![Labklājības ministrs par 38 stundu darba nedēļu: priekšlikums ir diskutabls un jāvērtē visām pusēm](https://i.jauns.lv/t/2025/02/13/3212238/660x471.webp?v=1739439845)
Labklājības ministrs par 38 stundu darba nedēļu: priekšlikums ir diskutabls un jāvērtē visām pusēm
![](https://i.jauns.lv/t/pt/xjDMj4Kp0ARJA4WkCIi99bijhsGjMxcspT1sHOQ7/50x50.jpg)
Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) norādīja, ka priekšlikums pārskatīt normālā darba laika regulējumu, ierobežojot to līdz 38 stundām nedēļā, ir diskutējams.
Augulis uzskata, ka šis priekšlikums vēl ir jāvērtē un tam jābūt izdiskutētam ar visām pusēm. "Jāuzklausa gan arodbiedrības, gan darba devēji, kā arī valsts pārvaldes iestādes," uzsvēra Augulis.
Jau vēstīts, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) aicina pārskatīt normālā darba laika regulējumu, nosakot, ka tas nedrīkst pārsniegt 38 stundas nedēļā.
LBAS ir nosūtījusi vēstuli Labklājības ministrijai, aicinot šo jautājumu steidzami izskatīt Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomes (DLTSA) sēdē. Konkrētais priekšlikums ir jāskata kopā un kontekstā ar šobrīd izstrādes procesā esošiem Darba likuma grozījumiem, norāda arodbiedrībā.
Jautājums par darba laika samazināšanu ir ticis aktualizēts vairākkārt. Pēdējais Latvijas pilsoņu kolektīvais iesniegums tika skatīts 2023.gada 1.februāra Saeimas Sociālo un Darba lietu komisijā, kurā tika pieņemts lēmums turpināt vērtēt elastīgu darba laiku un tā piemērošanu.
LBAS ieskatā attiecīgie grozījumi pieļauj darba laiku organizēt elastīgi, tomēr ir nepieciešams pārskatīt nedēļas un dienas darba laika normu. Tāpat jāvērtē tā samazināšana uz 38 stundām nedēļā, nesamazinot darba samaksu - uz to vērsti arī iepriekš sagatavotie kolektīvie iesniegumi.
Pētījumi parādot, ka četru dienu darba nedēļa ir iespējama, kā arī to, ka darba stundu skaits nedēļā var tikts samazināts, neietekmējot darba produktivitāti un uzņēmumu apgrozījumu, uzsver LBAS.
Šobrīd izstrādes procesā ir grozījumi Darba likumā, kas paredz iespēju darba devējam un darbiniekam vienoties par četru dienu darba nedēļu, saglabājot 40 stundu darba nedēļu. Arodbiedrība apgalvo, kas topošie grozījumi pasliktinās darbinieku tiesisko stāvokli, jo plānots uz darbinieku rēķina samazināt darba devēju izmaksas. LBAS uzsver, ka grozījumi paredz atņemt arodbiedrības biedram aizsardzību atlaišanas gadījumos un dod darba devējiem tiesības vienpusēji atkāpties no koplīgumiem.
LBAS norāda, ka, veicot jebkādas izmaiņas, ir jābūt līdzsvaram, kas šobrīd likumprojektā diemžēl nav ievērots, tādējādi ir svarīgi likumprojektā ietvert grozījumus, kuri uzlabo darbinieku labklājību un rada nosacījumus veselības uzlabošanai.