bažas par spēkratu paklājiem, kas mēdza saritināties zem pedāļiem, tādējādi apdrautot spēkratu vadītāju drošību. Jāpiemin, ka trūkumi paklāju dizainā ir izraisījuši negadījumus arī citu autoražotāju transportlīdzekļos.
Viņa sacīja, ka interjera inženieru vadītāji tolaik atzina šīs drošības problēmas, taču norādīja, ka grīdas paklājiņu atsaukšana būtu izmaksājusi dārgi. Tāpat Balana norāda, ka viņai ļoti nepatika, tas, ka, pēc viņas domām, līgumi uzņēmuma "Tesla", tika noslēgti, pamatojoties uz draudzību, nevis kvalitāti un cenu.
Maskam nosūtītais liktenīgais e-pasts
Inženiere norāda, ka uzņēmuma vadītāji noraidīja viņas bažas un sāka pret viņu attiekties naidīgi. Pēc notikušā inženiere nosūtīja uzņēmuma vadītājam Īlonam Maskam e-pastu, lūdzot ar viņu tikties, bet dažas dienas vēlāk pie viņas rakstāmgalda pienāca kompānijas personāldaļas vadītāja, kura teica: "Tātad jūs vēlaties runāt ar Īlona, vai ne? Nu, iesim."
Protams, nekāda tikšanās ar Masku nesekoja - Balana tika novirzīta uz kādu slēgtu telpu, kur viņai tika pieprasīts no amata atkāpties. Inženierei tika nodoti atkāpšanās dokumenti un lūgts tos parakstīt, bet kad viņa pret šādu pavērsienu protestēja, kāds "Tesla" ierēdnis draudēja viņu izvest ārā un saslēgts roku dzelžos. Sieviete jutās iebiedēta un dokumentu parakstīja.
Uzņēmums apvaino Balanu par slepeniem ceļojumeim uz Ņujorku
Pēc neilga laika Balana šķīrējtiesā pret uzņēmumu iesniedza prasību par nelikumīgu atlaišanu, uz ko uzņēmums atbildēja ar apvainojumiem, norādot, ka "Balanas kundze savā darba laikā strādāja pie "slepenā projekta" bez sava vadītāja piekrišanas, un rezervēja uz "Tesla" rēķina neapstiprinātu ceļojumu uz Ņujorku. Viņa arī nelegāli ierakstīja uzņēmuma iekšējās sarunas, kas nepārprotami ir noziedzīga rīcība," bija vēstīts uzņēmuma komunikāciju izpilddirektora Deiva Arnolda paziņojumā. Jāpiebilst, ka Arnolds nesniedza nekādus pierādījumus, kas viņa apsūdzības pamatotu.
Kā liecina Balanas tiesā iesniegtie e-pasti un citi dokumenti, šis 'slepenais projekts', pie kā viņa strādāja, nemaz nebija tik slepens - tas bija vējstikla saulessargu projekts, ko atbalstīja "Tesla" augstākie vadītāji, tai skaitā Īlons Masks, kuru Balana personīgi informēja par minēto projektu. Kas attiecas uz viņas ceļojumu uz Ņujorku, toreizējais "Tesla" ražošanas tehnoloģiju vadītājs Ričs Hīlijs e-pastā inženieri aicināja šajā ceļojumā doties.
Balana iesniedz prasību par neslavas celšanu
Pēc uzvaras nelikumīgā atlaišanas lietā, Balana 2019. gada janvārī iesniedza pret uzņēmumu prasību par neslavas celšanu. Savukārt "Tesla" uzņēmuma juristi strādāja pie tā, lai paturētu lietu šķīrējtiesā un slepenībā.
Kalifornijas šķīrējtiesa sākotnēji lēma par labu kompānijai un Maskam, noraidot Balanas prasības, pamatojoties ar "noilgumu". Tomēr Balanas kundze pārsūdzēja šo lēmumu, un Kalifornijas apelācijas tiesnešu kolēģija atcēla šo lēmumu viņai par labu, atzīstot, ka Kalifornijas tiesai nebija jurisdikcijas pieņemt savu spriedumu.
Tagad Balana vēlas stāties pretī Maskam un viņa kompānijai atklātā tiesas prāvā. Inženiere aizvadītajā gadā norādīja, ka šo cīņu ar kompāniju viņa turpina sava dēla dēļ, un pauda cerību, ka "Masks būs pietiekami cieņpilns, lai viņai atvainotos". Tāpat inženiere atklāj, ka šobrīd viņa cīnās ar krūts vēzi trešajā stadijā, un pauda cerību, ka viņas veselības stāvoklis atļaus viņai nodzīvot līdz tiesas noslēdzošajai dienai.