Bīstama tendence sociālajos tīklos, par ko krāpnieki var pateikt paldies
Finanšu krāpnieki turpina pilnveidot savus paņēmienus, bet viņu zvani un vēstules kļūst aizvien ticamākas. Diemžēl daži netālredzīgi soctīklu lietotāji ne tikai neapgrūtina, bet pat paši atvieglo uzdevumu noziedzniekiem un pēc tam brīnās, ka kļuvuši par krāpšanas upuri.
Par īpaši bīstamu kiberdrošības eksperte "Citadele" uzskata pēdējā laikā sociālajos tīklos izplatīto tendenci, kuras ietvaros cilvēki par sevi publisko detalizētu informāciju.
Bankas "Citadele" naudas atmazgāšanas apkarošanas nodaļas vadītājs Viktors Tkačenko norāda, ka pēdējā laikā virknē sociālo tīklu atkal aktivizējusies tendence ziņot par sevi detalizētu informāciju. Īpaši tas novērots soctīklā "Instagram". "Tas atgādina kādreiz populāras draugu dienasgrāmatas, kurās cilvēki par sevi rakstījuši zināmu pamatinformāciju, līdzīgu vecumam, dzimšanas datumam vai, piemēram, dzimšanas vietai, acu krāsai, mīluļa vārdam, vaļaspriekam utt. Tā šķiet nekaitīga zibakcija, taču prasmīgi krāpnieki var izmantot trendu saviem mērķiem," sacīja Tkačenko.
Viņš skaidroja, ka īpašas briesmas tendence rada cilvēkiem, kas veic atvērtos kontus sociālajos tīklos. "Ja krāpnieku rīcībā būs kaut vai, piemēram, upurim piederoša dzīvnieka iesauka vai kāda cita personīga detaļa, apkrāpt cilvēku būs vēl vienkāršāk. Pat ja uzskatāt, ka jūs nav iespējams šādi apvest ap pirkstu, ļaundari var izmantot informāciju arī citiem mērķiem. Piemēram, viņi var piezvanīt jūsu vecmāmiņai, kurai pat aizdomas neradīsies, ka kaut kas nav kārtībā, jo nez no kurienes negodprātīgam cilvēkam būtu par jums detalizēta informācija," piebilda eksperts.
Publiskojot personisko informāciju par sevi, krāpniekiem var palīdzēt arī piemeklēt paroli kādam no jūsu kontiem vai atbildēt uz kontroljautājumu, uz kuru jāatbild, lai pierakstītos. "Kaut arī tā nevajadzētu darīt, bieži vien cilvēki izmanto vienkāršas paroles - paša dzimšanas datumu, mājas mīluļa iesauku vai kādu citu personīgu informāciju," sacīja Tkačenko. "Nevajadzētu mētāties ar savas dzīves detaļām publiskajā telpā. Neaizmirstiet, ka šo informāciju ļaundari var izmantot, lai apmānītu jūsu tuviniekus," uzsver bankas "Citadele" naudas atmazgāšanas apkarošanas nodaļas vadītājs.